Konuşma Problemleri 6 yaşındaki oğlumun konuşmasındaki sıkıntılar

Geç konuşma, kekeleme, her türlü konuşma probleminin paylaşıldığı konular.

sabirli ol

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
8 Ekim 2016
349
447
Merhabalar herkese,oğlum biraz geç konuştu,ilk başlarda otizm olduğunu düşünerek psikiyatra başvurdum fakat otizm değil artikülasyon bozukluğu,fonolojik bozukluk(sesleri ayrıştırmada sorun telaffuzları tam olarak söyleyememe)
Kısacası dil ve konuşma bozukluğumuz var.
3.5 yaşında dil terapisine başladık ama hala tam bir düzelme olmadı.

Mesela k harfini kalın ve kaba söylüyor,ş yi tam bastırmıyor genelde s olarak söylüyor r yi hiç söyleyemiyor.Bu arada 4 yaşında geniz eti ameliyatı geçirdi ve konuşmasında büyük katkısı oldu. Söyleyemediği sesler,12 harften 4 harfe düştü.

Bir de zaman kavramı hala oturmadı,haftalar önce olmuş bişeye az önce diyor,ya da bir gün önceden gittiğimiz bi yere,dün yerine hani geçen gitmiştik ya diyor.Bu durumdan dolayı disleksiden şüpheleniyorum ama okula başlamadan anlaşılması biraz zor olurmuş.

Sormak istediğim çocuklarınızda ya da etrafınızda böyle bir durumla karşılaşan oldu mu?varsa tam düzelme ne zaman olur bana hiç geçmeyecekmiş gibi geliyor.Bu sene ilkokula başlayacaz acaba okulda sorun olur mu...uzun cümleler kurduğunda hemen dili dolaşıyor anlaşılmaz bir şekilde konuşuyor

Son düzenleme:
Merhaba sınıf öğretmeniyim
11 yıldır görev yapıyorum
Öncelikle tedirginliğinizi çok iyi anlıyorum.
Okuma yazma öğretimi sürecinde minik sorunlar yaşayacaktır.Önemli olan çok sakin olup, kriz anlarını iyi yönetmek
Çocuğunuz zorlandıkça mutlaka sizi de zorlayacaktır
Çıkaramadığı sesler için önce o sesi sonunda bulunduran kelimeleri birlikte söylemeye çalışın
Mesela ses r sesi ise
Kadar,zar,Ebrar vb gibi
Sesi sonunda bulunduran
Sonra sesi ortasında bulunduran kelimelere geçin
Kura,taraf vb gibi
Sonra başında bulunduran
Roka,Rize vb
Kelimeleri siz söyleyin
O tekrar etsin
Siz söylerken ağız ve dil hareketlerini bastırarak yapın
Sesleri söylemeyen birçok öğrenci oluyor
Okudukça düzeliyor. Severek kitap okuması İçin güzel etkinlikler planlayın
Kolay gelsin sevgilerle
Hepsi geçecek annesi
Yeter ki sen yanında ol

Merhabalar herkese,oğlum biraz geç konuştu,ilk başlarda otizm olduğunu düşünerek psikayatra başvurdum fakat otizm değil artikülasyon bozukluğu,fenolojik bozukluk(sesleri ayrıştırmada sorun telaffuzları tam olarak söyleyememe)

Mesela k harfini kalın ve kaba söylüyor,ş yi tam bastırmıyor genelde s olarak söylüyor r yi hiç söyleyemiyor.Bu arada 4 yaşında geniz eti ameliyatı geçirdi ve konuşmasında büyük katkısı oldu. Söyleyemediği sesler,12 harften 4 harfe düştü.

Bir de zaman kavramı hala oturmadı,haftalar önce olmuş bişeye az önce diyor,ya da bir gün önceden gittiğimiz bi yere,dün yerine hani geçen gitmiştik ya diyor.Bu durumdan dolayı disleksiden şüpheleniyorum ama okula başlamadan anlaşılması biraz zor olurmuş.

