Konuşma Problemleri 2 buçuk yaşındaki kızım konuşamıyor?

Geç konuşma, kekeleme, her türlü konuşma probleminin paylaşıldığı konular.
Anne,baba,dede,nene,attı,git,ver,aç,hayır,dur,kalk,muz,kedi,kaka bunlar kızımın söylediği kelimeler ve anlamını bildiği kelimeler.Anne aç diye sürekli söylüyor ama diğerlerini çok çok nadir kullanıyor.Bu kelimelerin haricinde kapıyı ört deyince örtüyor.Dolabı aç deyince açıyor.Otur dediğimde oturuyor. Haydi banyoya diyorum banyoya koşuyor.Haydi dışarıya çıkalım diyorum sevinerek kapıya gidiyor.Top deyince topu alıyor.Ağzını aç deyince açıyor yani çoğu komutu anlıyor ama konuşamıyor :KK43:

Anne,baba,dede,nene,attı,git,ver,aç,hayır,dur,kalk,muz,kedi,kaka bunlar kızımın söylediği kelimeler ve anlamını bildiği kelimeler.Anne aç diye sürekli söylüyor ama diğerlerini çok çok nadir kullanıyor.Bu kelimelerin haricinde kapıyı ört deyince örtüyor.Dolabı aç deyince açıyor.Otur dediğimde oturuyor. Haydi banyoya diyorum banyoya koşuyor.Haydi dışarıya çıkalım diyorum sevinerek kapıya gidiyor.Top deyince topu alıyor.Ağzını aç deyince açıyor yani çoğu komutu anlıyor ama konuşamıyor :KK43:
Bir sorunu olduğunu düşünmüyorum bazı çocuklarda oluyor böyle şeyler telefon vs veriyorsanız eline asla vermemenizi öneririm bir arkadaşımın kızı da 2,5 yaşında üç kelime ya konuşuyor ya konuşmuyordu geçen gün doktora götürdüler doktor asla telefon vermemelerini söylemiş devamlı ona kitap okumalarını falan söylemiş sanırım tembelleştiriyor bu telefon bu çocukları ki asla yani verilmemeli ellerine telefon anlıyorum oyalamak amaçlı veriyorlar ama malesef böyle sonuçları oluyor

Bir sorunu olduğunu düşünmüyorum bazı çocuklarda oluyor böyle şeyler telefon vs veriyorsanız eline asla vermemenizi öneririm bir arkadaşımın kızı da 2,5 yaşında üç kelime ya konuşuyor ya konuşmuyordu geçen gün doktora götürdüler doktor asla telefon vermemelerini söylemiş devamlı ona kitap okumalarını falan söylemiş sanırım tembelleştiriyor bu telefon bu çocukları ki asla yani verilmemeli ellerine telefon anlıyorum oyalamak amaçlı veriyorlar ama malesef böyle sonuçları oluyor
Vermeyincede ortalığı yıkıyor az vermeye çalışıyorum bu seferde sürekli istiyor ağlıyor kendini yerlere atıyor dayanamayıp veriyorum işte :KK43:

anlıyorum sizi zor tabiki biliyorum 😔arkadaşımında sorunu aynı evi yıkıyor ama doktor ne yaparsa yapsın vermeyeceksiniz asla demiş bol bol kitap okumalarını önermişler onlara.doktorun dediği bebişin inadından daha üstün gelmeli bir şekilde denemeye başlasanız yavaş yavaş onun için iyi olan bu 😔🌺

Vermeyincede ortalığı yıkıyor az vermeye çalışıyorum bu seferde sürekli istiyor ağlıyor kendini yerlere atıyor dayanamayıp veriyorum işte :KK43:

Telefon yerine minika çocukta kelime öğreten Twirlywoos olabilir çok faydalandık biz kelime öğrensin diye ara ara çok sıkıldığında izletiyorduk,

Ama dedikleri gibi kitap okutulması çocuğun hayal dünyasını geliştiriyor,

Magnetli hayvan, meyve sebze, araba var bunları buzdolabı üzerine yapıştırarak öğrenmesini sağlayabilirsiniz,

Evde eşinizin ikili oyun için size yardımcı olması lazım ne bileyim üçlü top oynarsınız sürekli ona oyuna göre komut verirsiniz maksat yapması değil oyun ile eğlenerek alışkanlıklarını unutturmak

Parça bütün oyuncakları, kalıp oyuncakları aklıma gelen bunlar bu süreçte en çok faydalandığım bunlardı.

mutlaka kitap okuyun, resimli kitaplar, birlikte okuyun... biz kitaplari okuya okuya konusmada inanilmaz yol kat ettik. artik sayfalari gordugunde kendisi basliyor okumaya. 34 aylik oldu ama 16 aya kadar anne bile dememisti. biriktirip birden konusmaya basladi.

cocugunuzu baska cocuklarla kiyaslamayin anne olarak yaptigimiz en buyuk yanlis bu. bolcs kitap okuyun bolca konusun.

