Konuşma Problemleri 22 aylık bebeğim konuşmuyor.Deneyimlerinize ihtiyacım var

Geç konuşma, kekeleme, her türlü konuşma probleminin paylaşıldığı konular.
Merhabalar. Oğlum Ocak 2020 doğumlu ve konuşmuyor.Aylar önce bir akşam anne dedi defalarca ama sonra çook nadiren birkaç defa söyledi.Baba diyor arada ama bizim isteğimizle adla birşey söylemiyor.Yazın köye gittiğimizde “dede” “gel” kelimelerini kullandı birkaç kere.Yine nadiren çıkardığımız sesleri tekrar ettiği oldu ama hepsi bu kadar.Yani konuşma yetisiyle ilgili bir problem olduğunu düşünmüyorum ama konuşası yok gibi.Herşeyi anlıyor ve işaret ederek ya da elimizden tutup götürerek anlatıyor.Tam pandemi döneminde doğdu ve yaşadığımız ilde hiç akrabamız yok.Pandemiden dolayı komşularla da gel-git yapamadık.Yeterince sosyalleşmediğinden mi konuşmuyor diye düşünüyorum.Biz evde sürekli konuşuyoruz.Çok konuşkan 5 yaşında bir de ablası var.Ne yapayım konuşması için akıl verebilir misiniz?
Her çocuk kendine özeldir. 3 yaşına kadar yolu var. Sakin ol. Sorun araya araya çocuklarımızı hasta ediyoruz. 4 yaşında açılanı da gördüm. Anlattığın kadarıyla algısal problemi yok bazen bebekler böyle tutukluluk yapar. Tabi çizgi film flan izletiyorsanız onunda negatif etkisi var tek taraflı iletişim olduğu için. Çocuk korkuyor açılamıyor. Bu durum ilk adım da da oluyor bazen. Çocuk serçe parmağından tutsan yürüyor. Ama kendi başına adım atamıyor. Hep aynı.

Burda önemli olan gelişimsel ve algısal problem var mı. Eğer böyle bir sorun yoksa her çocuk kendine özeldir. Daha çok ilgi ve bebeğinizi tekrar edin lütfen. Mama verirken anne mama gibi, her durum karşısında birleştirmeler yapın. Bebekler ilk etapta papağan gibi duyduğuyla birleştirir. Ona bu konuda yardımcı olabilirsiniz. Elindekini isteyin. bana ver. O benim gibi ufak ufak egzersizler.

Ve son olarak çocuğunuzla ilgilenin ama yanınızda otutturmak değil. Muhabbet edin kitap okuyun. Aktif bir ilgilenme olsun.malesef bu geç konuşma geç yürüme geç tuvalet alışkanlığı biberonu geç bırakma vs. Çoğu çocukta Daha bir çok sorunun kökünde ilgisizlik yatıyor. Tabi sizi tanımıyorum o yüzden genel olarak söylüyorum. Belki ilgileniyorsunuzdur. Çocuğunuzun mizacı budur.

Sorunlu bebeklerde geç konuşma algısal problemin sonucunda olur. Bebek 2 yaşında ama sanki daha 1 yaşındaymış gibi. Ve sadece konuşması değil daha bir çok sorunu daha dikkat çeker. İletişimsizlik sadece sözel değil aynı zamanda hal diliyle de kurulur. Bebeğinizde buna dikkat edin.

Uzman olmayan birinin tıbbi sıkıntısı olduğunu düşünmemesi...
Of yapmayin hanimlar ya. Annesiniz, evet yakistiramiyor olabilirsiniz. Tüm kalbimle anlarim bunu.
Ama uzman gibi yorumlar da yapmayin.
Hiç mi cevrenizde 2 yasinda cocuk yok?
1 ay daha beklemenin ne anlami var? Ne değişecek 1 ayda?
Çevremde çok 2 yaşında çocuk var. Sayısız ve hepsi farklı. Mesela kizim 1 bucuk yaşında herseyi anlatıyoken arkadaşımın kızı 3 yaşında ancak kizim gibi konusabildi. Ayrıca bir arkadaşımın oğlu da 3 bucjkya komşumun oğlu 3 yaşında konst. Oğlum 19 aylik ve söylediği kelime sayısı 10 .