Sormak istediğim çocuklarınızda ya da etrafınızda böyle bir durumla karşılaşan oldu mu?varsa tam düzelme ne zaman olur bana hiç geçmeyecekmiş gibi geliyor.Bu sene ilkokula başlayacaz acaba okulda sorun olur mu...uzun cümleler kurduğunda hemen dili dolaşıyor anlaşılmaz bir şekilde konuşuyor
Benim tanıdığım var. 6 yaşına kadar hiç yardım almamıştı çocuk. 6 yaşında bir dil terapistine gitti ve her seans bir harfi halletti adam resmen şoktayız. İşinin ehliymiş gerçekten. Tabii çocuktaki durum da 40 dakikada halledilecek bir şeymiş demek ki. Herkeste aynı olacak diye bir şey yok. Aileye o hafta yaptıracakları egzersizleri mail atıyordu. Dediğim kişi Adana’da ve zaten tek dil terapistiymiş. Dediğim gibi herkeste öğrenme hızı, kasların hazır olma durumu farklıdır

Merhaba sınıf öğretmeniyim
11 yıldır görev yapıyorum
Öncelikle tedirginliğinizi çok iyi anlıyorum.
Okuma yazma öğretimi sürecinde minik sorunlar yaşayacaktır.Önemli olan çok sakin olup, kriz anlarını iyi yönetmek
Çocuğunuz zorlandıkça mutlaka sizi de zorlayacaktır
Çıkaramadığı sesler için önce o sesi sonunda bulunduran kelimeleri birlikte söylemeye çalışın
Mesela ses r sesi ise
Kadar,zar,Ebrar vb gibi
Sesi sonunda bulunduran
Sonra sesi ortasında bulunduran kelimelere geçin
Kura,taraf vb gibi
Sonra başında bulunduran
Roka,Rize vb
Kelimeleri siz söyleyin
O tekrar etsin
Siz söylerken ağız ve dil hareketlerini bastırarak yapın
Sesleri söylemeyen birçok öğrenci oluyor
Okudukça düzeliyor. Severek kitap okuması İçin güzel etkinlikler planlayın
Kolay gelsin sevgilerle
Hepsi geçecek annesi
Yeter ki sen yanında ol
Teşekkür ederim
İnanın dil terapisti den daha fazla çalıştırıyorum her gün tekerleme çalışıyor.Hocamız iyi ama oğluma yardımcı olamadı sanırım,başka terapist bakıcam.Dediğiniz gibi başta,ortada sonda tüm harfleri çalıştırıyorum dil kasları tam gelişmemiş.
İnşallah atlatırız

Okul öncesi öğretmeniyim, 5 yas grubunda da, gözlemlediğim bazı öğrencilerde bahsettiğiniz konuşma problemleri çokça gördüm. Genellikle ilköğretime başlanılan yılda çokça okuma yaparak, harf egzersizleri yapılarak atlatılabilen bir durum. Bir anne olarak endişe etmeniz normal, farklı bir terapist deneyerek de yola devam edebilirsiniz.

Merhaba,ayni sorun bizde de var.Ben terapi aldirmadim 1.sinifi bir gormek istedim 2 sesi hallettik bol bol sesli okuma yaptik söyleyemediği seslerde surekli uyardik bazen kizdik bazen sakince uyardik ve aslinda bu sesleri soyleyebildigini kendi de farketti.Mesela kitap okurken cok guzel cikariyor tum sesleri ve gayet normal okuyor ama konusurken suan hala bebeksi bir konusma var ama buyuk oranda yol katettik.Bu yil terapiste goturmeyi planliyorduk esimle ancak bu virus belasi varken zor gibi.Bir uygulama varmis ucretli onu indirip kullanan yararini goren cokmus belki onu denerim siz de arastirin onu

Merhabalar herkese,oğlum biraz geç konuştu,ilk başlarda otizm olduğunu düşünerek psikayatra başvurdum fakat otizm değil artikülasyon bozukluğu,fenolojik bozukluk(sesleri ayrıştırmada sorun telaffuzları tam olarak söyleyememe)

