Adak geçerli mi? yardım edin !!!!

Kırk Sünnet diye bir kitap var orda okudum ben, adak adanmasinin doğru olmadığını ancak adandiysa yerine getirilmesi gerektiği ancak yerine getirilmeyecek bir adak olması durumunda üç gün kefaret orucu tutulması gerektiği yazıyordu
Kurban etmek yerine getirilecek bir adak ama 🙄 hani deve kurban edicem dese belki binevi ya da memlekette hiç olmayacak birşey ne bilem

Screenshot_2021-01-08-00-53-49-457_com.google.android.googlequicksearchbox.jpg

Şimdi diyanetten de baktım

Kuran'ı Kerim den biliyorum Adak adamış iseniz durumunuz yok ise 3 gün oruç tutmak zorundasınız. Rabbim hiç bir zaman kullarını zora sokmaz..

Bilgi kirliliği değil ama adadıysan kesmen lazım... şöyle ki eşim benimle evlenirse bi küçükbaş adamış mesela haberim yoktu.. sonra dünyaya gelen evlat için de adak adamak gerekirmiş ikisini bir arada küçükbaş kesmiştik. Şöyle ki yeminin kefareti var adağında var mıdır bilemem onu bir araştır müftülükten veya para biriktirip keseceksin ama yeminin kefareti var adağın yok diye biliyorum ben
iki tane kesmeliydiniz ama hesabiniza gore.. iki ayri soz var ortada. evlat icin adak degil de akika deniliyor bu arada.

Bu tarz konularda diyanet fetva hattını aramanız daha sağlıklı olur.

Kurban etmek yerine getirilecek bir adak ama 🙄 hani deve kurban edicem dese belki binevi ya da memlekette hiç olmayacak birşey ne bilem
Kitaptaki kısmı bulmaya çalışıyorum kalın bir kitap biraz zaman alıyor .Maddi durumunu bilemem adadiysa kesmesi lazım ama eğer hiç durumu yoksa elinden gelenin en iyisi kefaret

Ben sadece adağın geri dönüşü yok diye biliyorum. Yemininde yok Allah zaten yapamayacağın yükün altına girme diyor biz bir umut dilimizden beynimizden niyet ediyoruz malesef ki sonra da zor da kalıp mutluluğu yaşayacağımıza böyle düşünüyoruz. Ama yemin olunca daha hafifleteceğimiz şeyler yapıyoruz en azından.

iki tane kesmeliydiniz ama hesabiniza gore.. iki ayri soz var ortada. evlat icin adak degil de akika deniliyor bu arada.
İki tane kestik zaten evlat için ne olduğunu bilmiyorum adamak gerekiyormuş biz ikisini aynı anda kestik demek istedim ne olduğunu da sizden öğrendim teşekkür ederim :))) çok şükür

Adağınızı yabancı ülkelerde gönderebiliriniz büyük baş olarak Kızılay aracılığıyla internetten yapılır .
böyle birler adadıysanız yapmanız gerekir .
Bizde ilk kaybımızdan dolayı kızıma hamile kalınca adadık annemde adamız 2 adağıda Afrika’ya göndermiştik ..

Akika henüz kesilmedi .
şimdi birde oğlum olucak . 3 tane akika kesmemiz gerekecek mesela .
adak ayrı akika ayrı ..

akika nın ergenliğe kadar süresi var diye biliyorum ..

Arkadaşlar bebeğim yoğun bakımda olunca içimden “sağ Salim kucağıma gelirse bi inek keserim “dedim , kalben söylediğim bişeydi ama fiyatından bihaber değildim , 10bin max diye düşünürken , eşimle konuştuk 2akika keseceğiz daha dedi , ben de adak adamıştım dedim , büyükbaşı duyunca çıldırdı haliyle , biz dedi Zengin miyiz? 30 35bin büyükbaş deyince çok kötü oldum , geçerliliği var mı ? Tövbe etmeli miyim ? Ayrıntılarını bilmiyordum çok pişmanım , diyanete sordum cevap gelmedi , bilgi kirliliği yapmadan bilgisi olan nolur aydınlatsın !!!!!!!!!!!!!!!
Kesecek gücünüz yoksa gerek yok diye biliyorum ama eğer akıka kesmeyi düşünüyorsanız onu kesmeyinde ucuz yollu bir inek bulabilirsiniz yada bunu bir hocaya sorun eşiniz bir camiye gidip sorabilir.

Hatta benimde bir adak olayım var üniversite okurken çok ağır dersim den geçersem horoz yada tavuk adayacağım demiştim dersten geçtim 😁😁😁 meğersem böyle adak olmazmış diye duydum. Maddi durumu olmayan kimselere ailem yemek yedirmişti 😊😊😊

Kesecek gücünüz yoksa gerek yok diye biliyorum ama eğer akıka kesmeyi düşünüyorsanız onu kesmeyinde ucuz yollu bir inek bulabilirsiniz yada bunu bir hocaya sorun eşiniz bir camiye gidip sorabilir.
Akike için niyet ettiğin mi yoksa küçükbaş büyükbaş farkediyor mu ? Biz küçükbaş kestik te konu açılmışken sorayım şimdi kafama takılır 🙄

Aydınlattığın için teşekkürler. Bak bilmiyordum ben böyle olduğunu 😌

Ben şimdi dinledim diyanet TV den yotubede fırsatı olduğu zaman yani maddi yönden kesecek gücü olduğunda mutlaka yerine getirmelidir dedi getiremiyorsa.dua etmelidir.yarabbi ben bu adagimi yerine getiremiyorum sen biliyorsun durumumu diyerek dedi.

X