Davranış Bozuklukları 6 yaş risperdal kullanma

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Valla öğretmen olarak da Veli olarak da çok çektim. Diğer arkadaşlar da yaşamış benzerlerini . O yüzden tahammülümüz bitmiş . Tepkimiz ondan. Ders de durup dururken önde oturan arkadaşına şaplağı patlatanı mı dersiniz eşyasını bilerek kıranı mı dersiniz merdivenlerden iteni mi dersiniz bahçedeki hayvana taş atanı mı dersiniz WC leri bilerek tıkayanı mı dersiniz ders de devamlı sorun çıkarıp ona buna vurup dersi engelleyeni mi dersiniz bıktık yahu bıktıkkkkk.vuramaz itemez çocuğunuz kimseyi. Bunu kabullenin önce.
bu örneklerdeki çocuklar dehb , otizm, asperger vb gibi tanıları var ve ilaç tedavisi uygulanmayan çocuklar mı ?
yoksa şımarık ya da aileden ilgi görmeyen bilişsel ve gelişimsel sağlığı yerinde olan çocuklar mı ?

hanımefendinin sorununda yardımcı olabilecek uygun örnekler olduğunu düşünmüyorum çünkü. bu davranışları sergileyen aklı başında çok çocuk var günümüzde.

Sevgili Mune hanımcım çok haklısınız hem şiddet sosyal öğrenme ile içselleştiriliyor (mesela hapisanelerin aynı zamanda bir suç staj yeri olması gibi) hem de yetişkinlerin yetersiz kaldığı yerde çocuklar model alarak öğrendikleri için aynı davranışı sorun çözme yöntemi olarak kullanıyolar ( ben de küçükken kız kardeşimi dövenleri pataklardım maalesef 😞 çocuklar beni görünce saklanırdı)
Kızım sonraki sene sınıfta Kaan olmadığı halde Kaan’ı kopya eden diğer çocuklardan şiddet gördükçe o da başladı. Olaylar hep etkiye tepki olarak gelişse de her seferinde okuldan ve velilerden özür dilerdim kızıma evde telkinlerde bulunur bir de tekerleme gibi öğretirdim (vurmak yok saç çekmek yok kötü söz söylemek yok pinçiklemek (çimdiklemek) yok) hâlâ aklımda kalmış kabus gibi😂 sonraki sene başka okula aldım orda bir iki kere yeltenmiş hem sınıf hem de öğretmen taviz vermeyince çocuk sihirli değnek değmiş gibi düzeldi. İlkokulda aksine şiddet görse de göstermeyen bir çocuk oldu. Bu da kötü tabi ama yıllarca kimseye vurmayacaksın demişken sen de ona vur demedim hiçbir zaman.
Bir kere artık canıma tak ettiğinde veli toplantısında “yıllardır kadına şiddet çalışan biriyim bu davranışların kökeni çocukluktan başlıyor benim de oğlum var ve bir kıza elini sürse benden çekeceği var. Erkek çocuklarınızın kızıma zarar verdiğini bir kere daha duyarsam artık olacaklardan ben sorumlu değilim olay çıkarırım haberiniz olsun” dedim ve sonra gerçekten kızımın şikayetleri azaldı.
Çocuklar gerçekten suçlu değil. Her sorun yetişkin sorumsuzluğuna dayanıyor🤦🏻‍♀️

Katılıyorum, bizler anne baba olarak bazı şeyleri çocuklarımıza konduramıyoruz veya kabullenmek istemiyoruz ama genelleme olmasın fakat çocukların bir kısmı evdeki minnoş hallerinde değiller, kendi sosyal çevrelerinde çok farklı bireyler oluyorlar.

Ben zaten yaramaz bir çocuktum, vurma, birine zarar verme eğilimim yoktu fakat çevremdeki erkek çocuklarından şiddet görünce karşılık vermeyi normal görmeye başladım, biri size vurup canınızı mı yaktı ağlayınca daha çok mu vuruyor, o zaman ağlamak çare değilmiş bende ona vuracağım duygusuyla vurana vuruyordum.

