5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü

Elif

Onur Üyesi
Pro Üye
12 Temmuz 2006
34.878
29.916
60
5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü, varlığımızın en temel taşı kadınlarımızın seçme ve seçilme hakkını elde ettiği bu önemli gün kutlanmaktadır. 5 Aralık 1934 tarihinde yapılan anayasa değişikliğiyle kadınlara tanınan seçme ve seçilme hakkı, bu günün dünya kadın hakları günü olarak kutlanmasıyla neticelenmiştir. İşte bu kapsamda çevrenize gönderebileceğiniz en güzel 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü mesajları ve bugünün önemi hakkında bazı bilgiler

Kadın Hakları Günü, 5 Aralık tarihinde Türkiye'de anayasa değişikliği ile kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilmesinin neticesi olmuştur. Türk kadınlarının elde ettiği bu hak, her yıl 5 Aralık gününün kutlanması ile neticelenmiştir. İşt,e bu kapsamda yakınlarınızın Dünya Kadın Hakları Günü'nü kutlaabileceğiniz en güzel mesaj seçenekleri

Kadınlarımızın elde ettiği hakları sonuna kadar koruyup, geliştireceğimizi ifade ederek tüm Dünya kadınlarının bu anlamlı gününü kutluyor, hanım kardeşlerimize sağlık, başarı, mutluluk ve esenlikler diliyorum.

Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verildiği günün 83’üncü yıldönümünü kutlarken bizlerin de Atatürk’ün bizlere verdiği değerlere layık olmamızı, haklarımızı almak için var gücümüzle mücadeleye devam etmemizi diliyor, bu çok önemli ve değerli günümüzü kutluyorum.

Kadınlarımızın seçme ve seçilme hakkını elde edişinin 83. yılını yürekten kutluyorum diye konuştu.

5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü’nü kutluyor, kadınların hayatın her alanında daha güçlü bir şekilde yer alması dileğiyle saygılarımı sunuyorum

5 Aralık 1934 tarihinden bu yana Dünya Kadın Hakları günü olarak kutlanan bu anlamlı gün dolayısı ile hayatın bütün yükünü beraber sırtladığımız, sergiledikleri başarılarla bize ilham veren kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkı verilişinin 83. yıldönümünü kutluyor, istiklal savaşımızda kahramanca mücadele eden kadın kahramanlarımızı rahmet ve minnetle yâd ediyorum

KADIN HAKLARI GÜNÜ NEDİR?

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasından sonra 1924 yılında Tevhid-i Tedrisat Kanunu’ nun kabul edilmesiyle eğitim tek sistem altında toplanmış ve kadınlarla erkeklere eğitimde eşit imkanlar sunulmuştur. 1925 yılında Kıyafet Kanunu ve 1926 yılında kabul edilen Türk Medeni Kanunu ile kadınların yasal statüsü değişmiş, hem aile içinde hem de bir birey olarak eşit haklar tanınmıştır. Kadınlara 1930’da yerel, 1934’de genel seçimlerde seçme ve seçilme hakkı tanınmıştır. Türkiye'de kadınlar 20 Mart 1930'da belediye seçimlerinde seçme hakkı kazandılar. 1933'te Köy Kanunu'nda muhtar seçme ve köy heyetine seçilme hakkı düzenlendi. Milletvekili seçimlerinde seçme ve seçilme hakkına ise 5 Aralık 1934'te yapılan anayasa değişikliğiyle kavuştular. 8 Şubat 1935'de ilk defa meclis seçimlerine katılan Türk kadınları mecliste 18 sandalye elde ettiler. 5 Aralık tarihi, Dünya Kadın Hakları Günü olarak kutlanmaktadır.
hürriyet.com.tr

X