Mama Takviyesi Yerine Süt Takviyesi

suubaaallll

Üye
Kayıtlı Üye
7 Kasım 2021
40
20
28
Merhabalar. Bugün bebeğimin 3. ay kontrolü vardı. Doktor her şeyin normal olduğunu hatta bulunduğu aya göre çok daha güçlü bir bebek olduğunu, baş kontrolünün vs çok iyi olduğunu söyledi. Ama kilo alım hızı düşmüş. Yani günde 20 gram alması gerekirken 17 gram almış. Bunun için önlem amaçlı günde 4 kez 60 cc’den 2 ölçek mama vermemi söyledi. Ama bebeğim mama olayını çok sevmedi. Dün zorla 2 seferde toplam 30 cc verebildim. Sizce bu mama takviyesi yerine günde 4 kez 60 cc’den dondurucuya attığım ya da gün içinde sağdığım sütlerden versem olur mu? Bu beni hem sağıma teşvik eder diye düşündüm ama bebeğin emmesi azalır mı bilemedim de.. Kafam çok karışık, deneyimli annelerimden fikir istiyorum 🙏🏻🙏🏻🙏🏻

Bence de anne sütü vermeniz daha iyi. Zaten çok ciddi oranda bir düşüklük yok. Siz de bol su ve yanında kuru yemiş gibi şeylerle sütünüzün kalitesini yükseltebilirsiniz. Önce sizi emmeli sonra biberona yönelmelisiniz. Bana dr böyle demişti ve 2 çocuğumda da bir azalma söz konusu olmadı.

Yani aradaki 3 gram fark için neden mamaya başlatıyor enteresan tabiki anne sutu daha iyi fakat sutunuz yağlı mi ? Yagliysa daha iyi kilo alır bence buraya değilde doktorunuza sorun daha mantıklı

Yani aradaki 3 gram fark için neden mamaya başlatıyor enteresan tabiki anne sutu daha iyi fakat sutunuz yağlı mi ? Yagliysa daha iyi kilo alır bence buraya değilde doktorunuza sorun daha mantıklı
Ya bunu dicektim ama anneyi tedirgin edip demorilize etmek istemedim bazı doktorlar hemen mama diyor hakkaten ama hiç almıyorsa emmeye rağmen o sknti tabiki.

Bence de anne sütü vermeniz daha iyi. Zaten çok ciddi oranda bir düşüklük yok. Siz de bol su ve yanında kuru yemiş gibi şeylerle sütünüzün kalitesini yükseltebilirsiniz. Önce sizi emmeli sonra biberona yönelmelisiniz. Bana dr böyle demişti ve 2 çocuğumda da bir azalma söz konusu olmadı.
Doktor aynı şekilde emzirmeye devam etmemi söyledi zaten, mama ile takviye yap dedi. Ben de o takviyeyi mama ile değil de yine anne sütü ile yapsam olur mu diye merak ediyorum 😌🥹

Direk emzirmeyi kesmiyor aslında. Emzirmeye devam edip mama ile takviye yap diyor. Ben de o takviyeyi mama ile değil de yine anne sütü ile yapsam olur mu acaba diye düşünüyorum 😌🥹

Yani 90 gr eksik mi almış tartarken karnının,bezinin dolu olup olmaması, kıyafet farkı bile etkiler o kadarını

Doktor aynı şekilde emzirmeye devam etmemi söyledi zaten, mama ile takviye yap dedi. Ben de o takviyeyi mama ile değil de yine anne sütü ile yapsam olur mu diye merak ediyorum 😌🥹
Siz doktora sütüm var fazladan dediniz mi? Sütünüz bol bol varsahiç mamaya bulaşmayın derim. Olur tabi ki. Mama sütü olmayan annelere veriliyor, benim gibi

Bence emzir kendi sütünü ver, 50-100 gr sapma için de mamaya başlanmaz yazık günah.. ne güzel süt varmış sağmışsınız bile maşallah

Siz doktora sütüm var fazladan dediniz mi? Sütünüz bol bol varsahiç mamaya bulaşmayın derim. Olur tabi ki. Mama sütü olmayan annelere veriliyor, benim gibi
Yani mamaya asla öcü gözüyle bakmıyorum aslında, ama bana aynı emzirme rutinine ek olarak günde 4 kez 60 cc mama çok geldi. Zaten dünden beri deniyorum çocuk yemiyor alışamadı. Kafam öyle karıştı ki 🫠😞

Emzirirken sonra sağıyorum 30-60 cc arası çıkıyor, onları vermeyi düşünüyorum emzirmeye ek olarak 😌
Şimdi emmeye rağmen anladığım kadarıyla mama takviyesi yapın diyor doktor siz onun yerinede emziriyim diyorsunuz ikisi farklı şeyler evet anne sütü her mamadan kıymetli fakat kilo aliminda sıkıntı varsa sütünuz yeterince doyurmuyor olabilir yukarıda yazdığım gibi yeterince yağlı olmayabilir zaten sutteki yağdır bebegi doyuran doktorunuzla görüşün

Merhabalar. Bugün bebeğimin 3. ay kontrolü vardı. Doktor her şeyin normal olduğunu hatta bulunduğu aya göre çok daha güçlü bir bebek olduğunu, baş kontrolünün vs çok iyi olduğunu söyledi. Ama kilo alım hızı düşmüş. Yani günde 20 gram alması gerekirken 17 gram almış. Bunun için önlem amaçlı günde 4 kez 60 cc’den 2 ölçek mama vermemi söyledi. Ama bebeğim mama olayını çok sevmedi. Dün zorla 2 seferde toplam 30 cc verebildim. Sizce bu mama takviyesi yerine günde 4 kez 60 cc’den dondurucuya attığım ya da gün içinde sağdığım sütlerden versem olur mu? Bu beni hem sağıma teşvik eder diye düşündüm ama bebeğin emmesi azalır mı bilemedim de.. Kafam çok karışık, deneyimli annelerimden fikir istiyorum 🙏🏻🙏🏻🙏🏻
Mama yerine daha sık emzirip sonra sağım yapin sutunuzun artması için. . Bol su için ayrıca . İlla mama yada sagdiginiz sütü verecekseniz de kaşık biberonla verin ki red yaşamayın.

Ayrıca 3-4 ay meme reddi ayıdır . Bebeğiniz dogdugunun farkına varıp etrafı keşfetme merakinda memede az durur buda sutunuzun yağlı olan yani kilo aldıran kısmını eksik almasına neden olur .kilo alımı bu aydan sonra düşer. Öyle 1 kilolar almaz. İlk 3 ay 600-1000 Gr alır. 3-6 ay 500-800 Gr arası alması kafi . Daha uzun ve sık sık meme teklif edin. Mamada verecekseniz kaşık biberonla verebilirsiniz. Ben o aylarda ayakta emzirdim şarkılar söyleyip zıplayarak🤷 kısa süreli zaten bu red

Son düzenleme:
500 gram almış
Bizimki de o ay 500 gram almıştı. Doktora mama vereyim mi dediğimde gerek olmadığını söyledi, bol bol emzirmemi tavsiye etmişti. Sağlık ocağında takibimizi yapan hemşireye de sordum, o da aynı şekilde mama önermemişti bize.

X