Hapishane dediniz, yazdıklarınıza bir örnek vereyim bir komşu çocuğunun yaptıklarını asla kabullenemedi sürekli inkar etti, belki kendince oğlunu çevreye kötülememek korumak için yapıyordu bilemiyorum lakin yanlış davranışları normalmiş gibi görmek, çocuğun yanında onun bu davranışlarını savunup sırtını sıvazlamak en çok çocuklara zarar veriyor, bu komşumuzda da öyle oldu, biri oğlun şunu yaptı dese benim oğlum yapmaz, benim oğlum iyi bir çocuk, benim oğlum saf çocuk diye diye oğlunun her davranışına arka çıktı sonunda çocuk kadına şiddet ve bıçaklı saldırı, hırsızlık, gasp vs bir sürü suçtan tutuklandı.

Konuyla ne alaka diyebilirler, 5 yaşındaki bir çocuğun konusunda yetişkin birinin örnek verilmesi alakasız gibi görünüyor ama uzman olmasam dahi tecrübelerime dayanarak şunu diyebilirim, ağaç yaşken eğiliyor, eğer bizler çocuklarımızın yanlış davranışlarını pekiştirmesine sebep olursak büyüyünce de aynı davranışlara devam ediyor.

Bugün trafikte yol verme kavgaları sakin mizaçlı insanlar arasında olmuyor, yan baktın kavgaları şiddete eğilimi olmayan insanlar arasında çıkmıyor.

Arkadaşlarımız yaşıtı bir çocuğu yakarak öldüren çocuktan bahsetmiş, geçenlerde de 17 yaşında ehliyetsiz birisi kullandığı kamyonun hakimiyetini kaybedince pamuk gibi yüzü olan 26 yaşında doktor delikanlının ölümüne neden oldu, kazadır ama o çocuğa o kamyonu kim verdi? Sonunu düşünmeden yapılanlar veya desteklenen davranışlar başkalarının ölümüne sebep oluyor.

bu örneklerdeki çocuklar dehb , otizm, asperger vb gibi tanıları var ve ilaç tedavisi uygulanmayan çocuklar mı ?
yoksa şımarık ya da aileden ilgi görmeyen bilişsel ve gelişimsel sağlığı yerinde olan çocuklar mı ?

hanımefendinin sorununda yardımcı olabilecek uygun örnekler olduğunu düşünmüyorum çünkü. bu davranışları sergileyen aklı başında çok çocuk var günümüzde.
Bir kaç tanesi dehb tanılı idi . Gerisi de bilmiyorum ama normal değillerdi. Durup dururken çat diye arkadaşına vuran WC de ki pisliği arkadaşının montuna sürüp bundan zevk alan kitabına ağır küfür yazan ağzı devamlı küfürlü devamlı arkadaşlarını iten kafasını gözünü yaran komşunun arabasının lastiklerini indiren eşya çalan sizce normalse bilemem. Bence onlar da davranış bozukluğu olan çocuklar

Benim erkek kardeşimde hiperaktivite vardı. Saat altıda kalkar sokaga çıkar oyun oynardı. Evde düz duvara tırmanırdı ama bize ne arkadaşlarına zarar vermedi. Kavga ediyor diye hiç şikayet gelmedi. Ergenlik daha ağır gecti ama gene kimse ile kavga etmedi.zarari hep kendine verdi. Kolunu kırdı, ayağına kaç sefer çivi battı. Mahallede, okulda da herkes onu çok sever. Hareketli ama toplumla sorunu olmayan bor çocuktu. Annemler lisede doktora götürdü. Doktor ilaca gerek görmedi. Eğer yazsaydı kesinlikle kullanırdı.

Bir kaç tanesi dehb tanılı idi . Gerisi de bilmiyorum ama normal değillerdi. Durup dururken çat diye arkadaşına vuran WC de ki pisliği arkadaşının montuna sürüp bundan zevk alan kitabına ağır küfür yazan ağzı devamlı küfürlü devamlı arkadaşlarını iten kafasını gözünü yaran komşunun arabasının lastiklerini indiren eşya çalan sizce normalse bilemem. Bence onlar da davranış bozukluğu olan çocuklar
ben bu davranışların normal olduğunu söylemedim zaten yazdıklarımda “sizce normalse” gibi bir ithama gerek yok bence. bu davranışlar çoğunlukla akran zorbalığı yapan çocukların da davranışları oluyor bundan bahsetmek istedim aslında. bunların ileri versiyonu da daha dün bursa da bir lisede özkıyıma itilip pencereye çıkan bir kıza “ atla” diye bağıran arkadaşlarıdır mesela. hiçbiri de bilişsel gelişim geriliği yaşayan ergenler değil.
bu davranışları normalleştirmiyorum; ilaç kullanması gereken özel gereksinimli bir çocuğun konusuna zorbalık yapan sağlıklı çocuklardan örnek veriyorsunuz, konu için yardımcı değil diyorum sadece.

