İlköğretim Yorum ve Soruları 5 yaşında okumayı yazmayı öğrendi

SARI KELEBEK

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
3 Ağustos 2007
155
6
46
merhaba arkadaşlar ilkokul1.sınıfa başladı oğlum ama okuma yazmayı yaklaşık iki yıldır biliyor şu anda 2.sınıf seviyesinde 2şer3er 4er 5er ritmik saymayı hayat bilgisi testlerini rahatlıkla çözebiliyor üstelik 2 .sınıf testleriin benim sorum burslu okut bu çocuğu özel kolejlerle görüş diyorlar bana fikir verirmisiniz

Ben ve kardeşlerimde babam öğretmen olduğu için 5 yaşında okula başlamıştık.Yani bizde herkes yeni okula başlarken 3.sınıfa geçmiştik.gerçekten başarılı öğrencilerdik.Durumun varsa tabiki koleje göndermen çook daha doğru olur.Zeki olmayan çocuklar bile kolejde iyi sonuçlar alıyor.Bizim gibi devlet okulunda okuyanlarda ne kadar zeki olursanız olun üniversite sınıfında çok zor başarılı oluyor.

Ben ve kardeşlerimde babam öğretmen olduğu için 5 yaşında okula başlamıştık.Yani bizde herkes yeni okula başlarken 3.sınıfa geçmiştik.gerçekten başarılı öğrencilerdik.Durumun varsa tabiki koleje göndermen çook daha doğru olur.Zeki olmayan çocuklar bile kolejde iyi sonuçlar alıyor.Bizim gibi devlet okulunda okuyanlarda ne kadar zeki olursanız olun üniversite sınıfında çok zor başarılı oluyor.

bence yanılıyorsunuz.okuyan her yerde okur.benim kızım da devlet okulundan mezun.türkiyenin en iyi ünüversitelerinden birini bitirdi...ama yine de okutabilme imkanı varsa tabii özel okulda da okutabilir.anladığım kadarıyla zeki bir çocuk.a.s.:nazar:

sağolun arkadaşlar da özel okulda okutamam yani allaha şükür durum iyi ama büyük oğluma haksızlık etmiş oluruz bi de gerçekten zeki bi çocuk olduğu için arkadaşları arasında yok olsun istemiyorum bi maden gibi aslında şu anda napsamkiiiiiiii

sağolun arkadaşlar da özel okulda okutamam yani allaha şükür durum iyi ama büyük oğluma haksızlık etmiş oluruz bi de gerçekten zeki bi çocuk olduğu için arkadaşları arasında yok olsun istemiyorum bi maden gibi aslında şu anda napsamkiiiiiiii

büyük oğlana haksızlık yapıyorsunuz sayılmaz bence...ona da bundan sonra başka türlü destek verirsiniz dersane gibi mesela...

canım en başarılı çocuklar özel değil devlet okullarından çıkıyor...bence özelden ziyade üstün zekalı çocuklar için ayrı eğitim gerekli ülkemizdede bu yıl itibariyle bu tür bir çalışma başlatılacağını bliyorum ama şu an ne aşamada haberim yok...ilk yapacağın şey çocuğunu RAM( rehberlik ve araştırma merkezi)e götür ve IQ testi yaptır...ayrıca o çocuk için 1. sınıf okuldan soğutucu olabilir...öğretmneleriyle görüşerek sınıf atlatılmasını sağlayabilirsiniz.

aynı durumda sayılırız sarı kelebek.kızım 3 yaşındaokumaya 4 yaşında yazmaya başladı.tabiki kendi kendine öğrendi.seninki gibi ritmik sayı sayıyor.bu sene 5 yaşında ve ana sınıfına verdik.bizi zorlamasına rağmen koleje yazdırdık,çünkü iyi bir eğitim almasını istedik.onlarda 1.sınıftan başlatalım dediler biz istemedik çünkü psikoloğlar birinci sınıfı yaşıtlarıyla okusun daha sonra sınıf atlatın dediler.şu an için ing sardı ve zevkle gidiyor.fakat 1. sınıfta arkadaşları okuma yazm a öğrenirken ne yapıcaz bilmiyorum.çok zor işimiz.valla paylaşalım senle dertlerimizi.böyle bir çocukla uğraşmanın ne kadar zor olduğunu bilirim cnm.sevgiyle kal:)

