Her özgürlüğün içinde tutsaklık vardır.

E

EU1

Ziyaretçi
Ekteki resim 9 yaşında bir çocuk tarafından çizildi.
Önce resme bakın size ne ifade ettiğini düşünün,
Sonra altındaki yazıyı okuyun.

Link Silinmiştir.

Bana getirip "bu resim sana neyi ifade ediyor?" dedi. (Üzerindeki yazıyı yazmamıştı henüz)

Bir şeyler söyledim, çocuğun bakış açısını düşünüp neler ifade etmek
istediğini tahmin etmeye çalışarak...

Ama verdiği cevap beni çok şaşırttı. 9 yaşının çok üzerinde bir
anlayışla bana şunları söyledi..

" Kuşlardan biri özgür görünüyor, öteki de tutsak. Ama aslında ikisi
de tutsak. Çünkü özgür olan uçarsa arkadaşı düşüp boğulacak!"

Her Özgürlüğün İçinde Bir Tutsaklık Vardır!

NAZIM HİKMET

(alıntı)

evet arkadaşlar şimdi sıra bizde...peki bizim için özgürlük ve tutsaklık ne ifade ediyor, paylaşalım...:1yes2:

KÖŞENDE DE BELİRTMİŞTİM.
ÇOK BEĞENDİM, ÇOK ANLAMLI BİR RESİM ve 9 YAŞINDA BİR ÇOCUĞA GÖRE FAZLA MANTIKLI, FAZLA DUYARLI BİR CEVAP.
ASLINDA HAYATTA HEPİMİZ TUTSAK YAŞIYORUZ.
EVİMİZ, İŞİMİZ, AİLEMİZ HERŞEY İSTANBULDA ve BİZ İSTESEKTE BAŞKA BİR YERE ANİDEN GİDEMEYİZ. BURADA TUTSAK OLMAK İÇİN NEDENLERİMİZ VAR.

PAYLAŞIMIN İÇİN TEKRAR TEŞEKKÜR EDERİM.

hepimiz özgür olmalıydık şu yasaklar,şu örfler ve özlemler olmasa idi... ama biliyorum ki bir tarafımız burada,diğer tarafımız orada.bir türlü birleşemiyorlar..yani ne buradaki yürek oraya gidiyor,ne oradaki buraya geliyor...ondandır şiirler şarkılar...özlemler....

Guzel bir paylasim cocukta cok mantikliymis , ama bence ozgurluk suan yok hayatimda tutsaklik derseniz yapabilmek istediklerini yapamamak ve buralarda kalmak zor, ama ozgurlugu secersem olmuyor, o zaman kendimi tutsak ediyorum,,,, sevgilerimle

bana göre özgürlük; hissettiğim kadardır.kendi içimde bunu ne kadar hissedebiliyorsam işte o kadar özgürüm demektir...tutsaklık ise o özgürlüğünün yanında kalan sana ait bir kaç parça...eğer olmasına izin verirsen "tutsaksın" vermezsen, değilsin.yanii kendi tutsaklığını kendin belirlersin.

toplumun sana verdiği özgürlük ve tutsaklıksa ,malesef onun için elden bişey gelmiyor.toplum bir kurallar bütünü ve sen bu kurallara uymak istediğin kadar uyarsın..."HAYATTA EN BÜYÜK EĞLENCE BAŞKASININ YAPAMAZSIN DEDİĞİNİ YAPMAKTIR" demiş walter bagehot...yani sana kalmış.istersen yap istersen yapma..ama eğer bu kuralara yeri geldiğinde karşı çıkmazsan yarın bu tutsaklıktan şikayet etme hakkına sahip olamazsın.ve tabii büyük de bir eğlenceyi kaçırırsın...

dünyadaki herşey hissettiğin kadar; özgürlük ve tutsaklıkta...

miner eline sağlık canım paylaşımına tşk

sevdiğim insan dışında o kafesde olabilecek kimse umurumda değil, zorda kalınca o da çaresini bulur

fuşya demişya ''ben özgürlüğümün esiriyim'' diye.işte bunu demedim, diyemedim. malesef arzuladığım özgürlüğe hiç bir zaman kavuşamadım. hep bi şeyler engel oldu. bilinçli yada bilinçsiz.çünkü benim özgürlüğüm demek sevdiklerimin bir başkasına tutsak olması demekti.hep ertelemek zorunda kaldım isteklerimi...ordaki kuş gibi; aslında fırsat var, uçmak özgürlüğüne kavuşmak için ama ya geride bıraktıkların...

__ ben dahil herkesin bir gün, özgürlük türkülerini doya doya söyleyebilmesi dileklerimle:)

ÖZGÜRLÜK

Okulda defterime, sırama ağaçlara, yazarım adını
Okunmuş yapraklara, bembeyaz sayfalara yazarım adını
Yaldızlı imgelere, toplara tüfeklere, kralların tacına
En güzel gecelere, günün ak ekmeğine, yazarım adını
Tarlalara ve ufka, kuşların kanadına,
Gölgede değirmene yazarım.
Uyanmış patikaya, serilip giden yola,
Hıncahınç meydanlara adını ey Özgürlük.
Kapımın eşiğine, kabıma kacağıma, içindeki aleve,
Canların oyununa, uyanık dudaklara yazarım adını.
Yıkılmış evlerime, sönmüş fenerlerime, derdimin duvarına,
Arzu duymaz yokluğa, çırçıplak yalnızlığa, yazarım adını.
Geri gelen sağlığa, geçen her tehlikeye,
Yazarım ben adını, yazarım.
Bir sözün coşkusuyla, dönüyorum hayata,
Senin için doğmuşum, haykırmaya.

Zülfü LİVANELİ

fuşya demişya ''ben özgürlüğümün esiriyim'' diye.işte bunu demedim, diyemedim. malesef arzuladığım özgürlüğe hiç bir zaman kavuşamadım. hep bi şeyler engel oldu. bilinçli yada bilinçsiz.çünkü benim özgürlüğüm demek sevdiklerimin bir başkasına tutsak olması demekti.hep ertelemek zorunda kaldım isteklerimi...ordaki kuş gibi; aslında fırsat var, uçmak özgürlüğüne kavuşmak için ama ya geride bıraktıkların...

__ ben dahil herkesin bir gün, özgürlük türkülerini doya doya söyleyebilmesi dileklerimle:)

ÖZGÜRLÜK

Okulda defterime, sırama ağaçlara, yazarım adını
Okunmuş yapraklara, bembeyaz sayfalara yazarım adını
Yaldızlı imgelere, toplara tüfeklere, kralların tacına
En güzel gecelere, günün ak ekmeğine, yazarım adını
Tarlalara ve ufka, kuşların kanadına,
Gölgede değirmene yazarım.
Uyanmış patikaya, serilip giden yola,
Hıncahınç meydanlara adını ey Özgürlük.
Kapımın eşiğine, kabıma kacağıma, içindeki aleve,
Canların oyununa, uyanık dudaklara yazarım adını.
Yıkılmış evlerime, sönmüş fenerlerime, derdimin duvarına,
Arzu duymaz yokluğa, çırçıplak yalnızlığa, yazarım adını.
Geri gelen sağlığa, geçen her tehlikeye,
Yazarım ben adını, yazarım.
Bir sözün coşkusuyla, dönüyorum hayata,
Senin için doğmuşum, haykırmaya.

Zülfü LİVANELİ

:1yes2: :1yes2:

X