öncelikle çok teşekkür ederim yorumunuz için.Sizin de gördüğünüz gibi insanlar direkt çocuğa otizm teşhisi konulması gerekiyormuş gibi yorumlar yapıyor.Bu benim ilk çocuğum değil ve bende doktor değilim ama bilinçsiz cahil biri de değilim.Tabiiki çocuk doktoru ile bu konuda görüştüm.Çocuğun sizin söylediğiniz gibi her komutu anlıyor ve anında karşılık veriyor.Bilişsel bir problemi olmadığı çıkarımına varma sebebimiz bu.Önümüzdeki 1 ay içinde yemek yedirirken izlediği video mevzuu da dahil tüm ekranları kapatıp, yaşıtlarıyla sosyalleşeceği ortamlara sokmayı yine de gelişme olmazda dil ve konuşma terapistine götürmeyi düşünüyorum.Sizin bebeğinizin maşallahı var
Bebeğinizi gozlemliyorsaniz milletin söylediğine bakmayin. Benim oğlum ds gecen ay doktor gittiğimizde direk otizm teşhisi koydu sebep konuşmuyor olması ve asi olması. Gittiğimiz doktor asi karşıtı olduğu icin herseyi ona bağladı. Cocuk yönlendirmeleri izi anlıyorsa goztemasi varsa sizinle iletişime geçiyorsa söylediklerinizi anlıyor size sarılıyor gulumsuyorsa otizm olamaz.. mesela oğlum söylediğim herseyi anlıyor getir diyoruz getiriyor. Namaz kılacağım diyorum seccadeyi ve kıyafetleri getiriyor kendine de yer ayarlıyor cocuklqrla sosyallesiyir ve hepsinden öte acayip sevgi dolu öpücüklerr boğuyor beni.:) yani doktorun otistik dediği cocuk bu. Eger bu cocuk otistikse ne diyeyim. Siz cocugunizi gözlemleeyin oyun oynuyor mu mesela . Siz bizden daha iyi tanırsınız. Biraz zaman vern kendinizi hazır hissedince de doktora gidersiniz.. ama dil gelisimi her çocukta farklıdır. Kardeşim 4 bucuk yaşında konuşmaya başladı ve doktor :)) ayrıca baya baya zeki .

Bebeğinizi gozlemliyorsaniz milletin söylediğine bakmayin. Benim oğlum ds gecen ay doktor gittiğimizde direk otizm teşhisi koydu sebep konuşmuyor olması ve asi olması. Gittiğimiz doktor asi karşıtı olduğu icin herseyi ona bağladı. Cocuk yönlendirmeleri izi anlıyorsa goztemasi varsa sizinle iletişime geçiyorsa söylediklerinizi anlıyor size sarılıyor gulumsuyorsa otizm olamaz.. mesela oğlum söylediğim herseyi anlıyor getir diyoruz getiriyor. Namaz kılacağım diyorum seccadeyi ve kıyafetleri getiriyor kendine de yer ayarlıyor cocuklqrla sosyallesiyir ve hepsinden öte acayip sevgi dolu öpücüklerr boğuyor beni.:) yani doktorun otistik dediği cocuk bu. Eger bu cocuk otistikse ne diyeyim. Siz cocugunizi gözlemleeyin oyun oynuyor mu mesela . Siz bizden daha iyi tanırsınız. Biraz zaman vern kendinizi hazır hissedince de doktora gidersiniz.. ama dil gelisimi her çocukta farklıdır. Kardeşim 4 bucuk yaşında konuşmaya başladı ve doktor :)) ayrıca baya baya zeki .
teşekkür ederim cevabınız için. Bazen bu konu inanılmaz canımı sıkıyor bazen de istese herşeyi söyleyeileceğini biletek içimi rahatlatıyorum.yazın başında dışarı çıkarken “addaya gidiyoruz” dedim benim peşimden “adda” diye defalarca tekrarladı.Yine yazın köyde “dede,gel” kelimelerini birlikte kullandı.geçtiğimiz bahsr ayında bir akşam birden anne demeye başladı yine defalarca.Hepsinin ortak tarafı o an söyleyip daha sonra söylememiş olması.şimdi baba v mama kelimelerini sıklıkla kullanıyor diğer kelimeleri binde bir duyuyoruz.Oyun evine götürmeye başladım ama malum hastalıklardan hafta da bir ancak götürebiliyorum.Yine de iyi gelecektir inşallah.Başınıza gelen can sıkıcı konu içinde üzüldüm.Çocuklarımız konusunda çook fazla düşünceliyiz bu sebepten birilerinin hiç düşünmeden ettiği kelimeler bizi üzüyor.İnşallah Hakkı hakikati konuşan bireyler olurlar

