Konuşma Problemleri 33 aylik oglum için yardım lütfen!

Geç konuşma, kekeleme, her türlü konuşma probleminin paylaşıldığı konular.

Slenderxx

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
8 Mayıs 2016
231
133
39
Merhaba hanımlar, anneler benim 33 aylik oglum var ve maalesef hala anne kelimesini söylediğini duymadım. Konuşmuyor nadiren baba, mama, gel,hadi,byee byee oda canı isterse. Çok hareketli oturup konuşuyorum anlatıyorum ama çabuk sıkılıyor. Geçenlerde bir merkeze götürdüm ve bilinçsiz davrandım. Rehabilitasyon merkezine gittik otizm belirtisi sadece kapak çevirmesi ve arada ellerine bakması ismini söyleyince geliyor yüzüme bak gözlerime bak anlıyor bakıyor şunları diz dediler dizdi. Daha fazla ilgi dediler ama oğlum konuşmama dışında her ortamı hemen sevmiyor iki hafta sonra devlete çocuk psikiyatri ye götüreceğim. Ama içim içimi yiyor kesin bsy yok duyana kadar yada çocuk konuşana kadar uyku haram. Haftaya oyun grubu buldum ise yarar mı ondanda emin değilim. Çünkü pek yaşıti yok çevremde arkadaşla oynamayı da bilmiyor. Böyle şeyler yaşamış yada yaşayan anneler bilgisi olan varsa yardımci olabilirmi daha neler yapmalıyım?

Merabalar sonucu bizede yazin olurmu,benim oglumda 22 aylik 5-10kelimenin disinda bisey yok,bende endiseleniyorm,annem benim üç yasinda yeni yeni konustuğumu ve sessiz bir bebek oldugumu söylüyo bana cekmistir insllh,bence bizim bebeklerimizin farki ilerde dil yetenegine sahip olmayacak,bende öyleyim çunkü dil yetenegim hala yoktur ,cok ama cok kötü ,ama matmtk ögrtmenym sayisalm cok iyi insallh öyle olurlar,bende doktora gidelim diyorm bizim babamiz doktora gòtürmüyo yoksa bende gòtrmek istiyorm.2yi bitirsin ilerleme olmazsa kendim götürcem.

Merabalar sonucu bizede yazin olurmu,benim oglumda 22 aylik 5-10kelimenin disinda bisey yok,bende endiseleniyorm,annem benim üç yasinda yeni yeni konustuğumu ve sessiz bir bebek oldugumu söylüyo bana cekmistir insllh,bence bizim bebeklerimizin farki ilerde dil yetenegine sahip olmayacak,bende öyleyim çunkü dil yetenegim hala yoktur ,cok ama cok kötü ,ama matmtk ögrtmenym sayisalm cok iyi insallh öyle olurlar,bende doktora gidelim diyorm bizim babamiz doktora gòtürmüyo yoksa bende gòtrmek istiyorm.2yi bitirsin ilerleme olmazsa kendim götürcem.
Biz de tekrar götüreceğiz eşimde abarttigimi söylüyor ama yinede bir problem varsa önlemini erken almak istiyorum bende doktor sonucunu sizinle paylaşırım. İyi akşamlar

Insallh bisey cikmayaktir,burda yazilanlar okuyunca insan bunaliyo daraliyo cünkü bütün cocuklarin farkli davranislari olabiliyo,bu sizin bebeginizdede olabilir,ve hepsi büyüyünce geciyo,bukadar sıkıntısı olan bebek olsa okulların problemli cocuklarla dolu olmasi gerekir,bide eskiden bizleride (gec konusanlari)annelerimiz doktora gòtürse belki bizede otizimli yada gelisimi bozuklugu gibi seyler söyleyeceklerdi...bence moralinizi sakin bozmayin bebeginizle birebir ilgi gösterin insallh hersey yoluna girer.Bu arada bi arkadasimin kizi bu haziranda sadece anne baba gibi seyler söylüyodu simdi bülbül gibi oldu dediler,bi anda acilan cok bebek var.oda 3e yakin.

