Konuşma Problemleri 20 aylık kızım 30a yakın kelime biliyor ama bazen söylüyor bazen söylemiyor

Geç konuşma, kekeleme, her türlü konuşma probleminin paylaşıldığı konular.

Birmiyizsenle10

Üye
Kayıtlı Üye
11 Ağustos 2022
27
6
23
Şuan fiziksel gelişiminde sıkıntımız yok şükür 30a yakında kelime söyledi fakat aralıklarla ya söylüyor ya söylemiyor çevrem baskıcı onun ayındakiler konuşuyormuş bıcır bıcır :KK43: gerçekten bir kaç çocuk gördüm 17 aylık olup konuşan bazen kendimi suçluyorum arada telefon izletiyorum diye tvmiz çalışmıyor fırtınadan çanak düştü yaptırmadık tek büyütmeye çalışıyorum üstelik kalça çıkıklığım var sol kalçam çıkık doğru düzgün dışarı çıkaramıyorum babasıyla çıkarıyoruz 4. Kattayız ağır kaldırmak yasak çok vicdan azabı çekiyorum kız kardeşim otizm anne baba ilgisi hiç görmedi varsa yoksa tv telefon ama ben yinede kızıma babasıyla elimizden geldiğince hatta daha fazlasıyla ilgi veriyoruz oyunlar oynuyoruz ama işte annelik:KK43: nolur yardım edin çok stresliyim

Cebrenizdekiler kardesinizden oturu haddini asarak senin iyiligin icin diyorumculuk yapiyor sanirim. 20 aya 30 kelime normal. 17 aylik olup konusan elbette vardir ama 2 yasinda saglikli olup sadece anne baba diyen de var. Bebekler birbirinden farkli zamanlarda konusur. Aslinda hepsini siz de biliyorsunuz da sizi fazla bunaltmislar, buradan icinizi rahatlatacak destek yorumlari gelsin istiyorsunuz. Kimseyi isinize karistirmayin. Yaa oyle mi ki bilmem normal degil mi ki, insallah bisey yoktur gibi karsidakileri cesaretlendirecek seyler soylemeyin. Doktoruna danisiyorum, ters giden bir sey olursa zaten doktor soyler, ben de elimden gelen en iyi anneligi yapiyorum gerisi Allah'a kalmis diyin kendinizden emin bir sekilde. Bir daha karsiniza getirmezler ayni konuyu.

Cebrenizdekiler kardesinizden oturu haddini asarak senin iyiligin icin diyorumculuk yapiyor sanirim. 20 aya 30 kelime normal. 17 aylik olup konusan elbette vardir ama 2 yasinda saglikli olup sadece anne baba diyen de var. Bebekler birbirinden farkli zamanlarda konusur. Aslinda hepsini siz de biliyorsunuz da sizi fazla bunaltmislar, buradan icinizi rahatlatacak destek yorumlari gelsin istiyorsunuz. Kimseyi isinize karistirmayin. Yaa oyle mi ki bilmem normal degil mi ki, insallah bisey yoktur gibi karsidakileri cesaretlendirecek seyler soylemeyin. Doktoruna danisiyorum, ters giden bir sey olursa zaten doktor soyler, ben de elimden gelen en iyi anneligi yapiyorum gerisi Allah'a kalmis diyin kendinizden emin bir sekilde. Bir daha karsiniza getirmezler ayni konuyu.
Evet kardeşimin durumunu da biliyor bazıları tam beni anlatmışsınız evet çok bunaldım destek veren eşimden ve 1 kaç kişiden başka yok :KK43: ilk anneliğim he kardeşime hem annelik hem ablalık yapmaya çalıştım o ayrı ama insanın evladı gibi yok biliyorsunuz🌹her şeyini düşünüyorum bazen eşim bu durumumdan şikayet ediyor çocuğumuzun eli sağlam kolu sağlam şükür etmeliyiz elbet ki konuşacak diyor ama işte ben çok takıyorum bu yüzden çok yıprandım😔

