Alkali Diyetle 3 ayda 18 kg :)

LostReturns

Üye
Kayıtlı Üye
16 Mart 2014
14
7
34
YOLCULUĞUM

Hayatım boyunca kiloluydum, şişmandım, obezdim. Git gide arttı hep.

Son 5 senem ama ençok son 3 ayım...

Okudum; diyet kitapları, forum siteleri, makaleler, köşe yazıları, başarı hikayeleri okudum.

İzledim,TV programları, diyetisyenler, onlarca kilo verenler...

Motive oldum, başladım, bozdum, dayanamadım ilerleyemedim... Verdim fazlasıyla geri aldım.

Son 5 yıldır denemediğim diyet kalmadı.

3 farklı diyetisyene gittim. başladım başladım bıraktım.

Ayşegül Çoruhlu`yu izledim tesadüfen. Farklı birşeyler söylüyordu.

Kilo vermekten değil, sağlıklı olmaktan, yaşlanmamaktan, kırışmamaktan bahsediyordu.

"Alkali Diyet" kitabını aldım. Okudum, dönüp dönüp okudum. elimin altındaydı hep.

Hemen başlamadım alkali diyete. diğer diyetlerle yaşadıklarım ortadaydı zira.

Bazı değişiklikler yaptım hayatımda. içtiğim suyun ph`ına dikkat etmeye başladım. markayı değiştirdim.

haftanın birkaç günü sebze meyve suyu içmeye başladım.

Bir ferahlama, dinçlik hissediyordum. ancak hala başlamamıştım tam olarak uygulamaya.

İkinci kitabı "tokuz ama açız" çıktı. Hemen aldım. tek solukta okudum ve uygulamaya başladım.

ilk 6 haftada 10 kilo verdim. "İradeli davranamıyorum, ben gelmeyeceğim artık" dediğim, dünyalar tatlısı son diyetisyenime sevinçle gittim.

Alkali diyet yaptığımı ve bununla devam etmek istediğimi söyledim. Yaptıklarımın doğru olduğunu söyledi. Ek tavsiyelerde bulundu. yaptığım sporu değiştirmemi istedi. Vitamin ve mineral takviyesi verdi.

Son 3 ayımın sonucu 18 kilo (ki bunun 14 kilosu yağ) ile vedalaştım :)

Yolum hala çok uzun...

YOLCULUĞUM

Hayatım boyunca kiloluydum, şişmandım, obezdim. Git gide arttı hep.

Son 5 senem ama ençok son 3 ayım...

Okudum; diyet kitapları, forum siteleri, makaleler, köşe yazıları, başarı hikayeleri okudum.

İzledim,TV programları, diyetisyenler, onlarca kilo verenler...

Motive oldum, başladım, bozdum, dayanamadım ilerleyemedim... Verdim fazlasıyla geri aldım.

Son 5 yıldır denemediğim diyet kalmadı.

3 farklı diyetisyene gittim. başladım başladım bıraktım.

Ayşegül Çoruhlu`yu izledim tesadüfen. Farklı birşeyler söylüyordu.

Kilo vermekten değil, sağlıklı olmaktan, yaşlanmamaktan, kırışmamaktan bahsediyordu.

"Alkali Diyet" kitabını aldım. Okudum, dönüp dönüp okudum. elimin altındaydı hep.

Hemen başlamadım alkali diyete. diğer diyetlerle yaşadıklarım ortadaydı zira.

Bazı değişiklikler yaptım hayatımda. içtiğim suyun ph`ına dikkat etmeye başladım. markayı değiştirdim.

haftanın birkaç günü sebze meyve suyu içmeye başladım.

Bir ferahlama, dinçlik hissediyordum. ancak hala başlamamıştım tam olarak uygulamaya.

İkinci kitabı "tokuz ama açız" çıktı. Hemen aldım. tek solukta okudum ve uygulamaya başladım.

ilk 6 haftada 10 kilo verdim. "İradeli davranamıyorum, ben gelmeyeceğim artık" dediğim, dünyalar tatlısı son diyetisyenime sevinçle gittim.

Alkali diyet yaptığımı ve bununla devam etmek istediğimi söyledim. Yaptıklarımın doğru olduğunu söyledi. Ek tavsiyelerde bulundu. yaptığım sporu değiştirmemi istedi. Vitamin ve mineral takviyesi verdi.

Son 3 ayımın sonucu 18 kilo (ki bunun 14 kilosu yağ) ile vedalaştım :)

Yolum hala çok uzun...

Merhabalar ;
Oncelikler tebrikler :) Alkali diyette nasil bir diyet uygulanıyor biraz bilgi verirmisiniz ?

Teşekkür ederim emelcanemel.

Alkali diyeti uygulamak çok kolay ve zevkli. Benim dikkat ettiğim noktaları aşağıda maddeledim. umarım işinize yarar.

