İstediğim ben olamıyorum!

aurora3

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
10 Mayıs 2024
25
5
19
Benim hayatım lise ve öncesi olarak ikiye ayrılıyor. Ayrı ayrı iki halimi görseniz aynı kişi olduğuna inanmazsınız. Ben aslında çok sosyal, hevesli, meraklı, yoğun duyguları olan gözleri parlayan bi kızdım. Hayat enerjim vardı herşeyden önce.
Ben sonra liseye geçtim hatta iyi bir lise kazandım ama sonra herşey birden karamsarlaştı. Ben ailem hakkında tatsız birşey öğrenip susan kişi olarak evin en büyük kızıyım ve farkettim ki ortaokuldaki ben öğrendiğimin hep üstünü örtmüs kendinden bile sakınmıs gördüklerini. Liseye geçtim ve herşey kafama sıkar gibi saplandı beynime. Yurtta kalmanın da etkisi vardır eminim. o kadar düşündüm ki hayatıma nasıl devam edeceğimi, ötelediğim şey artık 2 katı büyüklükte bana geri döndü işte sonra ben özgüvensiz, asosyal, utangaç, sessiz bi kız oldum suratsız diyen de oldu nemrut da.
Ben çok duygusal biriyim ötelediğim ne varsa ortaya saçıldı. Babamla olan kötü ilişkimiz, annemin sırrı, evden hafızlık nedeniyle 3-4 yıl uzaklaştırılan kardesim, kısalığım ve zayıflığım. Ben bunlara kafa patlatmaktan herşeyi kaçırdım. Ne heves var şimdi ne mutluluk. Eski beni çok özlüyorum ve onu istiyorum pervasızdım salaktım ama o zamanlar daha özgürdüm. Şimdi istediğim şeyleri yapamayacak kadar özgüvensizim. Yardım edin

Her şey geçecek. Sen derslerine yogunlaa. Ergenlik dönemlerinde içe kapanmalar normaldir. Annen ve baban ne yaşıyorsa kendi aralarinda yaşıyor sen onların cocugusun sadece. Bu güzel gunlerin tadını çıkar.

Her şey geçecek. Sen derslerine yogunlaa. Ergenlik dönemlerinde içe kapanmalar normaldir. Annen ve baban ne yaşıyorsa kendi aralarinda yaşıyor sen onların cocugusun sadece. Bu güzel gunlerin tadını çıkar.
İçe kapanık biri olmak istemiyorum, deli dolu biriyim ama artık ortaya koyamıyorum. İki farklı kişi gibiyim, çok yorucu.

Açıklamak istemiyorum, kusura bakmayın.
Sorun değil. Öyle bile olsa, annen çok yanlış işler bile yapmış olsa bu yükü üzerine alma. Sen çocuksun, ebeveyn değilsin. Başkalarının hatalarından sorumlu değilsin. Sadece kendine odaklan lütfen. Eğer mümkün olabilirse belki terapi almak sana iyi gelebilir. Böyle bir imkanın var mı?

İçe kapanık biri olmak istemiyorum, deli dolu biriyim ama artık ortaya koyamıyorum. İki farklı kişi gibiyim, çok yorucu.
Şuan bu duygulari yaşaman çok normal. Ortamın müsaitse gerçek kişiliğini koy ortaya. Biraz önce boy ve kilo ile ilgili konu açmışsın. İnsanlara karşı uzak durman ,surat asman acaba onların senin hakkında konuşmalarını engellemek için kendi kendine ördüğün bir duvar mi ?

Şuan bu duygulari yaşaman çok normal. Ortamın müsaitse gerçek kişiliğini koy ortaya. Biraz önce boy ve kilo ile ilgili konu açmışsın. İnsanlara karşı uzak durman ,surat asman acaba onların senin hakkında konuşmalarını engellemek için kendi kendine ördüğün bir duvar mi ?
Haklısınız çünkü ben belli etmemeye çalışsamda çok alıngan biriyim ama hallerim tavırlarım ortada 1,5 senedir. Mutsuzum, dalıp gidiyorum ama kimse beni merak bile etmiyor. Bu halime alıştılar ve değişsem nasıl karşılarlar, davranırlar inan bilmiyorum.