Çevremde çok 2 yaşında çocuk var. Sayısız ve hepsi farklı. Mesela kizim 1 bucuk yaşında herseyi anlatıyoken arkadaşımın kızı 3 yaşında ancak kizim gibi konusabildi. Ayrıca bir arkadaşımın oğlu da 3 bucjkya komşumun oğlu 3 yaşında konst. Oğlum 19 aylik ve söylediği kelime sayısı 10 .
teşekkür ederim yorumunuz için.3-3.5 yaş bana da korkunç geliyor.Şu an bile iletişim kuramamak canımı fazlasıyla sıkıyor.Benim ikiz yeğenlerimde 4 yaşına kadar konuşmadılar sonrasıda dil terapisti ile konuşmaya başladılar

teşekkür ederim cevabınız için. Bazen bu konu inanılmaz canımı sıkıyor bazen de istese herşeyi söyleyeileceğini biletek içimi rahatlatıyorum.yazın başında dışarı çıkarken “addaya gidiyoruz” dedim benim peşimden “adda” diye defalarca tekrarladı.Yine yazın köyde “dede,gel” kelimelerini birlikte kullandı.geçtiğimiz bahsr ayında bir akşam birden anne demeye başladı yine defalarca.Hepsinin ortak tarafı o an söyleyip daha sonra söylememiş olması.şimdi baba v mama kelimelerini sıklıkla kullanıyor diğer kelimeleri binde bir duyuyoruz.Oyun evine götürmeye başladım ama malum hastalıklardan hafta da bir ancak götürebiliyorum.Yine de iyi gelecektir inşallah.Başınıza gelen can sıkıcı konu içinde üzüldüm.Çocuklarımız konusunda çook fazla düşünceliyiz bu sebepten birilerinin hiç düşünmeden ettiği kelimeler bizi üzüyor.İnşallah Hakkı hakikati konuşan bireyler olurlar
Ben dayanamayıp çocuk psikiyatriye götürdüm. Algısı açık verici dili çok iyi herşeyi anlıyor ancak kelimesi az arttıramıyoruz dedim. Gelişim testi yapıldı. Kaba motor ince motor sosyal gelişim normal çıktı. Dil gelişimi tabiki geri çıktı. Ahşap bul tak türü oyuncakları çok iyi yapıyor hergün oynuyoruz dedim. Onlar problem çözme yeteceğini geliştirir. Asıl senin kitap okuman lazım dedi. Hemen bir sürü kitap aldım zaten tanesi 2 tl 3 tl falan o kitapların. Hergün okuyorum inanın çok faydası oldu. Resimlerini anlatıyorum zaten yazı pek yol olsa da yazılarını çoknokunuyorum. Artık kendi açıp resimleri taklit ediyor. Anne gel demiyordu. İlk cümlemiz anne gel oldu. Söylediğimiz şeyleri daha çok tekrar etmeye başladı.