Arkadaşlar masal okuyun ben de çok yazdım zamanında hala da yazıyorum boşuna demiyolarmisti hiç biseyden masal kitabı kadar faydalı olmadı bı hafta ısrarla okuyun resimlerini gösterin o arada okuyun basit cümlelerle inanın çok faydası varmıştı. Millet boşuna demiyomustu ben geç aydim
Merhaba. 25 aylık kızım var. Kitap okurken hiç oturup dinlemiyor beni. Ortalarda geziyor, biraz resimlerine bakıyor, sonra sayfalarını çevirmeye çalışıyor kitap elimdeyken. Normal midir, devam etmeli miyim yoksa işe yaramıyor mu?

Merhaba. 25 aylık kızım var. Kitap okurken hiç oturup dinlemiyor beni. Ortalarda geziyor, biraz resimlerine bakıyor, sonra sayfalarını çevirmeye çalışıyor kitap elimdeyken. Normal midir, devam etmeli miyim yoksa işe yaramıyor mu?
Çok normal resimlere bakarken resimlerle ilgili hemen orda bişey uydurun kisacik. Bazı çocukların dikkat süreleri çok kısa oluyor hemen ilgisini çekmiyor. Siz devamlı açın etrafla ilgilrnse de okumaya devam edin gece yatarken de okuyun salliyosaniz o an çok iyi firsat

Çocuğunuzla konuşmaya çalışın, taklit ile öğrenme döneminde. Eğer tv, tablet, telefon gibi şeyler veriyorsanız derhal vermeyi kesin. Kuzenimin çocuğu 5 yaşına geldi telefonla oyun oynuyor ve hala anne baba disinda kelime kullanmıyor

Sadece aç diyor.Git diyorbu kadar.bir buçuk yaşında bi kız tanıyorum.Su diyor ver diyor gitti ve attım diyor ama benim kızım ise çok nadir kelime söylüyor (soylediğini bi daha söylemiyor baba demeyi de unuttu) "sürekli anne aç anne" diye tepemde (yemeğe düşkünde biraz kraker ve yiyecek paketi için aç diyor.O kadar.)
"Söz gümüşse sükut altındır." felsefesini erkenden benimsemiş yavrucağım aferin onaa 😍😍

Çok normal resimlere bakarken resimlerle ilgili hemen orda bişey uydurun kisacik. Bazı çocukların dikkat süreleri çok kısa oluyor hemen ilgisini çekmiyor. Siz devamlı açın etrafla ilgilrnse de okumaya devam edin gece yatarken de okuyun salliyosaniz o an çok iyi firsat
Zaten resme baktığında hikaye cümlelerini kısa kesip resimleri tanıtan cümlelere başlıyorum. Ablası bu yaştayken oturuyordu sanki...

Sadece aç diyor.Git diyorbu kadar.bir buçuk yaşında bi kız tanıyorum.Su diyor ver diyor gitti ve attım diyor ama benim kızım ise çok nadir kelime söylüyor (soylediğini bi daha söylemiyor baba demeyi de unuttu) "sürekli anne aç anne" diye tepemde (yemeğe düşkünde biraz kraker ve yiyecek paketi için aç diyor.O kadar.)
Merhaba 2 çocuk annesi olarak aynı duyguları bende yaşadım. Benden tavsiye çocuğunuzun yanında KATİYEN bu çocuk konuşmuyor konuşamıyor demeyin!!! İnadına konuşmuyorlar. Aksine çocuğum herşeyi konuşabiliyor harika bir çocuk deyip cesaretlendirin. Başkalarının çocuğunuzun yanında bu çocuk neden konuşmuyor demelerine fırsat vermeyin alın çocuğunuzu çıkın ordan. Benim oğlum meğer dili o sözleri söyleyecek güce sahip değilmiş. Dile dökemediği kendine ağır gelen kelimeleri konuşamadığı için sessiz kalıyormuş. Şimdi 11 yaşında tabiki susturamıyorum inanın. Tabiki bunun yanında komutlarınızi anlayıp anlamadığını en iyi siz bilirsiniz.