ben bu davranışların normal olduğunu söylemedim zaten yazdıklarımda “sizce normalse” gibi bir ithama gerek yok bence. bu davranışlar çoğunlukla akran zorbalığı yapan çocukların da davranışları oluyor bundan bahsetmek istedim aslında. bunların ileri versiyonu da daha dün bursa da bir lisede özkıyıma itilip pencereye çıkan bir kıza “ atla” diye bağıran arkadaşlarıdır mesela. hiçbiri de bilişsel gelişim geriliği yaşayan ergenler değil.
bu davranışları normalleştirmiyorum; ilaç kullanması gereken özel gereksinimli bir çocuğun konusuna zorbalık yapan sağlıklı çocuklardan örnek veriyorsunuz, konu için yardımcı değil diyorum sadece.
Yanlış anlamışım özür dilerim. Haklısınız akranzorbalığının da sınırları aşıldı iyice. Cana kast a kadar geldi. Üzücü.dehb Li 3 çocuk tanıdım okulda 3 ü de şiddet gösteriyordu. RAM raporlu çocuklar vardı. Bazıları melek gibiydi. Dehb basite alınacak bir şey değil onu anlatmak istedim konu sahibine. Bir itmesiyle kafa göz yarıldı kol kırıldı bizim okulda

Zorbalık baskıdır kötü laftır dışlamadır alay etmedir vs. Başka çocuğa zarar vermek psikopatlıktır .bir köpeği kediyi zevkle öldüren çocuklar var. Arkadaşının kafasını kanatıp karşısına geçip güleni gördüm. Bu çocuklar zorba değil hasta. Tedavi edilmeliler kendileri ve toplum için.

bu gibi durumlarda, anne ve çocuğu zorla ram'a yönlendirme gibi birşey yok mu? gerçekten zor. diğer çocuklar aralarına almadıkça daha da agrasifleşecek çocuk
Aslında zorla olmasına da gerek yok, öğretmen kararlılıkla söylese belki de iş hallolacak. ama öğretmenimiz gelecek yıl emekli oluyor, sanırım bu şekilde bağırıp çağıran bir ebeveynle uğraşmakta istemiyor. Sadece küçük bir cümleyle bile kadının eli ayağı titredi, demediği laf kalmadı, sonra da çıkıp gitti. Öğretmen de çok üstüne düşmedi ki bence çocuğa büyük kötülük bu yapılan. Bu olayın iki gün sonrası aynı çocuk bahçede sınıftan başka bir çocuğu burnunu yumruklamış, çocuk burnu kanlar içinde öğretmene koşmuş. Çözümü ne olacak bilmiyorum.

bu gibi durumlarda, anne ve çocuğu zorla ram'a yönlendirme gibi birşey yok mu? gerçekten zor. diğer çocuklar aralarına almadıkça daha da agrasifleşecek çocuk
Maalesef yok kaç veliye yalvardigimi biliyorum, bazılarını üstü kapalı bildirmek zorunda olduğumu ihmale girdiğini vs söylüyorum. O şekilde götürüyorlar:KK43:

I
evet yurt dışında bunu yapanlar var ama türkiye’de buna izin var mı? anne o sabıra ve yetkinliğe sahipse güzel seçenek
Izin var diye biliyorum. Arkadasimin kardesi tekerlekli sandalye ile okula giremeyince bir sure(okula rampa yapilana kadar) annesi evde egitim vermisti. Ama okulla gorusup mu yaptilar ne yaptilar cok bilmiyorum.