Benim oğlum 25 aylık ve anne bile demiyor arada dede baba diyo sonra tekrar susuyor gittikçe hareketleri değişiyor. Seslenince bakmiyor ancak 3 den sonra başkalarıyla oynamı yor ellerini cirpiyon televizyon a bakarken otizimli diyorum içim cok aciyor ama tedaviye başlatmam lazım diye düşünüyorum

Insallah bisey cikmaz,daha öncede yazdim bence bütün bebeklerde var böyle seyler,benim oglumda tv izlerken ismine bakmiyo,normalde ismini biliyo ama biseye cok dalarsa bakmiyo hatta ayi benimkine yakin olan bi iki arkadasa sordum onlarda arada bakmadigini söylediler.ama benim icimde hic rahat degil her hareketini gözlemliyorm herseye kulp takiyorm esim cok koziyo artik :KK43:

İnsan okudukca bilgilendikce her hareketlerinden birşey çıkarıyor.Kötü birşey mi değil tabiiki önceden önlem almak en iyisi ama insan konduramiyorda. Bugün oyun grubu faydası olur diye bir kres e götürdüm tlf da konuşmamız haftada 3 yarım gündu fakat hiç memnun kalmadım evet oğlum bana bağlı ama 6 7 çocukla 1 kişi ilgilenmeye çalışıyor. Cocuk benden ayrılmıyor farklı ortam ve öğretmen çocuğu benden uzaklaştırmak için hiç çaba sarfetmiyor. Birde okul müdürü nun oğlu var 3 yaşinda diğer çocuklara vuruyor arada birinin başına plastik oyuncakla vurdu öğretmen yaptığın yanlış demiyor. Babası gelirse eyvah ne deriz sakın diyor. Oradan eksi puan verdim. Camlarda koruma yok sandalyeler içerde çocuklar bir içeri dışarı sandalyeye binip cama çıkabilirler öğretmen sayıyor 3 kişi eksik bulup getiriyor arada mutfağa gidiyor 15 20 dk yok bana çok ilgisiz geldi ve bana çocuğun konuşması için tam gün bırak dediler bir gün şu vermiceza 2 gun vermicez 3 gün mecbur konuşup isteyecek vs dediler çok acımasız geldi yada anne yüreği ben dayanamadım hata mı ediyorum bilmiyorum ama birde bir üst sınıfta otizm li çocuk vardı sürekli ağlıyor sabit bir sesle hıı hıı hıı diye çocuğum ya hasta değil yada o seviyede değil bilemiyorum. Allah yardımcımız olsun. Başka bir okula uğradım dr. A gidip netice en Sağlıklı si dedi ve haftaya çarşamba Bakırköy den randevu aldım öğretmende en iiyi yer devlet ozeli tavsiye etmiyoruz dediler. Sürekli birşeyler çıkarıp canınızı sıkarlar ücret için dediler bakalım hayırlısı. Allah yardımcımız olsun. :dua:

Eger gúvenmediyseniz göndermeyin bence,cünkü Allah korusun bisey olsa insan kendini suclu hisseder,siz kendiniz cocuk gibi oturun oynayin,inanin bana evim okadar daginik ve bazen kirli oluyo ki ama napayim oglani oturtup tv izletecegime yapmiyorm,babamiz oldugunda yapiyorm sadece ,o oynatiyo ben ev isi yapiyorm,sizde evi birakin bol bol oyun ve yasit komsu varsa gezmeye götrn,yasitlaryla olduktan sonra kres yada ev farketmez.

Yaa öyleyse bencede gönderme dede Ama bak böyle hoş değil diye. Bende ev temizliğe diye arada ilgilenmiyorum ama tv kapatıyorum. Abladiyla oynasin diye ablada 3 bucuk yaşında yani okadar buyük değil ama çok güzel konuşur oğlum da 25 aylik ama anne bile demiyor iste

Benim oğlum 2 yasinda, kelime dagarcigi çok geniş ama konusmuyor, işaret diliyle herseyi anlatıyor. haftada 3 gun krese (ingilizce) 4 gün benle. Doktora gittik, işitme testi ve konuşma terapisi onerdiler. Bunun en büyük sebebi şarkılı videolar. Ben ne annemlere ne de eşime anlatamadım. video izletmeyin dedikçe onlar " yok olur mu, teknolojiden uzak tutma, bak burdan da öğreniyor" dediler. Saatlerce izletiyorlardi cocuga :KK43: ne zaman eşimle yalnız biraksam, çocuğu elde cep telefonu video izlerken buluyordum. Tabi eşim de tv izliyor o sirada. Aslinda sayıları falan videodan ogrendi, yolda sayi gördükçe söylüyor ama konuşarak iletişime girmiyor. Kimseye anlatamadım ve bu hale geldik, şimdi terapilerle ugrascaz, eşim de sonunda çocuk uyaniksa televizyon, video açmamaya başladı, annesini, babasini da cagirdi umarım gelişme olur. Ama tv video açmaya çalışırlarsa cinnet geçiricem artık :KK43:

Benim oğlum 2 yasinda, kelime dagarcigi çok geniş ama konusmuyor, işaret diliyle herseyi anlatıyor. haftada 3 gun krese (ingilizce) 4 gün benle. Doktora gittik, işitme testi ve konuşma terapisi onerdiler. Bunun en büyük sebebi şarkılı videolar. Ben ne annemlere ne de eşime anlatamadım. video izletmeyin dedikçe onlar " yok olur mu, teknolojiden uzak tutma, bak burdan da öğreniyor" dediler. Saatlerce izletiyorlardi cocuga :KK43: ne zaman eşimle yalnız biraksam, çocuğu elde cep telefonu video izlerken buluyordum. Tabi eşim de tv izliyor o sirada. Aslinda sayıları falan videodan ogrendi, yolda sayi gördükçe söylüyor ama konuşarak iletişime girmiyor. Kimseye anlatamadım ve bu hale geldik, şimdi terapilerle ugrascaz, eşim de sonunda çocuk uyaniksa televizyon, video açmamaya başladı, annesini, babasini da cagirdi umarım gelişme olur. Ama tv video açmaya çalışırlarsa cinnet geçiricem artık :KK43:
Peki neler söylüyo,bizimkide 23 aylik olcak artik,15 kelime civarinda kelimesi var,hayvan sesleri falan cikariyo,kitaptan bütün hayvanlari soruyorum dogru gösteriyo ama isimlerini soöylemiyo seslerini cikariyo,nezaman konusacak diye cok merak ediyorm :KK43: epey bi yoruldum düsünmekten...

arkadaşlar çocuğunuzla birebir ilgilenin. bırakın işi gücü tüm dikkatinizi çocuğa verip konuşun. benim kızım 2.5 yaşında 100ün üzerinde kelimesi var ama cümle kurması yok. 2 yaşındayken 20 kelimesi vardı. günün 10 saati kızımla ilgileniyorumve oyun kuruyorum. ev ilerini hep birlikte yapıyoruz onada anlatıyorum. bol bol ilgi lazım yakında inş konuşacak

Valla ilgiyle olsa benim oglumun bülbül gibi olmasi lagzimdi,babasiyla birlikte bakiyoruz direkt kendimiz ilgileniyorz annenne yada babanne bile degil,onlar baksa sonucta enerjileri bu canavarlara yetmez imkani yok tv agirlikli bi bakma sekli olurdu,bence tamamen genetik ben 3 yasinda konusmusum 3ten önce beklemiyorm artik 24ü gectik kelime sayisi epey artti,anne gel gibi bi iki cümleli 3kelimesi var okadar cok yavas ilerliyo,bakalim.ama artk korkularim gecti sükür cocuklari seviyo oyniyo.

Valla ilgiyle olsa benim oglumun bülbül gibi olmasi lagzimdi,babasiyla birlikte bakiyoruz direkt kendimiz ilgileniyorz annenne yada babanne bile degil,onlar baksa sonucta enerjileri bu canavarlara yetmez imkani yok tv agirlikli bi bakma sekli olurdu,bence tamamen genetik ben 3 yasinda konusmusum 3ten önce beklemiyorm artik 24ü gectik kelime sayisi epey artti,anne gel gibi bi iki cümleli 3kelimesi var okadar cok yavas ilerliyo,bakalim.ama artk korkularim gecti sükür cocuklari seviyo oyniyo.
kaç yaşında? aslında bende çok ilgileniyorum ama yavaş yavaş ilerliyoruz bizde. ama ilgiyi azaltayım hemen gerileme başlıyor. ilgi şart bizde

kaç yaşında? aslında bende çok ilgileniyorum ama yavaş yavaş ilerliyoruz bizde. ama ilgiyi azaltayım hemen gerileme başlıyor. ilgi şart bizde
Biz 25 ayin icindeyiz,siz kac aydasiniz peki?benim ilgiden kastim şu nekadar ilgilensenden senin sòyledigini tekrar ediyo en fazlasi ilerisine gidemiyosun,ama cocuk kendisi hazir oldugunda karsilikli sohbet tarzinda oluyo,buda bebesin kendisi istedigi zaman oluyo bence biz ne yapsakta tekrardan öte gidemiyorz gibu geliyo bana.