1. Besinlerin vücutta bıraktığı asit ya da alkali etkiye göre menünün oluşturulması gerekiyor. Menüler; %20 asit + %80 de alkali etki yaratan besinler içermeli. (bu noktada sebze suları çok işe yarıyor)

2. İçilen suyun ph ına dikkat edilmeli. (7,5 un üzerinde olmalı)

3. Akşam yemeği mümkün olduğunca erken yenmeli.

Tüm bunlara ek olarak günaşırı yürüyüş yaptım.

Teşekkür ederim masumm.

Genelde yaptığım kahvaltıdan örnek vereyim. Özellikle belirtmek isterim ki bu konuda eğitimim yok. Kendi sevdiklerimden, okuduklarımdan öğrendiğim kadarı ile oluşturuyorum menülerimi.

Kahvaltı :
- 50-70 gr peynir (yağlı yağsız gibi bir kısıtlamam yok canım o gün ne istiyorsa)
- 1 yumurta
- 5-7 adet zeytin
- 3 adet yarım ceviz ya da yarım avakado
- domates, biber, salatalık, yeşillik (hangisi varsa + bu miktar genelde %80 alkali besin düzeyini karşılamadığı ek olarak 200 ml kadar sebze+ meyva suyu karışımı içiyorum. İnanın çay içmekten çok daha keyifli ve tok tutucu)
- 1 dilim ekmek

Son düzenleme:
tebrikler öncelikle :KK9: :nazar:

ben de taktım alkali beslenme olayına. yavaş yavaş hayatıma yerleştirmeye çalışıyorum.
yaptığım sporu değiştirdi demişsiniz. ne yapıyordunuz neye geçiş yaptınız? :KK31:

teşekkür ederim soslusarma. değişiklikleri farkettikten sonra kararlılıkda devam edeceğinize eminim. ben de ufak tefek değişikliklerle başlamıştım.

pilates, ağırlık çalışması ya da yoga yapmaya çalışıyordum. ancak benim gibi 40-45 kg fazlası olan birinin bunları yapması uygun değilmiş. (zaten bunları yaptığım zamanlarda kilo vermem duruyordu.)

Yürüyüş sadece yürüyüş yapıyorum. (şimdilik)

teşekkür ederim soslusarma. değişiklikleri farkettikten sonra kararlılıkda devam edeceğinize eminim. ben de ufak tefek değişikliklerle başlamıştım.

pilates, ağırlık çalışması ya da yoga yapmaya çalışıyordum. ancak benim gibi 40-45 kg fazlası olan birinin bunları yapması uygun değilmiş. (zaten bunları yaptığım zamanlarda kilo vermem duruyordu.)

Yürüyüş sadece yürüyüş yapıyorum. (şimdilik)

pilates zaten kilo vermede değil de daha çok sıkılaştırmada etkili.
inşallah böyle devam edersiniz :KK34:
yaşam şekli haline getirebilmek çok önemli.bu yüzden kilo alıp alıp veriyoruz :KK17:

haklısınız soslusarma :)

sarkma benim yaşadığım ve yaşayacağım bir durum olduğu için toparlama adına erkenden başlayım demiştim.

ama pek mantıklı davranmamışım :)

akalli diyeti vardı bundan bir yıl önce kk da ozman okumuştum
suyun ph deger 8 mesela benim içtigim olur mu karbonat atmalımıyım
birde akşam yemegini kaçta yersin?

sebze suları nasıl içiyorusn

masumm,

Benim kullandığım suyun ph da 8 - 8,22. Karbonatlı suyu herzaman kullanmıyorum. 2-3 günde bir 1 lt suyun içine yarım çaykaşığı kadar atıp tüketiyorum. Bazen de içine limon dilimlenmiş su hazırlıyorum. Ancak çoğu zaman normal su kullanıyorum.

Akşam yemeğini 5 de bitirmiş oluyorum. Geç yemek zorunda kalırsam eğer karbonhidrat içermeyen bir menü hazırlıyorum kendime.

Sebze suyu için deneye deneye kendimce bir formül oluşturdum. (tat seviyorum):
- 2-3 çeşit sebze (ne varsa evde) (dün kabak ve salatalık kullandım)
- 1 meyva (genelde elma ya da 1 dilim ananas)
- bir parça taze zencefil
- 1 limon kabuklarıyla

Bazen bu karışıma maden suyu da eklediğim oluyor.

Maydanoz saplarını, lahana göbeklerini, portakal kabuklarını asla atmam. Sebze suyu hazırlamakta kullanıyorum.

masumm,

Benim kullandığım suyun ph da 8 - 8,22. Karbonatlı suyu herzaman kullanmıyorum. 2-3 günde bir 1 lt suyun içine yarım çaykaşığı kadar atıp tüketiyorum. Bazen de içine limon dilimlenmiş su hazırlıyorum. Ancak çoğu zaman normal su kullanıyorum.