I

Izin var diye biliyorum. Arkadasimin kardesi tekerlekli sandalye ile okula giremeyince bir sure(okula rampa yapilana kadar) annesi evde egitim vermisti. Ama okulla gorusup mu yaptilar ne yaptilar cok bilmiyorum.
Evde eğitim seçeneği şöyle var sağlık raporu olan öğrenci için meb öğretmen de gönderiyor ama okula gelemeyecek durumda olanlar için

Merhaba benim oğluma 4 ay önce dehb tanısı konuldu davranış bozukluğu olarak ellerini kasma vurma vs var Dr bize risperdal akşamları 0'25 olarak başladı ama ben ilaca bslayamadim çünkü elim gitmiyor vermeye . Bununla beraber her hafta düzenli oyun treapistine başladık bı yararını göremedik henüz . Evet oğlum haraketli bu yıl ilk okula başlatmaya gözüm korktu anaokulunda ve sürekli velilerle kavga halindeydi ogretmenimiz ılımlı ama artık o da ilaç konusu etmeye başladı bu ilacı kullananlardan varsa yorum rica edicem . Ve merak ediyorum her anne bu tarz sınavlardan geçebilir neden herkez bu kadar katı ve vurdumduymaz ?
Biz de sizle aynı şeyi yaşadık.oğlumu anaokulundan almaya her gittiğimde bana laf sokuluyordu. Yan yan bakışlar...Kabahatin anne babada olduğu, ona şiddet uyguladığımız zannediliyordu.Oğlum bir şey anlatırken arkadaşlarının kolunu omzunu tutuyor ve bu vurmak olarak anlaşılıyor. Sonra ilkokula başladığında sırada oturamadı hep kalkıp geziyordu, dersi dinlemiyor gibi görünüyordu ama aslnda öğrenmiş oluyordu büyük kısmını (bu dehb özelliğiymiş). Biz artık son çare ilaca başladık . İlaç mucize değilse de etraftan çok şikayet alan bir çocugun dikkatini toplamasına özkontrole yardımcı oluyor.Şimdi şikayet almıyoruz ama arkadaş edinememeye başladı bir oyunu sürdüremiyor dikkatini vermiyor.

Biz de sizle aynı şeyi yaşadık.oğlumu anaokulundan almaya her gittiğimde bana laf sokuluyordu. Yan yan bakışlar...Kabahatin anne babada olduğu, ona şiddet uyguladığımız zannediliyordu.Oğlum bir şey anlatırken arkadaşlarının kolunu omzunu tutuyor ve bu vurmak olarak anlaşılıyor. Sonra ilkokula başladığında sırada oturamadı hep kalkıp geziyordu, dersi dinlemiyor gibi görünüyordu ama aslnda öğrenmiş oluyordu büyük kısmını (bu dehb özelliğiymiş). Biz artık son çare ilaca başladık . İlaç mucize değilse de etraftan çok şikayet alan bir çocugun dikkatini toplamasına özkontrole yardımcı oluyor.Şimdi şikayet almıyoruz ama arkadaş edinememeye başladı bir oyunu sürdüremiyor dikkatini vermiyor.
Acaba arkadaşının kolunu tutarken fazla güç uyguluyor olabilir mi fark etmeden?

Duyu bütünleme alanlarından birinde vardı böyle bir şey, bir yere gereğinden fazla güç uygular ve bunu fark etmez diye.

Acaba arkadaşının kolunu tutarken fazla güç uyguluyor olabilir mi fark etmeden?

Duyu bütünleme alanlarından birinde vardı böyle bir şey, bir yere gereğinden fazla güç uygular ve bunu fark etmez diye.
Evet duyu bütünleme üzerine kitaplar okuduk karşılıklı konuştuk ama duyu bütünleme terapisi almadık. Evet fazla kuvvet uyguluyor heyecanla bir şey anlatırken.

Evet duyu bütünleme üzerine kitaplar okuduk karşılıklı konuştuk ama duyu bütünleme terapisi almadık. Evet fazla kuvvet uyguluyor heyecanla bir şey anlatırken.
Siz iyi bir annesiniz. Sorunu halı altına süpürmemişsiniz. Çözüm arayıp bulmuşsunuz. Tebrik ediyorum.

