İsviçrede çalışmak için iş teklifi aldım !!

calimelo

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
23 Ocak 2010
8
0
Yakınen tanıdığım bir arkadaşımın teyzesi insan kaynakları danışmanlığı yapıyor kendisi türk eşi isviçreli bir kadın çocuğuna bakıcı arıyormuş. Önce sıcak bakmadım ama kadınla konuşunca samimi sıcak bir insan gibi geldi teklifi değerlendirmek istiyorum.. Maaş türkiyeye göre çok iyi , birde fransızca kursuna gönderecekler 2 kur, eğer devam etmek istersem diğer kurları kendi cebimden kursa devam edeceğim..
Benim sorum İsviçrede yaşayan türk arkadaşlar çevrenizde bu tarz iş yapanlar varmı? İsviçre nasıl bir ülke ?

Merhaba calimelo,
Ne güzel is teklifi almissin, senin adina sevindim fakat nasil oluyorda sana bukadar kolay is vizesi cikarabiliyorlar onu tam anlayamadim.
Bildigim kadariyla, Avrupa'da herhangi bir is kolu dalinda, mesela dönerci ya da simit ustasi ariyorsan, kurallar geregi önce Isvicre' de isci aramak zorundasin. Baktinki basvuran yok, o halde Avrupa Birligi üyesi ülkelerden isci aramak zorundasin. Diyelimki orada da aranan pozisyona uygun eleman bulamadin, ancak ozaman "hakli ve gecerli" gerekcelerinle Devleti ikna edip, pozisyona uygun biri icin Yurt disindan birini getirtebilirsin. Dadilik icin durum farkli midir bilemiyorum tabi, neticede her ülkede "Aupair" sistemi isliyor. :emir_bebek:

Sakin söyle bir yanilgiya düsme. Sana diyelimki 2000 Isvicre Frangi maas vaad ediyorlar, sen bunu TL karsiligi 5000 TL olarak fazla görebilirsin dogal olarak. Ama buralarda 40-45 M2'lik kiralik bir dairenin fiyati minimum 750-800 Frank (yaklasik 2000TL). SSK olayi yok burada, her birey her ay kendi sigorta primini ödemek zorunda o da sanirim 250 CHF (625 TL). Yeme, Icme, kiyafet, sinema vs. hersey cok pahali. Mesela 1 adet dolmalik biberin (Paprika) 1.20 CHF ( 3 TL), ekmegin yaklasik 3 CHF (7,5 TL) oldugu bir ülke burasi. Iste o yüzdendir ki burada asgari ücret 3500 CHF (8500TL) civari ve insanlara bu para yetmedigi icin, gecen sene 4000 CHF olabilmesi icin referanduma gidildi ama talep red edildi.

Gelelim Isvicre'nin nasil bir ülke olduguna... o_O

Isvicre, yapisi ve genel görünümü itabiriyle cok güzel bir ülke ama hafta ici burada bütün market ve magazalar 18:00'de kapanir, Cumartesi 16:00'da ,pazar günü ise acik hicbir yer bulamazsin.( Benzin istasyonlarindaki marketler haric) Eger cok merkezi bir yerde yasiyorsan sanslisin o zaman saat 20:00'e kadar acik bir yerler bulabilirsin.( Fakat ozaman da kira bedelini 2 ile carpacaksin ) Buradaki yerli halk ile dostluk, arkadaslik, kankilik vs. gibi durumlar yok denecek kadar az. Isvicreliler, mesefali insanlar. Ama Irkci ve önyargili insanlar degiller. Ben sahsen Isvicrelileri seviyorum.:KK36: Cok fazla eglence, bar, gece hayati tarzi yasam sürmezler, özellikle calisan insanlar aksam is cikisi eve gider; yemek yer, en gec 23:00 gibi uyumus olurlar. Gece hayati daha cok lise, Üniversite ögrencilerinin yasam tarzi. Yetiskin bekarlar, daha cok hafta sonlari, dagcilik, kayak, dalis,trekking, golf vs. gibi bir hobby edinip, onunla mutlu olup vakit gecirmeye calisir. Evliler ise, hafta sonlari evli cift aile dostlari ile bulusup yemek yer, vakit gecirir. Simdilik aklima gelenler bu kadar.
Yolun acik olsun, hersey gönlünce olsun...

Ilaveten aklima gelenler...
Sana 2 Kur Fransizca kursu ödeyeceklerse bu A2 seviyesi demektir. Fakat bir dilde anlayip konusabilmen icin en az B2 seviyesinde olman gerekir .Bu da ilaveten 3 kur (+ A3, B1, B2) yapar, bunun icinde en az 3000 CHF cebinden ödemen gerekir. Not: Fransizca konusulan kantonlar; Cenevre ve Lozan ; Almanca konusulan kantonlar ise Bern, Basel, Zürich. Buna dikkat etmelisin cünkü, almanca konusulan yerlerde fransizca konusabilen insan cok ama cok az. Günlük konusma dilleri Almaca. Ayni durumun tersi ise Cenevre ve Lozan icin gecerli.

Buradaki bayanlar hakkinda ise:
Kizlari ve kadinlari cok dogallar, makyaj yapmayi, topuklu ayakkabi giymeyi, saclarini bukleli yaptirmayi veya kuaförde fön cektirip dolasmayi sevmezler, Rahat ve dogal kiyafetler tercih ederler... disarda bakimli, kokos bir bayan görüyorsan ya aristrokat, zengin, sosyetik vs. dir ya da Rus veya Türktür :KK16:

Merhaba,
İsviçre’de iş bulmam konusunda yardımcı olabilir misiniz? insan kaynakları danışmanlığı yapan kişiyle irtibat kurmak istiyorum. Ben de insan kaynakları uzmanıyım, İngilizce biliyorum. Garsonluk bile yapabilirim kariyer takıntım yok. Yeter ki Avrupa’da yaşamaya başlayım istiyorum.

Bende yakında gidecegim ama iş bulabilirmiyim diye endişem cok..hoş yaş var birde dil sorunu..yoksa bütün gün evde ne yapacagımı bilrmiyorum..
Eşimin ısrarıyla gidecem bana kalsaa bu saatten sonra düzenimi bozup gitmek agır geliyor..

X