Konuşma Problemleri 3 buçuk yaş kız çocugu kekemelik

Geç konuşma, kekeleme, her türlü konuşma probleminin paylaşıldığı konular.

NazMila

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
4 Ağustos 2019
138
51
32
3 buçuk yaşındaki kızım 2 gündür kekeleyerek konuşuyor . İnanılmaz üzgünüm . Bende , amcamda , babamda ve kuzenlerimde de kekemelik vardı . Genetik olma ihtimali cok yüksek . Aranızda genetik olarak kekemeliğe yatkınlığı olup bir dönem kekekeyerek konuşan ama sonra düzelen cocugu olanlar var mı ? Şu an psikolojik olarak cok ama cok kötüyüm . Benim yaşadığım zorlukları o da yaşayacak diye bütün gün içim içimi yiyor . Kıymetli yorumlarınızı bekliyorum

Bu sorun genetikse nasıl olur bilmiyorum ama bir süre takip edin bazen hızlı konuşunca, heyecanlanınca çocuklar kısa süreli kekeleyebilir ama devam ederse mutlaka dil ve konuşma terapistine götürün. Ne kadar erken müdahale edilirse o kadar kısa sürede geçer. Ama dediğim gibi geçici bir süreç de olabilir.

İnanın bana kalsa yarın götüreceğim . Hemen hemen her cocukta oluyor diyor çevremdekiler. Ama biz 5 yakın arkadas cocuk büyütüyoruz peş peşe kimsenin çocuğunda şahit olmadım . Ya da ben mi farketmedim bilmiyorum . Yarın okula başlıyor cok heyecanlı bende korku içindeyim konuşmasıyla dalga geçilecek diye

X