Sorun değil. Öyle bile olsa, annen çok yanlış işler bile yapmış olsa bu yükü üzerine alma. Sen çocuksun, ebeveyn değilsin. Başkalarının hatalarından sorumlu değilsin. Sadece kendine odaklan lütfen. Eğer mümkün olabilirse belki terapi almak sana iyi gelebilir. Böyle bir imkanın var mı?
Babam aile içi konuları başkasına anlatmamdan hiç hoşlanmayan biri. Rehberliğe anlattım diye surat yapmıştı ve aramızdaki sorunları asla kabullenmeyen bir adam. Ona kalırsa ben büyütüyorum ve abartıyorum. Onlar normal anormal olan benim vs vs. Ve babam özgüvensizliğimin baş mimarlarından biridir, sürekli her şeyimi eleştirir. Evde herkes mutluyken bile ortamı zehir etmeyi başarır. Babam hep eleştiri hakaret ve küçük düşürmelerini övgüden ve sevgi göstermekten daha fazla yapar. Uzatıyorum kusura bakmayın ama reşit olana dek terapiyi ertelemeye karar verdim maalesef. Öbür türlü babam müdahil olacak, annem anlatmamı içten içe istemeyecek korkacak, reşit olmadığım için bu konular ailemle de paylaşılabilir bunu hiç istemem, anlamazlar çünkü.

Babam aile içi konuları başkasına anlatmamdan hiç hoşlanmayan biri. Rehberliğe anlattım diye surat yapmıştı ve aramızdaki sorunları asla kabullenmeyen bir adam. Ona kalırsa ben büyütüyorum ve abartıyorum. Onlar normal anormal olan benim vs vs. Ve babam özgüvensizliğimin baş mimarlarından biridir, sürekli her şeyimi eleştirir. Evde herkes mutluyken bile ortamı zehir etmeyi başarır. Babam hep eleştiri hakaret ve küçük düşürmelerini övgüden ve sevgi göstermekten daha fazla yapar. Uzatıyorum kusura bakmayın ama reşit olana dek terapiyi ertelemeye karar verdim maalesef. Öbür türlü babam müdahil olacak, annem anlatmamı içten içe istemeyecek korkacak, reşit olmadığım için bu konular ailemle de paylaşılabilir bunu hiç istemem, anlamazlar çünkü.
Sen çok aklı başında pırıl pırıl bir genç kızsın ve seni çok iyi anliyorum. Maalesef ülkenin ebeveyn profili belli. Sanırım şimdilik derslere asılıp üniversitede iyi bir bölümle ailenden uzaklaşmak dışında yapılabilecek bir şey yok gibi. Keşke elimden senin için bir şey gelse.

Haklısınız çünkü ben belli etmemeye çalışsamda çok alıngan biriyim ama hallerim tavırlarım ortada 1,5 senedir. Mutsuzum, dalıp gidiyorum ama kimse beni merak bile etmiyor. Bu halime alıştılar ve değişsem nasıl karşılarlar, davranırlar inan bilmiyorum.
Kimsenin seni nasıl algiladigina takılma. İlerde isimlerini bile unutacagin insanlar için hele hiç takılma. Yaşın daha çok küçük bu yaşlarda duygu dalgalanmaları yaşaman çok doğal. Kendini sıkma

Bir psikoloğa hidin maddi olarak müsaitseniz..ve yüzleşin. İçinizi kemirmiş anne izle yüzleşin. Gerekirse duyan duysun üzerinizden bu yük kalksın. Küçük kalbinizle neler yasamışsınız

Büyüdüğü evden çok iyi bir yatılı lise kazanarak kaçmanın yolunu bulmuş bir ablan olarak yazıyorum ki geçecek. Derslerini boş verme, sıkı sarıl. Hayatın çok çok başındasın her şeyin telafisi var.
Terapini ihmal etme ve erteleme.
Babandan gizli terapi alma şansın varsa değerlendir. Olmuyorsa eğer terapi alamayanların okuyabileceği faydalanabileceği kitaplar paylaşıyor psikologlar, onları oku.
Onun dışında da çok çok kitap oku.

X