Erteleyebiliyorsaniz birinci sınıfa bir yil geç vermenizi tavsiye ederim.bircok kavramı karıştırırken okul süreci zorlayabilir.okuma yazma öğrendiğinde hangi harfleri ne şekilde söy

Erteleyebiliyorsaniz birinci sınıfa bir yil geç vermenizi tavsiye ederim.bircok kavramı karıştırırken okul süreci zorlayabilir.okuma yazma öğrendiğinde hangi harfleri ne şekilde söy
Acelede etmeyin benim kızımda aynıydı ve zamanla düzeldi konismasi ve ifafesi.bazen akranlarına bakıp kiyaskiyoruz benim cocugumda bir rahatsizlikmi var gibi düşünceler oluyor ama zamanla bakiyorsunuzki herşey yoluna giriyor.bazi çocukların dil kavram ifade yetenekleri daha geç olgunlasiyor

Benim oğlum 3 ila 5 yaş arası kekeledi. Ve yaklaşık 13 yaşına kadar r leri y olarak söyledi. Bazen okulda çocuklar dalga geçiyordu bakıyordum burulmuş. Annecim sen özelsin r leri herkes r olarak söylüyor y olarak söylryen kaç kişi var falan deyip güldürüyordum. Düzelince de hiç bir özelliğin kalmadı sıradan oldun demiştim çok hoşuna gitmişti. Şiödi kaygılısınız eminim. Tabi terapistlerle görüşün ama zaman da bazen çok değiştiriyor herşeyi.

Oğlum tam 4 olmak üzere.
Alfabenin yarısı yok neredeyse.
ç, ş, r, s, l, p, f, z gibi birçok sesi çıkaramıyor.
Lamba derken sorun yok ama kalem derken kayeem diye telaffuz ediyor.
Kimse söylesem ‘normal’ diyor, doktor gördüğünde ‘normal’ diyor.
Kardeşi var 1 yaş küçük, o daha iyi konuşuyor.
Ben takıntı yaptığımı düşünmüştüm şimdi sizin konunuzu okuyunca kesinlikle korona sonrası terapiye götüreceğim.

Aslinda okuma yazma ogretimi surecinde ses uzerinden gittigimiz için bu tur harfleri cikaramayan cocuklar o harfi ogrenirken sorun kalmıyor. Disleksi çok farkli bit kavram. Onu belirlemek icin yine okula gitmesi lazim..Okula gitmeden önce bu sorunlari aşmaliyim diyorsaniz yukaridaki ogretmen arkadaşımın tavsiyelerine uyun. Bol bol kitap okuyun. Cocugunuzun ilgisini cekecek türden kitaplar alin. Gunde iki uc kere okuyun. İnstagramda sinan yasar var onu yakip edebilirsiniz.

Duyu bütünleme sorunu olabilir. Bence bir uzmanla görüşmelisiniz. Terapist mom var instagramdan sayfasına bir bakın derim. İnşallah banlanmam 🤭

Oğlum tam 4 olmak üzere.
Ben takıntı yaptığımı düşünmüştüm şimdi sizin konunuzu okuyunca kesinlikle korona sonrası terapiye götüreceğim.
Benim oğlumun da o y
Oğlum tam 4 olmak üzere.
Benim oğlum kendini yormayacak kolay sesleri çıkarırdı b d y gibi sert sesleri p,ç,t asla söyleyemezdi.k ve s için nerdeyse 2 sene uğraştık.
K hala kaliteli değil.Kendiliğinden geçmiyor maalesef nasıl alışırsa öyle gidiyor,çünkü onlar kendi söylediklerinin doğru olduğunu düşünüp düzeltme gereği duymuyorlar.
Çene kaslarını geliştirecek hareketler yaptırabilirsiniz sakız çiğneme,damağına çikolata sürüp yalatma,pipetle üfleme gibi...Bir de ayna karşısında sizin ağız hareketlerinizi görecek şekilde kelime egzersizi yapın. abartılı bir şekilde konuşarak yapın.Hala geçmezse mutlaka yardım alın.