Anket Oglumun inadi

yani çocuğumun şu an olmaması sizin doğru olduğunuz anlamına gelmiyor. sadece şundan eminim çocuğum olunca sizin gibi olmam, mutlu ve huzurlu birçocuk yetiştirmek tek amacım olur. yani çocuğun olmadığı için anlamazsın kafaları anlamsız çünkü hepimiz eski çocuktuk. bir anda bu yaşımda dünyaya gelmedim, yetişkin olmadım.

görgü kuralları demişsiniz, dışarıdan kuralcı görünen başında zabıta gibi dikilen ebeveynlerin çocuklarının bir çoğunun görgü kurallarından haberdar olduğuna şahit olmadım.

tekrar diyorum size anneniz bu kuralları koydu mu? canınız patates kızartması isteyince hayır canım kurallar var, o yüzden yiyemezsin dedi mi? demedi. babaanneniz sizi uyuttuğunda uyandırdığında anneniz ona kızdı mı, sizin ayarlarınız bozuldu mu sonrasında disipline olma konusunda. hayır çünkü bu yapılanların çoğunu hatırlamıyorsunuz bile. sadece çocuğunuzun keyifli an geçirmesine engel olmuş olacaksınız sonunda.

sonra tatillerde görüyoruz, anne bağırıyor hayır bunu yiyemezsin hayır yüzemezsin vs diye sonra çocuk ağlıyor feryadı basıyor. gavurun çocukları ise anne baba ile gayet uyumlu. gavurun çocuğunun tabağında envai çeşit şey var döke döke yiyor, bizim türk çocuğuna brokoli dayamışlar. anne baba yemiyor o sebzeleri çocuklarına yediriyorlar zorla.

mesela zorla mont giydirin demişler katılmıyorum buna da. ben mont giymenin gerekliliğini annemin beni zorla okula gönderirken kat kat atkılara sarmasından dolayı anlamadım, bir gün inat ettim giymeyeceğim diye, annem de öyle mi giymezsem giyme dedi, o gün bir güzel üşüdüm sonra dedim ki gerekliymiş mont giymek. kendim de aynısını yaparım büyük ihtimalle. zorla kurallarla değil deneyimleyerk yaşayarak öğrenmeli çocuk.

neyse hayat doğruyu gösterecek. çocuklarınız için tek dileğim mutlu ve merhametli olması.

yani çocuğumun şu an olmaması sizin doğru olduğunuz anlamına gelmiyor. sadece şundan eminim çocuğum olunca sizin gibi olmam, mutlu ve huzurlu birçocuk yetiştirmek tek amacım olur. yani çocuğun olmadığı için anlamazsın kafaları anlamsız çünkü hepimiz eski çocuktuk. bir anda bu yaşımda dünyaya gelmedim, yetişkin olmadım.

görgü kuralları demişsiniz, dışarıdan kuralcı görünen başında zabıta gibi dikilen ebeveynlerin çocuklarının bir çoğunun görgü kurallarından haberdar olduğuna şahit olmadım.

tekrar diyorum size anneniz bu kuralları koydu mu? canınız patates kızartması isteyince hayır canım kurallar var, o yüzden yiyemezsin dedi mi? demedi. babaanneniz sizi uyuttuğunda uyandırdığında anneniz ona kızdı mı, sizin ayarlarınız bozuldu mu sonrasında disipline olma konusunda. hayır çünkü bu yapılanların çoğunu hatırlamıyorsunuz bile. sadece çocuğunuzun keyifli an geçirmesine engel olmuş olacaksınız sonunda.

sonra tatillerde görüyoruz, anne bağırıyor hayır bunu yiyemezsin hayır yüzemezsin vs diye sonra çocuk ağlıyor feryadı basıyor. gavurun çocukları ise anne baba ile gayet uyumlu. gavurun çocuğunun tabağında envai çeşit şey var döke döke yiyor, bizim türk çocuğuna brokoli dayamışlar. anne baba yemiyor o sebzeleri çocuklarına yediriyorlar zorla.

mesela zorla mont giydirin demişler katılmıyorum buna da. ben mont giymenin gerekliliğini annemin beni zorla okula gönderirken kat kat atkılara sarmasından dolayı anlamadım, bir gün inat ettim giymeyeceğim diye, annem de öyle mi giymezsem giyme dedi, o gün bir güzel üşüdüm sonra dedim ki gerekliymiş mont giymek. kendim de aynısını yaparım büyük ihtimalle. zorla kurallarla değil deneyimleyerk yaşayarak öğrenmeli çocuk.

neyse hayat doğruyu gösterecek. çocuklarınız için tek dileğim mutlu ve merhametli olması.
Cocugunuz olmadigi icin burda ne yazarsak yazalim anlamazsiniz normal sartlardada anlamamissiniz zaten.bizim bahsettigimiz sey baski degil siz bence daha fazla yorum yapmayin

Bu önyargi nerede? Ben askeri disiplinden bahsetmiyorum. Tabiki sevgi, oyun hepsi olmali. Ancak çocuğun düzeni bozulcak kadar şimartmak olmamali. Yani atiyorum arada anneanne bir çikolata bir abur cubur versin, beraber eğlensinler.

Ancak bu demek değil ki atiyorum çocuk yemek istemediğinde, ona hemen istediği şey yapilmasi, yada uyku saati geçiksin,.. yada bu konuda olduğu gibi okula gitmesi engellensin. Cünkü bunlar sadece şimartmak değil, düzen bozmaktir.

Cünkü çocuklara düzen lazim, kural lazim. Yoksa dünya onlara çok fazla kaos gelir. Ve dahasi, her istediği olmasina alişirsa, ilerde diş dünya ona o kadar yumuşak olmadiğinda, adaptasyon sorunlari yaşar.
söylediğiniz seyler guzel ama teorik. ben de çocukların kurallarına dikkat ederim, uyku saatleri, yemek saatleri her seyi düzenli. ama Boyle kaos zamanlarında (sadece babaanne degil evde misafir olduğu zaman) düzenlediği yapacağım diye tutturmak gercekten isi zorlastirmak oluyor. herkes geriliyor, kural da olmuyor zaten. bir de bastan gard alınca büyükler de defansif moda geciyorlar. o yüzden de büyükleri biraz rahat birakip, onları rahatlatıp sonra müdahele etmek gerekir diye düşünüyorum. mesela misafirliğe geldikleri gun saat sekizde hadi yatağa diyemezsin çocuğa, cocuk zaten heyecanlı olur, alert olur. bir iki gun o heyecana alissin, sonra eski düzenli uykuya alistirirsin. sen sofrayı toplarken babaanneye masal kitabi verirsin okur, ya da telefonundan masal saati açarsın cocukla beraber dinlerler vs.

tabi bu söylediğim çocuğun yaşına bağlı, okula giden bir çocuğa daha az esnek olunabilir, çünkü dersleri kacirmamasi gerekiyor. zaten neneler de oyle bir durumda gitsin diyorlar, ama kreş olunca kiyamiyorlar. haklılar da.

babaannesi görmesin gelmesin demek çok yanlış. etrafimda var Boyle anneler, çocuğu tum akrabalardan soyutluyorlar, cocuk anne babayla eve tikiliyor. hiç dogru bir şey degil. bir çocuğun akraba sevgisine de ihtiyacı var. o sevgiyi alan cocuklar daha civil civil daha mutlu oluyorlar. eve gelen akrabalara bu gözle bakınca insanin yorgunluğu da azalıyor.

X