Bebeğinizin kelime sayısı yaşına göre normal. Çevrenizdekiler hep bir şey söyler, çünkü herkes bilir kişidir. Bilimsellikten uzak, sadece kendi gözlemlerine dayalı konularda ahkam keserler. Ama o "bıcur bıcır konuşan" çocukların gerçek yaşını sorsanız bilmezler! Gelişiminde bir sorun olmadığını söylemişsiniz. Sizin içiniz rahatsa, çevrenin ne dediğinin bir önemi yok. Elle tutulur, gerçekçi yorumlar olsa zaten dikkate alırsınız. Maalesef insanlar karşılarındakini ebeveynliklerinden ve evlatlarından vurmayı çok seviyor. Kimi bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olduğundan, kimi de gerçekten bunu yapmaktan keyif aldığından bu şekilde davranıyor. Bebeğinizin gelişimini takip edin, çevre baskısıyla ders gibi kelime öğretmeye ve söyletmeye çalışmayın. Bu motive etmek yerine, isteksizleştirebilir. Teknolojik aletleri bu yaş grubuna önermiyoruz. Ekran maruziyeti varsa, bunu engelleyin. Ve kulaklarınızı tıkayıp anneliğinizin tadını çıkarın lütfen! :))

Bebeğinizin kelime sayısı yaşına göre normal. Çevrenizdekiler hep bir şey söyler, çünkü herkes bilir kişidir. Bilimsellikten uzak, sadece kendi gözlemlerine dayalı konularda ahkam keserler. Ama o "bıcur bıcır konuşan" çocukların gerçek yaşını sorsanız bilmezler! Gelişiminde bir sorun olmadığını söylemişsiniz. Sizin içiniz rahatsa, çevrenin ne dediğinin bir önemi yok. Elle tutulur, gerçekçi yorumlar olsa zaten dikkate alırsınız. Maalesef insanlar karşılarındakini ebeveynliklerinden ve evlatlarından vurmayı çok seviyor. Kimi bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olduğundan, kimi de gerçekten bunu yapmaktan keyif aldığından bu şekilde davranıyor. Bebeğinizin gelişimini takip edin, çevre baskısıyla ders gibi kelime öğretmeye ve söyletmeye çalışmayın. Bu motive etmek yerine, isteksizleştirebilir. Teknolojik aletleri bu yaş grubuna önermiyoruz. Ekran maruziyeti varsa, bunu engelleyin. Ve kulaklarınızı tıkayıp anneliğinizin tadını çıkarın lütfen! :))
Çok çok teşekkür ederim hepinizden Allah razı oksun yani doğduğundan beri hep konuşurum ne yaparsam anlatırım kızıma bazen işi gücü boşverir sadece sarılırım hatta anne kız saatine alıştırdım kucaklaşırız kızım beni öper ben onu :) evet çok haklısınız her kelimeniz doğru özellikle benim ailemde dedi bunu sen 8 aylıkken konuştun 7 aylıkken yürüdün diye hatta tuttular 11 aylıkken tuvakele alıştır dediler benim ailem bunu diyorsa varın başkasını düşünün şunu anladım ki yeni anne olana ve yeni evlenene bazıları düşman oluyor her annenin duasıdır evladına yetebilmek iyi bir anne olabilmek sırf bu yüzden telefonumdan hattımı çıkardım sosyal medyaları kaldırdım kızıma masal kitabı etkinlik kitabi aldım evde oyun hamuru yapıyorum şuan iyi ki haytımdan bazılarını çıkardım diyorum keşke kızım doğduğunda yapsaydım ama bundan sonra elimdn gelenin en iyisini yapacağım evim düz zemin olsa her gün parklara götürmez miyim? Bazen bacağım bu durumda olmasaydı nasıl olurdu diye düşünüyorum çünkü çok zorluyor beni çok acılar çektim:KK43: inşallah kızıma iyi bir örnek olabilirim:)

