İlköğretim Yorum ve Soruları Özel okul mu devlet okulu mu kararsızım

Bircansev

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
7 Ağustos 2015
437
440
36
Devlette çalışan Bir sınıf öğretmeni olarak bunu söylemek çok acı ama pandemi süreci olmasa kızımı özele gönderirdim. Kızımın gideecegi devlet okulunda mevcut 39 . Özelde (final kurumları) 21 .. devlet okulunda resim beden müzik gibi yetenek dersleri geçiştirme dersleridir. Özelde daha üstüne düşülür.. Gelelim diger soruna . Bende bir sınıf öğretmeniyim ama norm fazlasıyım,6 aylık bebeğimi bırakıp kıızmın gidecegi devlet okuluna görevlendirilme imkanım var bir sene ,sizce bunu mu tercih etmeliyim?
Yoksa kızımı finale gönderip (pandemiyi göze alıp) maddi açıdan senelik en az 20 bin gideri göze alıp bebeğimi 6 ay daha izinlerle büyütmeliym?
Maddi durumum çok iyi olsa evet özel derdim ama eşimde bende öğretmenimiz ev kredimiz bityor bu sene ve bir bebegim daha var,
Kızım için sizce Özel mi devlet mi ?

Ben de devlette öğretmenim.. sınıf mevcutları, mevcut veli profilleri, sosyal etkinlik azlığı gibi sebeplerden kızımı özel güzel bir koleje yazdırdım. Çünkü yapılan etkinliklerin, farklı deneyimlerin öğretimden çok daha önemli olduğunu düşünüyorum. Öğretmen kalitesi değil kıyas noktam, tamamen şartlar farklı.

Ben de devlette öğretmenim.. sınıf mevcutları, mevcut veli profilleri, sosyal etkinlik azlığı gibi sebeplerden kızımı özel güzel bir koleje yazdırdım. Çünkü yapılan etkinliklerin, farklı deneyimlerin öğretimden çok daha önemli olduğunu düşünüyorum. Öğretmen kalitesi değil kıyas noktam, tamamen şartlar farklı.
Tamda bu sebeplerden ötürü bende istiyorum tek olaa yollardımda bir tane daha bebegm oldu aynı şartlarınona sglar mıyım? Yada ilk okul için ilk dört senede 100 bin lira vermeye gerek varmı bu parayı daha ilerisi içinmi kullansal eğitimnde . Kafam da deli sorular. Karı koca öğretmen olunca acaba sartlarımızı cok mu zorlarız.

Oğlum ilkokulu devlette bitirdi. sınıf mevcudu 24 kişiydi. Ben semt seçtim. Dediğiniz gibi resim, müzik geçiştirme oluyor. Ama akademik dersleri iyiydi. Öğretmenin kullandığı kaynak kitaplarda iyiydi. Öğretmen iyiydi. Veli profili iyiydi. sınıf mevcudu iyiydi. 3 sene ingilizce kursuna gönderdim. Başka kurslara da gönderdim. Şuanda bir miktar burs kazandı ve ortaokul için özele yazdırdım. Ama burs kazanmasaydı da yazdıracaktım mecbur.
Aslında İmkan meselesi. İmkan olsa özellikle ingilizce için özelden başlardım. Ama imkan yoksa ve cocuk sayısı da birden fazla ise ki benim de arkadan gelen kardeşi var. Ortaokulu düşünürdüm. Eğer okulun çevresi iyiyse ve siz takviye yaparsanız ilkokulu devlette okuması kayıp değil.

Vallahi geçen gün burada okuduğum konudan ( eğitim fakültesine gitmemiş , alakasız bölümlerden mezun , eğitim-öğretim açısından yeterli olmayan kişilerin ücretli öğretmenlik yapması ) sonra gerçekten korkmaya başladım , devlet-özel hepsinden . En iyisi sanki evde özel eğitim . Çocuğumu okula göndermekten şimdiden aşırı çekinmeye başladım .

çocuğunu özelde başlattıktan sonra "acaba seneye verebilecek miyim" kaygısı olan kişilerin asla özel okula göndermemesi gerektiğini düşünüyorum. çünkü özelden alınıp devlete gidenlerde genelde ciddi sorunlar oluyor.
ya eğitimi boyunca ödeyeceğiniz ortalama para kenarda olmalı yada direkt devlete gitmeli.
şahsi fikrim.

devlete gönderip yeteneği olan konularda kursa göndermeyi düşünmez misiniz ?

Okuyacak olan mum ısıgında da okur. Okumayacak olan sırıngayla soksan bilgiyi yine okumaz. Bugün bütceniz yetiyor gönderiyorsunuz . Yarın dünya hali gönderemeyebilirsiniz ancak o zaman cocuk isyana baslayacak devlet okuluna gitmek istemeyecek kücümseyecek. Şimdiden markalasma baslıyor kücücük yasta . Tavsiyem bunun yerine özel sosyal ve akademik takviye yapmanız okuldan arta kalan zamanlarında

İyi bir özel okulda sınıf öğretmeniyim.Pandemide özellikle özel okula gitmesi gerektiğini düşünüyorum.Online derslerle kaybımız devlet okullarına göre minimumdu(ne yazık ki) Her zaman eğitimde fırsat eşitliğini savunan bir öğretmenim fakat bir de işin gerçeği var paran varsa her yerde şartların daha iyidir.Bebeğim büyüdüğünde özel okula gönderir miyim diye kendime sorunca diyorum ki eğer çok hesap yapmadan gönderebileceksem evet fakat kendimizden çokça taviz vereceksek göndermem.Sınıf öğretmeniymişsiniz zaten çok zorlanacaksanız devlet okulunda da her türlü çocuğunuza destek olabilirsiniz😌

Bence sartlarinizi sorlayacaginizi dusunuyorsaniz gondermenize gerek yok .
Semt secin, veli profili arkadas cevresi onemli çocuğun.
Zaten ogretmensiniz dersler sorun degil.
Pandemi sartlarina gore, ek ingilizce veya baska kurslara yollayin .
Ekonomi gittikce kotuye gidiyor,sartlarinizi zorlayip sikinti cekmeyin . Cocugun gelecegi icin yatirim yapin🤗

Benim eşim de ogretmen ama şahsen ben de özel okul taraftarıyım. Eğitim durumunu zateb hepimiz biliyoruz ama bunun yani sira benim tercih etmemdeki asıl etken devlet okulunda ki öğrenci profili.. o kadar kötü aile ortaminda yetişmiş ogrenciler mevcut ki, oglumun onlarla ayni sinifta büyüyeceğini düşünmek bile beni endiselendiriyor. Özel okulda enazindan belli bir statüde yetişmiş aile cocuklariyla eğitim görecek.

X