Benim kızımda 5 yaşında okuma yazma ve hatta çarpme bölmeyi bile öğrenmişti. devlet okuluna verdik. 1. sınıfta gitti geldi işte. tek bize bir zorluğu olmadı. zaten bildiği için hiç uğraşmadım yani.sürekli sınıf birincisiydi. şu an 6. sınıfa gidiyor.okulun seçme sınıfına. dersaneyede verdim . yine seçme bir sınıfta yani.bence çocuk yaparsa devlet okulundada yapar koleşdede. yapamazsa ordada yapamaz kolejdede.

canım en başarılı çocuklar özel değil devlet okullarından çıkıyor...bence özelden ziyade üstün zekalı çocuklar için ayrı eğitim gerekli ülkemizdede bu yıl itibariyle bu tür bir çalışma başlatılacağını bliyorum ama şu an ne aşamada haberim yok...ilk yapacağın şey çocuğunu RAM( rehberlik ve araştırma merkezi)e götür ve IQ testi yaptır...ayrıca o çocuk için 1. sınıf okuldan soğutucu olabilir...öğretmneleriyle görüşerek sınıf atlatılmasını sağlayabilirsiniz.

Başlatıldı arkadaşım.. Benim oğlanın anaokulunda 3 aydır testler devam ediyor nihayet sonuçlandı.1. aşama, 2. aşama ,3.aşama ve sonuçta üstün yetenekli çocuklar için anaokulunda özel bir sınıf açtılar oraya devam ediyor..

Yani artık 4-5 yaş civarı bu çocuklar tespit ediliyor..

merhaba arkadaşlar ilkokul1.sınıfa başladı oğlum ama okuma yazmayı yaklaşık iki yıldır biliyor şu anda 2.sınıf seviyesinde 2şer3er 4er 5er ritmik saymayı hayat bilgisi testlerini rahatlıkla çözebiliyor üstelik 2 .sınıf testleriin benim sorum burslu okut bu çocuğu özel kolejlerle görüş diyorlar bana fikir verirmisiniz

Valla arkadaşım zamane çocukları o kadar zeki ki... Ablamın kızı da 4 yaşında öğrendi okuma yazmayı..

Ama benim oğlum çok zeki parasız alın okulunuza vs.. gibi birşey öneremezsin hiçbir koleje tabii ki.. Ama paranı yatırıp özel eğitim almasını istiyorsan kolejde o başka.

Çünkü burs olayı çok farklı... Gerçekten üstün zekalı olup, maddi olarak eğitim alamayan çocuklara detaylı araştırmadan sonra burs veriyor okullar..

Ama çocuğunun gerçekten süper zekalı falan olduğunu düşünüyorsan bunu gerekli araştırmalardan sonra anlayacak merkezler vs.. mutlaka vardır..Buralara başvurursan seni yönlendirirler.

Ayrıca ilkokula başladı demişsin, zaten oğlunun gerçekten farklı bir durumu varsa öğretmenleri de özel eğitim alması konusunda sizi uyarıp yol gösterirler..

ben 4 yaşımda okuma ve yazmayı öğrendim. rahmetli dedeme gazete okurdum.:a015: okula başladığımda tüm arkadaşlarım harfleri öğrenirken ben hikaye kitabı okuyor matematik derslerinde 4-5. sınıfların çözemediği soruları çözmeye gidiyordum. Öğretmenim babamla konuşup çocuğu 4. yada 5. sınıfa yazdıralım dedi. ama canım babacım kabul etmedi şimdi durumu iyi ama ilerde nasıl olur birde geri kalmasın dedi ve yaşıtlarımla okudum. belki hep bir adım önde gittim ama yinede babam doğru olanı yapmıştır diye düşünüyorum.
:asigim::asigim:

X