Ben dayanamayıp çocuk psikiyatriye götürdüm. Algısı açık verici dili çok iyi herşeyi anlıyor ancak kelimesi az arttıramıyoruz dedim. Gelişim testi yapıldı. Kaba motor ince motor sosyal gelişim normal çıktı. Dil gelişimi tabiki geri çıktı. Ahşap bul tak türü oyuncakları çok iyi yapıyor hergün oynuyoruz dedim. Onlar problem çözme yeteceğini geliştirir. Asıl senin kitap okuman lazım dedi. Hemen bir sürü kitap aldım zaten tanesi 2 tl 3 tl falan o kitapların. Hergün okuyorum inanın çok faydası oldu. Resimlerini anlatıyorum zaten yazı pek yol olsa da yazılarını çoknokunuyorum. Artık kendi açıp resimleri taklit ediyor. Anne gel demiyordu. İlk cümlemiz anne gel oldu. Söylediğimiz şeyleri daha çok tekrar etmeye başladı.
çok teşekkür ederim hemen kitaplara daha fazla yüklenmeye başalayacağım

22 aylik bir cocuk 2 kelimeli cümleler kurmali. Hatta ufaktan 3 kelimeli cumlelere gecmeli. Hala daha kelimesi yoksa bu gelisimsel bir sorundur. Bir doktora basvurun daha fazla vakit kaybetmeden.
3 kelimeli cumeleler mi?? 22 aylik bir bebek icin. Evet belli sayida kelime soylemesi gerekebilir. 2 yas sonrasi da 2li kelimelere gecmesi beklenir. Konuşma dili hizli gelisirse daha ileri de olabilir. Ama soylediginiz abarti sanirim.

Merha kasim dogumlu benim oglumda dil gelisiminiz suan basil bizde 24 aydan sonra burden basladi.Uzun uzun sohbet yok Ama hala
Benim kızım da Ocak 2020 doğumlu. Bence daha anca Yaa, bizim de Evde 8 yaşında abimiz var, bizde devamlı konuşur oyun oynarız ama daha cümle kuramıyor. Sadece baba gitti, anne gitti, güle güle, anne bitti, baba bitti, neen neen der 2 cümleli kelime olarak. Onun dışında dede, anne, baba, bitti, gitti, niloya, mama vb.(aklıma gelenler) tekli kelime söylüyor. Hayvaların seslerini taklit ediyor. İnek, keçi, köpek, kedi, karga falan. İne ne diyor kızım dediğimizde möö der, ineği bi yerde görünce tanır.
Abisi 2,5 yaşında cümle kurmaya başladı. Ben acele etmiyorum açıkçası. Vardır vakti zamanı. Ayrıca her dediğimi anlar, getir dediğimi getirir. Bişey isteyince beni götürür. İçinize sinmeyen şeyler varsa bi dokttora götürün.

Merha kasim dogumlu benim oglumda dil gelisiminiz suan basil bizde 24 aydan sonra burden basladi.Uzun uzun sohbet yok Ama hala
Şu an 26 aylık kızım. Son 1 aydır müthiş bir hızla hemen hemen bütün kelimeleri söylemeye başladı. Her söyledimiz kelimeyi tekrarlıyor, derdini tek tük kelimeleri söyleyerekte olsa anlatıyor, söylediklerimizi zaten anlıyor, talimatlarımızı yerine getiriyor, kapıyı kapat, kumandayı ver vb. Anne baba nere gitti, anne gel parka, anne bak karga, anne hadi kalk vb. çok basit cümleleri kuruyor. Ama tabi bülbül gibi şakıyamıyor henüz 😁 çok uzun cümlelere başlamadık henüz bi acelemiz, ekstra ekstra bi çabamız yok konuşsun diye canı ne zaman isterse 😊

Şu an 26 aylık kızım. Son 1 aydır müthiş bir hızla hemen hemen bütün kelimeleri söylemeye başladı. Her söyledimiz kelimeyi tekrarlıyor, derdini tek tük kelimeleri söyleyerekte olsa anlatıyor, söylediklerimizi zaten anlıyor, talimatlarımızı yerine getiriyor, kapıyı kapat, kumandayı ver vb. Anne baba nere gitti, anne gel parka, anne bak karga, anne hadi kalk vb. çok basit cümleleri kuruyor. Ama tabi bülbül gibi şakıyamıyor henüz 😁 çok uzun cümlelere başlamadık henüz bi acelemiz, ekstra ekstra bi çabamız yok konuşsun diye canı ne zaman isterse 😊
benim kizimda benzer durumda 3 lü degilde ikili cümlesi var sadece her söylediğimi söylüyor bazen doğru olmasada

