Bebek Beslenmesi Prematüre bebek gelişimi

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

Gulfdn

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
20 Mayıs 2023
4
1
27
Merhaba kızlar
Harika geçen hamileligim 35+5 te aniden suyunun bitmesi sebebiyle sezeryan doğumla sonuçlandı.Gelisimi 33/34 haftayla uyumluymus nstde 2500 görünen bebeğim 1980 gram 45 cm doğdu (erkek) 13 gün yoğun bakımda kaldı(entube olmadı ek rahatsizlik olmadı) taburcu olduk.Suan Kronolojik 43 günlük düzeltilmiş 8 günluk. En son tartilmasina göre Bir ayda toplam 780 gram almış hem anne sütü hem mama veriyorum sütüm çok az 20 CC filan geliyor.En agirindan lohusa depresyonu yaşadım hala tam olarak atlatmış değilim.Gelisimi nasıl olacak hem kilo hem motor gelişimi kötü ihtimalleri geç yürümesi geç konuşmasıni düşündükçe ağlıyorum Dr en geç 3 yaşında yakalar diyor ama kendimi durduramiyorum kilo alıyor ama az alıyor her gören küçücük diyor psikolojim bozuldu varmı prematüre annesi bebeğinizin gelişimi nasıl oldu emekleme yürüme konuşma ek gıda diş süreçleri nasıl geçti hepsi düzeltilmiş yasa goremi oldu ?

Merhaba, 26 hafta 940 gram doğumlu prematüre annesiyim. 90 gün yoğun bakımda kaldı bunun 28 günü entubeydi. Şuan 13, düzeltilmiş 10 aylık. Hastaneden taburcu olduğunda 2800 gramdi şuan 9 kilo. Öncelikle kim ne derse desin takmayın herkes herseyi hep çok biliyor zaten. Okadar miniklikten suanki durumuna şahit olmak mucize.
Lohusa sendromunu bende yaşadım. Hic kucağıma alamadığım hatta yanına dahi giremediğim sadece fotoğraflardan gördüğüm bebeğime 3 ay boyunca süt sagdim. Taburculuk sonrasi beslenme de sıkıntı yaşadık, bir sürü kontrolleri vardı haftada 2-3 gün hastanedeydik, misafir kabul etmiyor biryere cikamiyordum oldukça sancılı sıkıntılı günlerdi her biri geride kaldı.
Okudugum kitaplarda bol bol yüz üstü yatırın diyorlardı ama ne mümkün hiç durmuyodu ağlıyordu yine de mümkün olduğunca yapmaya çalıştım. Dönmesi surunmesi hızlı oldu ama emekleme baya süre olmadı. Bunu da orumcege bağlıyorum bi dönem orumcege bindirdim baya kolaya kaçtı. Örümceği kesince emekleme koltuklara tutunup ayağa kalkma sıralama vs var şuan. Hareket ve motor becerilerinin bi kısmı doğduğu yaşa göre bi kısmı da düzeltilmiş yaşa göre ilerliyor. Doktorlar bize de en fazla 3 yaşa yakalar diyor. Şuan bay bay gel gel alkis filan yapıyor bunlar düzeltilmiş yaşa göre mesela. Kağıt yırtıyor kapak aç kapa yapıyor fermuar acıyor filan bunlarda normal yaşa hatta bi tık ileriye göre. Yani aslında siz neyin üzerine düşer neyi öğretirseniz onu kapıyor.
Doktorumuz konuşması biraz geç olabilir görsel değil işitsel hafızası baskın dedi. Şuan baba anne diyor başka bi kelime henüz yok.

X