Köylü Kurnazı Dayı

Konustuk o kadar kurnaz ki konuyu değiştimeye çalışıyor araya erkek kuzenleri sokup annemi ikna etmeye çalışıyor. Senin kızın var sadece napıcaksınız ki sanki köyde mi yasayacaksız diyorlarmış anneme. Sanane kardeşim malın yarısı benim istediğimi yaparım diyemiyor kadincagiz.
🙂 İkna etme ile olmaz bu işler, siz olmasanız bile köyden herhangi biri ilgili idareye kaçak yapı ihbarında bulunursa yapı için ceza kesilir ve derhal yıktırılır, hatta inşaat ne kadar ilerlediyse cezası da o derece artar, inşaat tamamlanmaya yakın ihbar olursa daha yüksek ceza öder kurnaz dayınız 😂bu arada yapının kaçak olduğu tartışılmaz (imar müdürü olarak cevaplıyorum konuda yetkiliyim yani 😇)

🙂 İkna etme ile olmaz bu işler, siz olmasanız bile köyden herhangi biri ilgili idareye kaçak yapı ihbarında bulunursa yapı için ceza kesilir ve derhal yıktırılır, hatta inşaat ne kadar ilerlediyse cezası da o derece artar, inşaat tamamlanmaya yakın ihbar olursa daha yüksek ceza öder kurnaz dayınız 😂bu arada yapının kaçak olduğu tartışılmaz (imar müdürü olarak cevaplıyorum konuda yetkiliyim yani 😇)
Cezayı ödeyip yapıya devam edebilir mi peki?

ne dersen de laf anlamayacak kafa yapısı belli. bırak evini yapsın masraf etsin bi güzel, ondan sonra arsayı böldürürsünüz ya da satarsınız. masraf ettiğiyle kalsın 😂

Bilhassa yapıyor biz iki kadınız sadece diye kendi küçük aklınca bizi hor görüyor. Ama yasal hakkını arayacak annem. Aptal yerine koymaya çalışıyor annemi. 😔
Böyle bir dayının hakettiği şey inşaatın bitmesini bekleyip yıktırmak ama o zaman üzerinize şıçrayabilir.
Siz şikayetinizi yapın hak yemek kolay mıymış öğrensin.

Cezayı ödeyip yapıya devam edebilir mi peki?
Kaçak yapı tespiti yapıldıktan sonra inşaat mühürlenip durdurulur, ilgili idare yapının ruhsata bağlanması için 1 ay süre verir fakat ruhsat alabilmesi için sizden noter onaylı izin vermeniz istenir siz izin vermediğiniz sürece inşaat devam edemez, cezasını ödeyip inşaata devam etme gibi bir durum söz konusu olamaz siz izin vermediğiniz takdirde yapı yıkılır

Konustuk o kadar kurnaz ki konuyu değiştimeye çalışıyor araya erkek kuzenleri sokup annemi ikna etmeye çalışıyor. Senin kızın var sadece napıcaksınız ki sanki köyde mi yasayacaksız diyorlarmış anneme. Sanane kardeşim malın yarısı benim istediğimi yaparım diyemiyor kadincagiz.
Valla ister satarım ister yakarım ona neyki taviz vermeyin.

Kaçak yapı tespiti yapıldıktan sonra inşaat mühürlenip durdurulur, ilgili idare yapının ruhsata bağlanması için 1 ay süre verir fakat ruhsat alabilmesi için sizden noter onaylı izin vermeniz istenir siz izin vermediğiniz sürece inşaat devam edemez, cezasını ödeyip inşaata devam etme gibi bir durum söz konusu olamaz siz izin vermediğiniz takdirde yapı yıkılır
Teoride öyle ama uygulamada yıkım kararını uygulayan belediye görmedim ben. Nadiren halkın gazını almak için 3-5 yıkım yapıyorlar.

Teoride öyle ama uygulamada yıkım kararını uygulayan belediye görmedim ben. Nadiren halkın gazını almak için 3-5 yıkım yapıyorlar.
Size hak veriyorum ama ben kanununa göre nasıl olduğunu anlatarak yorum yaptım, maalesef dediğiniz gibi durumlar oluyor 😬

Klasik kızkardeşin hakkını yiyen dayı sorunu.

Şimdi efendim benim annem ve dayım iki kardeş bunlara annelerinden kalan arsanın tam ortasına dayım yayilip ev inşaatına başladı. Sadece kendi hakkı olarak görüyor bence , anneme hiç sormadı bile ama ben konustum dedim ki "dayı sen evini yap ama yola gidecek kısımları hesap et imar durumuna bakıp ona göre net kalan metrekarenin yarısını al onun içine yap inşaatını. Ama bu brüt alanı hesaplayıp ikiye bölüp yayılmış. E bu durumda ileride annem ev yapmak isterse bize düdük kadar bir alan kalacak çünkü yola gidecek kısmı bize ayırmış.

Bu durumda ne yapalım bir avukatla hareket edeceğiz sanırım ama öyle çok değerli bir yer de değil köyde imarlı bir arsa. Satmak da istemiyor annem, annesinden yadigar çünkü. İlk etapta ne yapabiliriz belediyeden ya da tapudan bir şey yapılabilir mi yoksa dava mi açacağız? Off bu ülkede hak hukuk aramak neden bu kadar uzun sürüyor. Zaten 5 yıldır süren bir davam var haklı olduğum halde bir arpa boyu yol alamadım. :KK43:

Bence annem ve ben kadın olduğumuz için bizi hiç saymıyor kendi kafasında kadının hiç bir değeri yok çünkü.
Köylü= Ben ne alaka??
Neyse gelelim konuya şikayet edin tabiki. Herhangi bir bölünme durumu olmadıysa mirasta inşaat başlamadan biter. Ya da o evde ortak olup ikiye bölünür.

X