Elektronik Ev Aletleri Tv Almadan Önce Mutlaka Okuyun

Elif

Onur Üyesi
Pro Üye
12 Temmuz 2006
34.878
29.917
60
lcd-ve-led-arasindaki-farklar-1_640x360.jpg

Led tv mi lcd tv mi yoksa plazma tv mi almamız gerektiği konusunda ilk önceliğimiz kullanım amacımızdır. Tv almadan önce kullanılacak ortam da bu konuda çok etkilidir. Öncelikle amacınız evde keyfi bir kullanım mı, iş yerinde duyuru ve reklam amacına yönelik bir kullanım mı yoksa cafe tarzı bir yerde müşteriye daha keyifli bir seyir sağlama amacı mı? Yoksa oyun oynamak için görselliğin ön planda olması mı? Ayrıca led ve lcd arasındaki fark ekranın aydınlatılma biçimidir. Led tvlerde ekranın arka kısmı tamamen aydınlatılır. Lcd tvlerde ise ekran kenarlardan aydınlatılır. İkisi arasında tercihimi led tvden yana kullanıyorum. Bundan sonra plazma üretimi durma noktasına gelse de plazma ve led arasındaki farka değineceğim. Farklılıkları daha iyi görebilmeniz için.

Eğer evde kullanacaksınız ve odanız fazla büyük değilse led ilk tercihimiz olmalı. Led ekranlar 40″ altında plazmalara göre çok daha fazla avantaj sağlar. Tabi siz 40″ üzerinde bir tv almak istiyorsanız o başka, ancak ev kullanımlarında 40″ üzeri ekranlar önerilmemektedir. Neden ilk tercihimiz led oldu şimdi bakalım.

Ledler plazmalara göre renkleri daha canlı gösterirler. Ancak birçok led tam siyahlığı ne yazık ki yakalayamamıştır.Buna rağmen canlı renkler nedeniyle plazmaya ağır basmakta. Ayrıca 40″ altında çözünürlük plazmalara göre oldukça iyi bir performans sağlar. Tüm kanallar uzak olmayan bir gelecekte hd yayına başlayacak ve bu da plazmaları raflardan tamamen kaldıracak bir gelişmedir. Hd yayında ledlerin çözünürlüğü çok daha fazladır. Bunların yanında ledler plazmalara göre daha az enerji harcar ve kullanım ömrü plazmalara göre oldukça uzundur. Yeri gelmişken piyasada 40″ altı plazma bulmanız çok zor. Nedeni ise 40″ altında çözünürlüğünün oldukça düşük olmasıdır. Tabi ledlerin bazı dezavantajları da var. izleme açıları plazmalara göre dardır. Her ne kadar canlı renk verseler de gerçekçi renkler plazmalara göre oldukça düşüktür.Tepki süresi plazmaya göre daha uzundur. Ayrıca bir ledin patlaması diğerlerinin de zarar görmesine neden olur. Plazmalar da tüm hücreler bağımsız olduğu için bu söylenemez.

Eğer aldığınız ekranı büyük mekanlarda kullanacaksanız ve 40″ üzerini tercih ediyorsanız plazmalar ağır basmakta. Fakat şunu bilmenizde fayda görüyorum, plazmalar günlük 8 saatlik bir kullanımda aylık yaklaşık 20-30tl gibi bir elektrik harcarlar. Tabi bu değerler yeni ürünler ve elektrik birim fiyatına göre değişiklik gösterir.Fakat büyük bir ekran,tepki süresinin kısalığı, çözünürlüğünün yüksekliği oyuncuları, cafeleri ve kaliteli büyük ölçekli görüntülere ihtiyaç duyan birçok şirketi plazmalara yönlendirir.

Özetle dikkat etmeniz gerekenler noktalar:

• Kullanım amacınıza göre ekran büyüklüğü.
  • Çözünürlük ve tepki süresi
  • Kullanım ömrü
  • Güç sarfiyatı
  • Kullanım alanında ekrana uzaklık (Büyüklüğü buna göre tercih edin)
  • İzleme açınızın genişliği
emekciyazar.wordpress.com

Bununla birlikte cihaz alırken de düşünün. Yıllarca digiturk kullandım ve sürekli kesintiler yaşadım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Tv'ler çok elektrik harcıyormuş yahu.
Yazıyı okuyunca izlemediğim tv'yi kapattım.
Sağolun :)

Yalnız bu yazı, full hd-ultra hd farkına da değinse iyi olurdu.

Degindiginiz nokta cok guzel. Kullanim amaci hepmizin dikkat etmesi gerekli bir nokta. Aksi takdirde trende ne varsa, gorsel acidan mobilya gibi tv secmek tamamen yanlis bir adim benim fikrimce. Elektronik cihaz almakla ev dosemek tamamen ayri konular. Hele hele pazardan minimalden maksimuma kadar secenekler doluyken. O yuzden ilk once nir planlama yapmali ve kendi maddi kaynaklarimiz, ihtiyac duydugumuz gereksimler ve kullanim amaclarimizi kiyaslayarak bir cihaza karar vermeliyiz. Ornegin film keyfi icin mi aliyorsunuz 3d fimleri seviyorsaniz, 3d tvleri arastirin, led teknoljisi mi lcd mi size uygun. Yoksa tamamen oyun oynamak icin mi kullanicaksiniz, o zaman devasa ekranlar degilde renk cozunurlugu ve fps sizin icin gerekli noktalar. Amma bu tumlarin karisisini kendir barindirma sunucumuzu tedarik ederek saglaya bilri ve dudak ucurtan akilli televizyon fiyatlari ve elektrik faturalarindan tasarruf ede biliriz. Bence oyuncu performansi icin premium bir tecrube yashatan en ideal sunucular vps serverleridir. Makul fiyatlarda premium sayila bilicek hizmet ve son guncellemeler ile maksimal hizlar artik ekranlarimiza tasiyo biliyoruz. Ben film seyretmek icin degil oyun oynamak icin kullandigimdan, akilli televizyonlara uzay fiyatlarinin odenmesini dogru bulmuyorum. Sizin fikriniz nedir?

X