Oftalmoloji - Göz Hastalıkları 13 yaşında kızımın lens isteği

gulendam_34

inanmak yolun yarısıdır :)
Kayıtlı Üye
27 Nisan 2012
14.595
16.831
Merhaba arkadaşlar
13 ve 3,5 yaş iki kız çocuğu annesiyim
büyük kızım yıllardan beri gözlük kullanıyor ama gelin görün ki şu 2 aydır takmıyor (hipermetrop)
çirkin olduğunu özgüveninin kaybolduğunu söyleyip ısrarla gözlük takmıyor
taktı kafaya lens de lens diye nisan başı doktor kontrolü var
tabiki doktora da danışacağım
fikir olsun diye yazıyorum erken yaşta lens kullananınız oldu mu
kafam karıştı...

Bu kadar dert etmeyin.
Ergen sonuçta gözlük bozuyordur onun klasını havasını :)
Taksın lens doktor kontrolünde ve el hijyenine dikkat ettiği sürece bişey olmaz.
Ortaokuldayken kullanan arkadaşlarım vardı ordan biliyorum.
Ben gözlüklüyüm biraz huylu olduğum için lens kullanamadım hiç.

Merhaba arkadaşlar
büyük kızım yıllardan beri gözlük kullanıyor ama gelin görün ki şu 2 aydır takmıyor (hipermetrop)
kafam karıştı...
Lens kullanımı zaten zor, o yaşta bir çocuk hijyenine özen gösterebilir mi?

Onu geçtim sürekli lens kullanırsa havasız kalan kornea için iyi değil. Tozlu ortamlara da çok tavsiye etmiyorlar. Doktora danışıp ona uygun lens alabilirsiniz. Değişik bir kaç gözlük de alın, bazen lens, bazen gözlükleri kullansın.

Yaşı uygun olunca tamamen gözlükten kurtulabileceğini de anlatın.

Bu kadar dert etmeyin.
Ergen sonuçta gözlük bozuyordur onun klasını havasını :)
Taksın lens doktor kontrolünde ve el hijyenine dikkat ettiği sürece bişey olmaz.
Ortaokuldayken kullanan arkadaşlarım vardı ordan biliyorum.
Ben gözlüklüyüm biraz huylu olduğum için lens kullanamadım hiç.
teşekkür ederim :)
evet bozuyor havasını kesinlikle :)
sorumluluk sahibidir hijyene vs dikkat eder
bir soracağım doktora

Bende 13 yaşındayken lens takmaya başlamıştım. Hiç sorun yaşamamıştım hatta gözlük kullanmaya göre daha rahat ettiğimi hatırlıyorum. Gözlük insanın bakış açısını kısıtlıyor zaman zaman. Kirlendiğinin farkına varmadığında daha sisli görüyorsun vs. Lensin göz sağlığı için daha uygun olduğunu düşünüyorum kişisel olarak.

Lens kullanımı zaten zor, o yaşta bir çocuk hijyenine özen gösterebilir mi?

Onu geçtim sürekli lens kullanırsa havasız kalan kornea için iyi değil. Tozlu ortamlara da çok tavsiye etmiyorlar. Doktora danışıp ona uygun lens alabilirsiniz. Değişik bir kaç gözlük de alın, bazen lens, bazen gözlükleri kullansın.

Yaşı uygun olunca tamamen gözlükten kurtulabileceğini de anlatın.
teşekkür ederim sürekli anlatıyorum ileride ameliyat şansın düşecek diyorum ama nafile
gözlüğü kemik gözlük metal olana ikna oldu biraz ama bir gözü diğerinden yüksek olduğu için olmayabilir dediler
lensi gördükten sonra bazen lens bazen gözlük takmaz kuzu :)

Bende 13 yaşındayken lens takmaya başlamıştım. Hiç sorun yaşamamıştım hatta gözlük kullanmaya göre daha rahat ettiğimi hatırlıyorum. Gözlük insanın bakış açısını kısıtlıyor zaman zaman. Kirlendiğinin farkına varmadığında daha sisli görüyorsun vs. Lensin göz sağlığı için daha uygun olduğunu düşünüyorum kişisel olarak.
teşekkür ederim oda çok araştırmış Avrupa da doktorlar öneriyor diyor
temizliğine dikkat eder ona şüphem yok
kaç yaşındasınız iyileşti mi gözleriniz?

Lens yerıne bır mıktar para ayırıp gozlerını çizdırın kurtulsun cocuk lensler bır haylı pahalı cızdırıp bır kerede kurtulmak mantıklı

13 yaşında çocuğa lasik ameliyatı aklı başında bir doktor yapmaz sanıyorum. 25 yaş sonrası numara ilerlemesi durursa ve kornea yapısı uygunsa yapılır.

Merhaba arkadaşlar
kafam karıştı...

Erken yaşta başlamadım ama 7 yıldır lens kullanıyorum. 6 ayda bir kontrole gidiyorum bir sorun yok. Önceleri günlük çıkarılıp temizlenenlerden kullandım son iki senedir day&night olanlara geçtim bir ay çıkarmasam da sorun olmuyor.

Temizliğe dikkat edebilecekse kullanabilir sanıyorum. Bebeklere bile kullananlar var.

Bence alın. Biraz maddi külfet olacak ama çocuğunuz mutlu olacaksa lens kullansın. Sonuçta aynı işi görüyor. Temizliğine dilkat eder artık. Diş fırçalamak gibi birşey. Alışır.

Erken yaşta başlamadım ama 7 yıldır lens kullanıyorum. 6 ayda bir kontrole gidiyorum bir sorun yok. Önceleri günlük çıkarılıp temizlenenlerden kullandım son iki senedir day&night olanlara geçtim bir ay çıkarmasam da sorun olmuyor.

Temizliğe dikkat edebilecekse kullanabilir sanıyorum. Bebeklere bile kullananlar var.
teşekkür ederim
peki maliyet olarak pahalıya mı patlıyor?

Bence alın. Biraz maddi külfet olacak ama çocuğunuz mutlu olacaksa lens kullansın. Sonuçta aynı işi görüyor. Temizliğine dilkat eder artık. Diş fırçalamak gibi birşey. Alışır.
o konuda dikkatlidir zaten ama işte bilemiyorum
maliyeti çok mu yüksek lens kullanımının.. teşekkür ederim.

X