Hep aynı şeyi söylerim, 10 çocuk büyütüp, dünyanın en iyi bakım veren insanı bile olsa, bebeğinize sizden daha iyi gelecek kimse yok! Anlattıklarınızdan, gayet bilinçli ve bebeğinizle güzel bir ilişkiniz olduğunu düşünüyorum. Siz kapatın kulaklarınızı, anın tadını çıkarın lütfen. :)) Çocuk sağlıklı da olsa, gelişimsel ya da sağlıkla ilgili bir sorun da olsa, gözlemlemek çok kıymetli. Ve siz zaten gelişimini desteklemek için elinizden geleni yapıyorsunuz. Sağlık sorununuz için çok geçmiş olsun. Ama motor ve sosyal - duygusal gelişimi desteklemenin tek yolu parka götürmek değil. Elinizdeki imkanlara göre yapacağınız düzenlemelerle zaten bu anlamda da destek olursunuz. Ayrıca şu da var, normal aralıklarda kaldığı sürece, her çocuğun gelişimi farklılık gösterebilir. Çünkü çocuğunuzun gelişimi de çocuğunuz gibi biriciktir! Genel olarak pekçok alanda gerilik yoksa, ya da bir alanda yaşının çok gerisinde değilse bir sorun yok. Az önce dediğim gibi, her çocuk için takip ve gerekli fırsatları sunmak çok kıymetli. Buna rağmen gelişim olmuyorsa destek şart tabii. Ama sizin çocuğunuzun dil gelişimi zaten şu yaş için gayet yeterli. Biraz daha büyüsün, sizden neler aldığını siz de göreceksiniz. Çok sevgiler. :))

Hep aynı şeyi söylerim, 10 çocuk büyütüp, dünyanın en iyi bakım veren insanı bile olsa, bebeğinize sizden daha iyi gelecek kimse yok! Anlattıklarınızdan, gayet bilinçli ve bebeğinizle güzel bir ilişkiniz olduğunu düşünüyorum. Siz kapatın kulaklarınızı, anın tadını çıkarın lütfen. :)) Çocuk sağlıklı da olsa, gelişimsel ya da sağlıkla ilgili bir sorun da olsa, gözlemlemek çok kıymetli. Ve siz zaten gelişimini desteklemek için elinizden geleni yapıyorsunuz. Sağlık sorununuz için çok geçmiş olsun. Ama motor ve sosyal - duygusal gelişimi desteklemenin tek yolu parka götürmek değil. Elinizdeki imkanlara göre yapacağınız düzenlemelerle zaten bu anlamda da destek olursunuz. Ayrıca şu da var, normal aralıklarda kaldığı sürece, her çocuğun gelişimi farklılık gösterebilir. Çünkü çocuğunuzun gelişimi de çocuğunuz gibi biriciktir! Genel olarak pekçok alanda gerilik yoksa, ya da bir alanda yaşının çok gerisinde değilse bir sorun yok. Az önce dediğim gibi, her çocuk için takip ve gerekli fırsatları sunmak çok kıymetli. Buna rağmen gelişim olmuyorsa destek şart tabii. Ama sizin çocuğunuzun dil gelişimi zaten şu yaş için gayet yeterli. Biraz daha büyüsün, sizden neler aldığını siz de göreceksiniz. Çok sevgiler. :))
Çok teşekkür ediyorum bu güzel yorumunuz için yaşım 22 ama her şeyi en ince ayrıntısına kadar araştırmayı seviyorum hayatta ki en istemediğim ve korktuğum şey kızımı ilgisiz ve sevgisiz bırakmak daha doğmadan anne ve bebek bağ kurar ama bana göre en önemlisi doğduktan sonra ki süreçtir :) bunun için gelişimini iyi yönde etkileyecek ve destekleyecek kitaplar ve etkinler alıyor ve beraberce vakit geçirmeye çalışıyorum bazen karşıma alır sohbet ederim özellikle anne kız saatimizde :) bir şey verirsem eline kızım su istiyor ben ona su verdim gibi gibi sıkmadan :)🥰dediğim gibi en rahatı telefonla uğraşmamak tek çocuklar için değil aslında bizler içinde sağlıksız olduğunu düşünüyorum çoğu zaman bu yüzden iyi ki hattımı falan çıkarmışım bana kötü gelen kimseyle irtibatım yok çok şükür daha iyiyim dediğiniz gibi hep takip ediyorum takıntı yapmayacak şekilde :) bir sorun olursa zaten bir anne olarak içimize doğuyor:) şunu da bilirim ki her şey Allah'ın emriyle ilerliyor kızım yürümeden de konuşabilirdi diye düşünüyorum çok şükür ki sağlığı yerinde ve bizle mutlu bütün çocuklar hep gülsün isterim eminim ki kızım bir gün konuşmaya başlayacak ve gelip buraya bu mutluluğumu sizle paylaşmak ilk işim olacak:) 💖Biraz uzun oldu ama kusura bakmayın burda yalnızım ve çok konuşmaya ihtiyacım oluyor bunun için buraya sizin aranıza katıldım🥰