Biz 25 ayin icindeyiz,siz kac aydasiniz peki?benim ilgiden kastim şu nekadar ilgilensenden senin sòyledigini tekrar ediyo en fazlasi ilerisine gidemiyosun,ama cocuk kendisi hazir oldugunda karsilikli sohbet tarzinda oluyo,buda bebesin kendisi istedigi zaman oluyo bence biz ne yapsakta tekrardan öte gidemiyorz gibu geliyo bana.
biz tam 2.5 yaşındayız. 24 aylıkken kızımın 20ye yakın kelimesi vardı. her ay kelime haznesi çoğaldı şuanda 110u geçti kelime sayısı 3 4 tane ikili cümlesi var daha 1 haftadır falan. 3 3.5 yaşında konuşacak sanırım. tabiki dediğiniz doğru zorla konuşturamazsınız çocuk ne zaman hazırsa o zaman konuşmaya başlar. ama siz ilgilenmeseniz sadece konuşmak değil hareket olarak anlaması olarak yavaşlar. sürekli konuşmak kitap okumakkelime haznesini genişletir hemen konuşmasada genişletir. konuştuğu zaman verimini alırsınız

biz tam 2.5 yaşındayız. 24 aylıkken kızımın 20ye yakın kelimesi vardı. her ay kelime haznesi çoğaldı şuanda 110u geçti kelime sayısı 3 4 tane ikili cümlesi var daha 1 haftadır falan. 3 3.5 yaşında konuşacak sanırım. tabiki dediğiniz doğru zorla konuşturamazsınız çocuk ne zaman hazırsa o zaman konuşmaya başlar. ama siz ilgilenmeseniz sadece konuşmak değil hareket olarak anlaması olarak yavaşlar. sürekli konuşmak kitap okumakkelime haznesini genişletir hemen konuşmasada genişletir. konuştuğu zaman verimini alırsınız
Aynen kendi konusmuyo ama kelimeleri ögreniyo dogru diyosunuz,gecenlerde hic bilmedigini düsündügüm bi kelimelyi bildi mesela cok sasirdim oda ilgiyle oluyo tabi.Bizim anlamada sikınti yok mesela gecenlerde gelen misafirleeimiz dizi izlediler oglumda onlarla izledi ve ordaki bi cok seyi hareketlerle bana anlattii, sadece konusmuyo,yoksa kendi derdinide bi sekilde hareketlerle falan anlatiyo,20 aylikken falan bi sıkıntımi var diye cok korktum ama Allah korusun sıkıntı olsa hic konusmaz bide bizi anlmaz demi??bakalim ins en kisa zamanda konusurlar.

Arkadaşlar biz doktor doktor gezdik . Gittiğim bir nöroloji uzmanı 5 dk bakıp otizm bence dedi dünya başımıza yıkıldı . bir kaç Dr gezdik memnun kalmadik ne otizm ne de değil dediler en son 29 ekimde özel bir Dr gittik şuan sorun sadece konuşmama si değil dedi bize 6 hafta verdi bol bol ilgi hayal gücü oyunu vs vs bugün kontrol vardı bu arada kelimelerde çıkmaya başladı çok iyi olduğumuzu otizm olmadığını ama aynı şekilde devam dedi 3 hafta sonra pedagog la görüşmemiz var Dr yönlendirdi o bize nasıl davranmamız gerektiğine dair rehberlik yapacak. Açıkçası şuan konuşmaması na çok takılmıyorum çünkü artık çabalıyor çok değişti hareket ve tavırları . Rabbim herkesin yavrusuna şifa versin geç konuşsun razıyım ama o yaşadığımız korkudan sonra buna şükreder oldum .

Aynen kendi konusmuyo ama kelimeleri ögreniyo dogru diyosunuz,gecenlerde hic bilmedigini düsündügüm bi kelimelyi bildi mesela cok sasirdim oda ilgiyle oluyo tabi.Bizim anlamada sikınti yok mesela gecenlerde gelen misafirleeimiz dizi izlediler oglumda onlarla izledi ve ordaki bi cok seyi hareketlerle bana anlattii, sadece konusmuyo,yoksa kendi derdinide bi sekilde hareketlerle falan anlatiyo,20 aylikken falan bi sıkıntımi var diye cok korktum ama Allah korusun sıkıntı olsa hic konusmaz bide bizi anlmaz demi??bakalim ins en kisa zamanda konusurlar.
19 aylıkken bizede gelişim geriliği teşhisi konmuştu kızım hiiç ama hiç bişey anlamıyordu. halimize çok şükür çok yol katettik. 1.5 yaşından beri kitap okuyorum. geçen sabah bana dedi biliyomusunuz uyandık aynı anda. günaydın dedi. sonra biraz durdu 'anne kalk' dedi. ben şok tabi.
bi sorun olsa anlamaz tabiki ne dediğimizi. ve benim kızım tuvaletinide öğrendi bunuda yapamazdı. sesninkinde de bi sorun görmüyorum ben. bol ilgi lazım her şekilde

X