Estetik Operasyonlar ve Psikolojik Oneleme

Türkiyede estetik ameliyat öncesi konsultasyonda psikolojik öneleme yapılıyor mu?

• Ankete Katılan
    12

FairBeauty

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
12 Mayıs 2008
27
0
Turkiye'de herhangi bir estetik operasyon gecirmis arkadaslara sormak istedigim bir sorum var. Yurtdisinda ameliyat oncesi konsultasyon sirasinda hastanin beklentilerinin derecesini, gerceklere uygunlugunu yada hastanin herhangi bir baska psikolojik sorun nedeni ile estetik olmayi dusunmedigini degerlendirmek icin doktor tarafindan basit bir psikoljik on eleme yapilir ve nadir vakalarda doktorun ameliyati refuze etmesi soz konusu olur.

Turkiyede boyle bir oneleme soz konusumu? Herhangi bir ametliyat icin konsultasyona gittiginizde bu acikca tur sorular ile karsilastiginiz yada bu amacla sorulduguna inandiginiz sorular duydugunuz oldu mu?

Resmi olarak bir konsultasyon yapıldığını ne gördüm ne de duydum. Kendi ameliyatımı söyleyecek olursam, doktorum ilk muayenede bana,

"Burnundan ne zamandan beri memnun değilsin?"
"Neresinden memnun değilsin?"

... gibi sorular sormuştu ama elbette bu yeterli değil, bilemiyorum belki hemşire olmam dolayısıyla da pek üstelemedi... Ama bence de yapılması gerekli diye düşünüyorum. Mesela ülkemiz mankenlerinden Çiğdem Savaş'ın Tansu Çiller'e benzemek için yaptırdığı ameliyat öncesinde, yani şunun gibi burnum olsun, bunun gibi dudaklarım olsun diyorsa eğer hasta kesinlikle konsultasyon istenmeli...

Siddetle katiliyorum. Yurtdisinda fiziksel degisiklige yol acacak herhangi bir operasyon sonrasinda hastanin "yasayabilecegi" psikolojik travma kucukte olsa hakkinda hastalara bilgi verilir. Ve belirttigim gibi bu estetik operasyonlar ilede sinirli degildir. Hatta ve hatta bu tur operasyonlar sonucu dogasak degisiklik ciddi boyutta ise psikolojik yardim, hem ameliyet oncesi ve hem sonrasinda ongurulur. Bu tur kontrollerin yoklugunun yarattigi bosluk ileride bir cok Cigdem Savas orneklerinin daha yasanmasina neden olur.
Yurtdisindaki estetik cerrahi patlamasinin bir benzerini 5 ile 10 sene gecikmeli olarak simdi Turkiyede yasiyoruz. Bakalim kontrol mekanizmalarinin gec oturtuldugu bizimki gibi bir ulkede bunun sonuclari nereye varacak.

Evet, yapiliyor diyen arkadaslar ne tur bir operasyon gecirdiklerini, doktor ismi vermeden bile olsa yer kurulus, vs. bilgisi verirler ise sevinirim.

yapıldığını pek sanmıyorum,çoğu hastasına müşteri gözüyle bakıyor,bırakın psikolojik değerlendimeyi,size yapılacak ameliyatın teknik detaylarını bile çok fazla anlatmıyorlar.hastalar en fazla 1 saatlik ön değerlendirmeden sonra ameliyat masasına yatıyorlar.oysaki amerikada falan,estetik cerahlar ameliyat yapmadan önce hastasıyla 2-3 defa farklı zamanlarda görüşüyorlarmış ve ameliyat işini aceleye getirmiyorlarmış.ama sonuçta estetik cerrahlar insan psikolojisini iyi bilen insanlar,garip isteklerle gelen,ne istediğini tam olarak bilmeyen ya da aslında estetik ameliyata hiç ihtiyacı olmayan ruh sağlığı bozuk insanları da hemen teşhis edebilirler.çiğdem savaş adındaki bayanın doktoru ilker manavbaşı'ydı sanırım.sonradan artık bu bayana estetik ameliyat yapmayacağını söylemişti,daha önce aklı nerdeydi acaba,hadi kadın rahatsız,sonuçta sen bir hekimsin,sırf para kazanmak için ya da basında kendinden bahsettirmek için kalkıştı bu işe ama mesleki imajı zedelendi sonuçta.biz hastalar olarak akıllı olmak zorundayız,bugün muayene olup ertesi gün ameliyat masasına yatmamalıyız arkadaşlar.

Katiliyorum. Cogu operasyonunun, Cigdem savas ornegindede goruldugu uzere, geri donusunun olmamasi, bugun "muayene ertesi gun ameliyat" olayinin kanunen yasaklanmasini getirmesi lazim. Gercektende hastaya verdigi karari hazmetme suresi taninmali cunki istenmeyen sonuclar insanda psikoljik travmaya varacak sonuclar getirebiliyor.

Forum'da deneyim kosesine bakildigi zaman, bircok kisinin tatmin olmasina ragmen hatiri sayilacak kadar cok arkadasinda yapilan ameliyatlarin sonuclarinin beklentilerini tutmadigindan sikayetci oldugu apacik gozukuyor. Eminim bu sikayetlerin cogu yanlis bir ameliyat sonucu degilde, bu gerekli onelemenin yapilmamasi, yada hasta beklentileri ile gercekte cikacak sonuclarin dogru tanimlanmamasi sonucu olusan sikayetler.

X