Akşam yemeğini 5 de bitirmiş oluyorum. Geç yemek zorunda kalırsam eğer karbonhidrat içermeyen bir menü hazırlıyorum kendime.

Sebze suyu için deneye deneye kendimce bir formül oluşturdum. (tat seviyorum):
- 2-3 çeşit sebze (ne varsa evde) (dün kabak ve salatalık kullandım)
- 1 meyva (genelde elma ya da 1 dilim ananas)
- bir parça taze zencefil
- 1 limon kabuklarıyla

Bazen bu karışıma maden suyu da eklediğim oluyor.

Maydanoz saplarını, lahana göbeklerini, portakal kabuklarını asla atmam. Sebze suyu hazırlamakta kullanıyorum.

akşam için 5 çok erken degilmi ?
bende aslında 5 te keseyim diyorum işten çıkmadna en azından 5:30 da keseyim diyorum ama
erken diy düşündüm eve gttigimd eyyorum 6:30 da 3-5 kaşık sebz eyemegi ve yogurt

Geceleri sürekli atıştıran, geç yemek yiyen biri olarak başta çok zorlandım. hem de çok çok zordu.

dayanamayacağımı hissettiğimde 1 parça peynir yedim ya da bir yudum ayran ya da yarım bardak kadar sebze suyu içtim. Bitki çayları, tarçın kullandım, su içtim, erken yattım.

yürüyüşlerimi gece yaptım. spordan sonra çok su içtiğim için yeme isteiğim azalıyordu. Hala da akşamları yapıyorum.

10 gün kadar sonra alıştım. peynir ve ayrana da gerek kalmadı.

Geceleri sürekli atıştıran, geç yemek yiyen biri olarak başta çok zorlandım. hem de çok çok zordu.

dayanamayacağımı hissettiğimde 1 parça peynir yedim ya da bir yudum ayran ya da yarım bardak kadar sebze suyu içtim. Bitki çayları, tarçın kullandım, su içtim, erken yattım.

yürüyüşlerimi gece yaptım. spordan sonra çok su içtiğim için yeme isteiğim azalıyordu. Hala da akşamları yapıyorum.

10 gün kadar sonra alıştım. peynir ve ayrana da gerek kalmadı.

çok soru sordum ama son soru kaç ögün yiyorsun:KK34::KK34:

masumm, rica ederim. istediğiniz kadar sorabilirsiniz :)

3 ana öğün yiyiorum. ara öğün yok.

2 ana 1 ara öğün yapıyordum. genelde öğle yemeğini geçiştiriyordum. diyetisyenimin tavsiyesi doğrultusunda geçiştirmiyorum.

sebze suyunu da sabah ve akşam hazırlıyorum. sabah hazırladığımı kahvaltı ve öğlen yemeğinde bölerek, diğerinin tamamını da akşam yemeğinde tüketiyorum.

masumm, rica ederim. istediğiniz kadar sorabilirsiniz :)

3 ana öğün yiyiorum. ara öğün yok.

2 ana 1 ara öğün yapıyordum. genelde öğle yemeğini geçiştiriyordum. diyetisyenimin tavsiyesi doğrultusunda geçiştirmiyorum.

sebze suyunu da sabah ve akşam hazırlıyorum. sabah hazırladığımı kahvaltı ve öğlen yemeğinde bölerek, diğerinin tamamını da akşam yemeğinde tüketiyorum.

bütün diyetisyenler 3+3 ögününü savunuyorlar ama bende sık yiyemiyorum
4 ögün yiyorum bende 3 ana 1 ara
8 de kahvaltı
12-1 öglen
4 te 1 meyve
birde akşam sık yeme işkence gibi geliyor bana
birde 3 ögün yediignde daha iyi kilo veriyor insan:KK34:

az ve sık yemek gerçekten sıkıcı benim için de.

Canan Karatay ve Ayşegül Çoruhlu 2 öğün yeterli diyorlar hatta :)

az ve sık yemek gerçekten sıkıcı benim için de.

Canan Karatay ve Ayşegül Çoruhlu 2 öğün yeterli diyorlar hatta :)

ben bir ara 3 ögün yemişitm ama ozmanda kilo verememiştim
herkes biiy diyor kimide diyorki metabolizma yavaşlıyor insan bazen şaşıp kalıyor

tebrikler canım cok hos bir yazı olmus..Rica etsem biraz daha ayrıntı ile bize sebze suyu tarifleride versen fikir amaçlı bende yapmıştım alkali diyet cok çacuk verdiriyor kiloyu ve zinde oluyorsun ben elimde olmadan bıraktım ama bu yazıdan sonra kitapları hemen alıp okuyacağımm :KK16:

X