Merhaba benim oğluma 4 ay önce dehb tanısı konuldu davranış bozukluğu olarak ellerini kasma vurma vs var Dr bize risperdal akşamları 0'25 olarak başladı ama ben ilaca bslayamadim çünkü elim gitmiyor vermeye . Bununla beraber her hafta düzenli oyun treapistine başladık bı yararını göremedik henüz . Evet oğlum haraketli bu yıl ilk okula başlatmaya gözüm korktu anaokulunda ve sürekli velilerle kavga halindeydi ogretmenimiz ılımlı ama artık o da ilaç konusu etmeye başladı bu ilacı kullananlardan varsa yorum rica edicem . Ve merak ediyorum her anne bu tarz sınavlardan geçebilir neden herkez bu kadar katı ve vurdumduymaz ?
Ilac hakkında verip vermeyeceğini siz ve doktorunuz bilir bence eğer çocuğunuz hareketli ise yüzme kursuna gönderebilirsiniz yada sevdiği hoşlandigi bir etkinliğe Rabbim şifa versin♥

Bence bukadar korkmamalısın ilaclardaki yan etkileri herkes yaşamaz. Bende kullaniyorum o ilac sadece daha cok rahatlatacaktır icindeki patlamaya hazır enerjiyi kontrol etmesini saglayacak arkadasimin oglundada dikkat dagınıklıgından dolayı kullaniyor arkadasim ilacın cok etkisini gördügünü söyledi, gercekten zaten bu ilaclar uzun soluklu kullanılmıyor zaten 6 aylık bir tedavi sunmuştur size tahminen çocugunun icindeki baş edemedigi enerjiyi kontrol altına alması gerekiyor bu ilacta daha kolay hale getirecek

Ben zaten kimsenin çocuğuna vursu. Kimse sesini çıkarmasin demiyorum sadece biraz daha sağ duyu bekliyroum her anne gibi benim çocuğum parkta yeri geliyor başka çocuklar yüzünden düşüyor onunda başına bir sürü şey geliyor ama ona böyle durumlar olabileceğini herşeyi konuşarak halledecegi anlatıyorum telkin ediyroum ben burda faklı bişey soruyorum tuhaf bı sekidle veli savunmasina dönüştü ben ilaçla alakalı döndü bekliyorum velilere zaten bişey dediğim yok desem de nafile .
Insanlarda direk enpati yaptılar şöyle ornek verirsek, sizin çocugunuza kimsenin vurup zarar vermesini istemezsiniz diye tahmin ediyorum o yüzden ilacları vermeniz daha mantıklı

Çok büyük sorun olmadığı sürece okul öncesi İlaç baslatmiyorlar. Ama akademik ve sosyal anlamda sorun yaşanacaksa doktorunuzu dinleyin derim. Benim oğlumda problemliydi okul öncesi. Birkaç psikiyatri ve psikolog görüşmemiz oldu. Hiç bir teşhis konulmadı. İlaç kullanmaktan çekindiğimiz içinde duyu bütünleme önerdiler. Uyum saglamiyordu sınıfa arkadaşlarına vuruyordu. Özel anaokuluna verdik. Sınıf mevcudu 10 du. İki öğretmen vardı. Duyu bütünlemeye de gitti sene boyunca. Anaokul böylece bitti. İlkokulda yine aynı özel okulda devam ettik. Zaten bir buçuk yıl uzaktan eğitimle geçtiği için ilkokul öyle böyle bitti. Sorunları vardı elbet. Hareketli ve dikkati hep dağınıktı. Akademik ve sosyal yönden zayıftı. Pandemi öncesinde rehber öğretmenin yönlendirdiği bir kuruma gittik. Durtusellik problemi olduğunu söylediler. İlaca sicak bakmadığımız için seanslarla çözeriz dendi. Ama pandemi başlayınca gidemedik kaldı. Şimdi 5.sinifa gidiyor. Yine aynı özel okulda devam ediyoruz. Dikkati çok dağınık vurması etmesi yok ama sürekli derste konuşuyor düzeni bozuyor başarısı çok düşük. Rehberlik psikiyatriye yönlendirdi ve İlaç başladık. Artık yapacak bisey kalmadı. Büyüyor bunun ergenliği var. Bu şekilde hep sorun yaşayacak arkadaşsız başarısız bir şekilde hayatına devam edecek. İnşallah faydasını görürüz.

I

X