Öncelikle kızınıza her gün masal okuyun. Bunu atlamayın aksatmayın. Masal kitapları yaşına uygun ve görselli olsun. Ona da resimleri göstererek hayvan taklitlerini birlikte yaparak zaman geçirin. Sizden masal dinlemesi dikkatini artıracak kelimelere dikkat etmesini sağlayacak görseller ise zihninde sembollerin eşleşmesine yardımcı olacaktır. Eğitici çizgigilmleri birlikte izleyin. Sürekli onunla konuşun cevap vermese bile konuşun. Su verirken "su" diye söyleyin. Bu şekilde devam ederseniz kısa sürede dikkatini çekmiş olacaksınız.
Nereden mi biliyorum? Bu şekilde ilgilendiğim için
Kız kardeşim 9 aylıkken cümleler kurabiliyordu.

Götürdük aslında konuşmamaktan başka sorunu yok bi kaç öneride bulundu ve 3 ay süre verdi bi ilerleme olmazsa özel eğitim alacak . Evde daha başka neler yapabiliriz diye araştırıyorum.
Her çocuğun gelişimi farklı ben 4 yaşını doldurduktan sonra konuşmaya başlamışım annem öyle der Kesinlikle televizyon telefon tarzı şeyler vermemeye çalışın ve sürekli konuşturun soru sorun bu yöntemler çok faydalı kalabalık ortamların da çok faydası var ama şuan pek mümkün olmayabilir resimli kitaplardan alabilirsiniz inşaAllah faydası olur

İmkanınız varsa eğer bahçe veya toprakla uğraşması da iyi gelir

Her çocuğun gelişimi farklı ben 4 yaşını doldurduktan sonra konuşmaya başlamışım annem öyle der Kesinlikle televizyon telefon tarzı şeyler vermemeye çalışın ve sürekli konuşturun soru sorun bu yöntemler çok faydalı kalabalık ortamların da çok faydası var ama şuan pek mümkün olmayabilir resimli kitaplardan alabilirsiniz inşaAllah faydası olur
Önerileriniz için çok teşekkür ederim . Televizyon telefon gibi şeyler hiç kullanmıyor neredeyse diye bilirim dikkatini çekmiyor ben açsam dahi daha çok kitaplara bakmayı , oyun kurmayı seviyor ve tercih ediyor abisi ve kuzenleri var . Dil tembelliği olduğunu düşünüyorum ben elimizden gelen her şeyi yapıyoruz . Büyüdü ve çevresinde olup bitenleri farkında kendini ifade edememek onu çok etkiliyor bunu çok net görebiliyorum ve çok üzülüyorum

Önerileriniz için çok teşekkür ederim . Televizyon telefon gibi şeyler hiç kullanmıyor neredeyse diye bilirim dikkatini çekmiyor ben açsam dahi daha çok kitaplara bakmayı , oyun kurmayı seviyor ve tercih ediyor abisi ve kuzenleri var . Dil tembelliği olduğunu düşünüyorum ben elimizden gelen her şeyi yapıyoruz . Büyüdü ve çevresinde olup bitenleri farkında kendini ifade edememek onu çok etkiliyor bunu çok net görebiliyorum ve çok üzülüyorum
İnşaAllah Bi sorun yoktur da geç konuşsun bişey olmaz 😊

kitap okuyun... bizimki konusmayi kitaplarla soktu. oyuncaktan cok kitaplarla oynardik biz, o kadar cok kitap okuduk ki ezberledik artik hepsini... simdi 3 yasina girmek uzere, kitaplarin sayfalarinj cevirdigimde kendisi soyluyor o sayfada ne oldugunu... ama kitap okumuyor olsaydik eminim hebele hubele yapiyor olurdu hala.... benim cocugum 15 aylik olana kadar anne bile demedi. 18 aylikken 2 li cumleler kuruyordu... ama biz hergun kac kitap okuduk bilmem. tabi bir de telefon televizyon tableti kapatip surekli konusmak gerekiyor.

Merhabalar benim kızım da şu anda aynı düzeyde konuşabiliyor hatta daha kötüsü bir yıl önce yurtdışına taşındık türkçe kelimeleri azaldı eskiden konuşabildiğini de konuşmuyor. İngilizce öğrenmeye başladı ama yine de kelimelerden çok işaretleri kullanıyor. Siz yazdığınızda temmuzmuş. sanırım 3 yaşını geçtiniz şimdiki durumunuz nasıl?

X