İngilizce Öğrenelim

sos-fel

Üye
Kayıtlı Üye
3 Mart 2023
182
361
merhabalar,

kaç zamandır istediğim ama tam başlayıp sonunda bıraktığım dil İngilizce. artık öğrenmek istiyorum bu sene yurt dışı tatil planı yapınca iyice perçinlendi bu isteğim.

daha önce bir platformdan ingilizce eğitim seti aldım online. tam başladım bıraktım. telefonda İngilizce uygulamalar satın aldım başladım bıraktım bu sefer bırakmak yok dedim. benimle beraber öğrenme isteyen varsa beklerim. birbirimizi motive edebiliriz nasıl öğrenebiliriz diye fikir verebiliriz. :) benim seviyem A1. yani zamanında okulda gördüklerim hatta unuttum filan yani artık ingilizceyi.

Planım şu şekilde her gün 3 yeni kelime öğrenilecek. (önceden günde 5-10 eklime diye başladım ama çabuk sıkıldım. bu sefer az olsun siz kendinize göre belirleyin)
Friends dizisine başlıyorum. bunu öneriyorlar ilk başlangıç olarak. haftada 1 bölüm neden diye sorarsanız. dediğim gibi ütopik olarak günde 1 bölüm dersem sıkılırım yine. haftada bir olsun. mesela bir gün türkçe alt yazı izleyip anlamaya çalışacağım. bir gün İngilizce alt yazı izleyip. bilmediğim kelimeleri çıkaracağım. bir gün tekrar ingilizce alt yazı izleyip hani bilmediğim kelimeleri öğrenmiş olacağım için pekiştirmiş olacağım. bir günde alt yazısız tamamen ingilizce izleyeceğim. zaten bu da 1 haftaya yayılacak. tamamen pekişecek.

ingilizce şarkı dinlenecek ezberlenecek yine 1 hafta boyunca aynı şarkı. bilmediği kelimeler öğrenebilecek. telaffuzlarda yine öğrenilmiş olacak. youtube da a1 seviye şarkılar yazınca çıkıyor. o listeden devam ederim.

telefondaki satın almış olduğum uygulamalardan da her gün çalışılacak. yarım saat diyelim.

bu arada dizi ve şarkı çalışacağım sırada da kelime öğrenmiş olacağım için her gün 3 kelime artı+ dizi+ şarkıdan öğrenilen kelime. yani yine baya bi kelime öğrenmiş olacağım. ayda 3*30 da 90 kelime hatta daha fazlası.

ayrıca internetten satın almış olduğum eğitim seti var ordan da gramer çalışacağım. şuan geniş zamana geçtim. bugün onu öğreneceğim.

bu arada ingilizce haber siteleri oluyor. seviyeye göre haber belirliyorsun ama o aşamaya şuan değil de 1 ay sonra mı geçsem dedim. hikaye filan da oluyor ama onlarda geçmiş zaman filan ya şuan o aşamada değilim. belki ona zamanla geçerim dediğim gibi kendimi çok sıkmak istemiyorum.

yani şuan planım bu nasıl eklemek isteyen varsa fikirlerinizi paylaşabilirsiniz. katılmak isteyen olursa beklerim. bu arada her gün buraya öğrendiğim kelimeleri yazacağım. hadi bekliyorum herkesi. :)

ingilizce öğretmeni olarak Friends’ten önce Merlin’e başlamanızı öneririm. dili daha anlaşılır başlangıç için. tabii ki karar sizin ama sadece fikrimi söyleyeyim dedim 🥰

Bu hocanın kanalına aboneyim, böyle bir bildirim gelmiş
Ben de henüz dinlemedim bu videoyu ama faydalı olacağını düşündüğümden paylaşayım dedim

Bu şekilde dil öğrenilmez, ogrenildigi zannedilir, günde 3 kelime öğrenirsin 7.gune geldiğinde ilk günkü kelimeler uçar gider bu döngü böyle devam eder, basit seviyeli hikaye kitabı al gramere takılmadan paragraf içinde kelimeleri öğrenmeye calis bol bol kitap oku YouTube ta ingilizce hikaye dinlemeleri var onları izle hergun düzenli, bu şekilde kalıcı olabilir.

X