Ayni oglumda kiziniz gbi otizimden korktum TV De cok izlemisti kucukken 7 aydir ekran yok suan oyuzden cok aci cektim

Benim oğlum 28 aylık. Biz de terapiye basladık. Konusma gecikmesi dedi terapist aksi bir durum yok.
Anne, baba, mama, meme, dede, nene, ece, atta, bu, bibi(abi), bebe, nam nam, çiş diyebiliyor.
Ayrıca yansıma sesleri ah, oh, ay, of, şşş
Hayvan sesleri(inek, fil, ördek, kedi vs).
Terapist kısa kelimeler ve kısa cümleler kurmamı istedi. Sürekli tekrarlamamı. Asla soyle deme dedi. Sen sadece model ol sen konus dedi. Ayrıca
soru sorma dedi. Bakalım süreç ne gösterecek. Büyük oğlum 1.5 yasında şakır şakır konusuyordu. İnsallah küçük oğlum da bir anda acılacak.

Uzman olmayan birinin tıbbi sıkıntısı olduğunu düşünmemesi...
Of yapmayin hanimlar ya. Annesiniz, evet yakistiramiyor olabilirsiniz. Tüm kalbimle anlarim bunu.
Ama uzman gibi yorumlar da yapmayin.
Hiç mi cevrenizde 2 yasinda cocuk yok?
1 ay daha beklemenin ne anlami var? Ne değişecek 1 ayda?
Sanırım sizin çocuğunuz yok çünkü çocuk büyüten biri çocuğun bir günde bike değişebileceğini bilir

Sanırım sizin çocuğunuz yok çünkü çocuk büyüten biri çocuğun bir günde bike değişebileceğini bilir
Evet çocuk gelişimi ile ilgili bütün bilgiler ve deneyimler anne olunarak kazanılır aynen sizsiniz evet en çok bilen.

1 günde değişirmiş yoruma bak. 1 günde değişip bülbül gibi konuşacak çocuk. O günü beklemek lazım, doktora götürmemek lazim aynen. O güne kadar konuşmamiş olmasi bir anlam ifade etmiyor çünkü.

En çok kaygım yok sakin olun 😂 zaten hiçbir bebek bir anda bülbül gibi konuşmaz demek istediğim o değildi zaten anlardınız demek istediğimi gözlemlemiş olsaydınız bir çocuk baba kelimesini her gün bir harfini söyleyerek başlamıyo dimi baba demeye bir anda söylüyo. Ayrıca doktora götürmeyin demedim yorumda öyle bir şey yazmıyo okurken egolarınızı devre dışı bırakınız 👋

Ya siz niye bu kadar gerginsiniz tamam Dr a götürün ihmal etmeyin bide Dr görsün demek istediğiniz bu ama niye saldırır gibi konuşuyorsunuz.bence sizde bir Dr a görünün iyi bir dönemden geçmiyor olabilirsiniz ve büyük olasılıkla da farkında değilsiniz .az sakin az relax

Bide bir ayda cidden çok şey farkediyor benim çocuğumda otizim yada uyaran eksikliği taşıyor hangisi olduğuna gittiğimiz birçok Dr karar veremedi.bir ay önce kelimesi yoktu şuan yirmi otuz kelimesi var iki yaşına kadar inşallah cümle kurar.evde kendim uğraşıyorum özel eğitim raporu gerek görmediler.uc ay önce ismine bakma komut alma yoktu işaret parmağı yoktu katı gıda Alımı yoktu ishal sürekli.goz temasi iki saniyeden kelime hiç yok .kısaca bekleyelim denmeseydi rapor alabilecek bir çocuktu.gecen ay hazırladık kendimizi teste girecek rapor alırız diye Dr böyle otizimli mi olur on beş günde bu çocuğa ne yaptınız dedi.kisaca denver testi ni yarıda kesip gelişim testi yapıldı beş ay geriden geliyor Muş .biz bu bir ayda iki ayı kapattik geriye kapatacak üç ayımız kaldı.yani bir ay önemli cokk çok önemli uyaran eksikliği düşünülüyor sa daha önemli.

• Beğen
Reactions: Cac
X