Kuzenim 3 yaşına kadar cümle bile kuramıyordu.Ben de sorun var diye düşünüyordum ve annesine söylüyordum doktora götürmesi için.Amaa kız bir açıldı hâlâ susmuyor 🤣 sürekli konusuyor.Kafaya takmayın siz de çevreyi duymazdan gelin

20 aylıkken 30 kelime normal değil mi? Tamam belki bülbül değil ama kesinlikle anormal derecede geri de değil. Siz çevrenizin kötü etkisinde kalmışsınız. Dışarıya çıkaramamak gibi içinizde kalanlar da birleşmiş, sizi bunaltmış. Konuşmasının üzerine yine de düşün tabi. Geri olduğundan değil, onun için faydalı olduğundan. Konuşması sizin için de çok eğlenceli ve işinizi kolaylaştıran bir şey olacak. Emzik kullanıyorsa gün içinde vermemeye çalışın. Biberondan veya alıştırma bardağından su içiyorsa normal bardağa ve pipete geçirin. Bu ağız, dil, gırtlak kaslarının gelişimine katkı sağlar. Kolay gelsin!

20 aylıkken 30 kelime normal değil mi? Tamam belki bülbül değil ama kesinlikle anormal derecede geri de değil. Siz çevrenizin kötü etkisinde kalmışsınız. Dışarıya çıkaramamak gibi içinizde kalanlar da birleşmiş, sizi bunaltmış. Konuşmasının üzerine yine de düşün tabi. Geri olduğundan değil, onun için faydalı olduğundan. Konuşması sizin için de çok eğlenceli ve işinizi kolaylaştıran bir şey olacak. Emzik kullanıyorsa gün içinde vermemeye çalışın. Biberondan veya alıştırma bardağından su içiyorsa normal bardağa ve pipete geçirin. Bu ağız, dil, gırtlak kaslarının gelişimine katkı sağlar. Kolay gelsin!
Ya işte canım o bazıları öyle demiyor malesef moral bozmak için ellerinden geleni yapıyorlar evet malesef dışarı çıkaramıyorum çünkü binada asansör yok ve benim için sıkıntı malesefhiç emzik biberon kullanmadı bu yönden şanslıyız şükür normal bardaktan veya kendi pipetli suluğundan içiyor o şekilde şu aralar da 4 günlük tatile çıktık telefon izlemedi hiç işte dayımlara gelince tv izliyor 🙈sürekli her şeyini takip ediyorum belki bazen aşırıya kaçıyor olabilirim 🤭bu konuyu açtığımda ki gibi 🤭😊

X