Cocugunda dikkat eksikligi olan anneler

Merhaba
Cocugunda dehb (dikkat eksikligi ve hiperaktivite) olan anneler neler yaşadınız belirtiler tanı tedavi gibi konularda bilgi verir misiniz? Bebekliginden beri sürekli ağlayan, dikkati hep dağınık, hep içimde Bi kuşku oluşturan, anaokuluna başlamasıyla problemlerin içimi kemirdigi bir oğlum var. Psikoloğa gittik ağır bir durum olmadığı gayet akıllı zeki bir çocuk olduğu söylendi. Yinede ergoterapi başladık 6 seans filan oldu ama bir değişiklik göremiyorum ben. Öğretmeni dikkati çok dağınık ve çok yavaş olduğunu söyledi bugün. Nereye gidilir ne yapılır kesin bir tanı için psikiyatrist mi görmeli lütfen bilgilerinizi paylaşır mısınız? Benim gozlemlerim çok konuşması, boyama çizim gibi şeyleri zoraki yapması, dikkatini bir türlü toparlayamamasi gibi seyler.
Methaba, aynı şekilde benim kızım da hep zor bir çocuktu yani ben böyle adlandırıyordum meğer dikkat eksikliği ve dürtüsellik varmış. Ek olarak karşı olma karşıt gelme bozukluğu da.
Bebekliğinde çok hareketliydi hiperaktiviteyi düşündüm ama sonra duruldu, yanlış değerlendirdiğimi sandım.
2. Sınıfta şuan öğretmenin yönlendirmesiyle doktora gittik ve doktor öğretmenle de görüştükten sonra teşhisi koydu ve ilaç tedavisi önerdi. Yan etkilerinden dolayı çok üzgünüm ama tedavi edilmesi gerektiğini artık daha iyi anlıyorum.
Okulda dışlanıyor söylediklerine göre oyunlarda hep istediği olsun istiyor, hep aşırı negatif davranıyor ve çok konuşuyormuş. Evde de çok konuşma ve negatiflik her şeye karşı gelme davranışları vardı. İlaç henüz başlamadık hala araştırıyorum.
Beni en çok üzense derslerinde yavaş ilerlemesi değil dışlandığı için mutsuz olması, öyle ki ağır bir depresyon geçiriyorum kolum kanadım kırık sanki. :KK43:

Ben de aynı şekilde düşünüyorum surekli. Zeki akıllı ama abuk subuk davranıyor derim hep. Ergoterapist durtusellik var biraz dedi zaten demekki bu yüzdendi bu hareketleri. Benimkinde de aşırı hareketlilik yaramazlık olarak tabir edilen davranışlar yok ama kendini frenleyemiyor sanki. Yasitlarina gore daha saçma davranıyor gibi geliyor hep bana. Tedavi olarak ne önerdiler peki size
Kızım da çok zeki, okuduğunu anlamada çok iyidir göz atsa içeriğini anlar. Kendini frenleyememek, saçma hareketler deseniz onlar da var. Bir şeylerin içini açar bakar, bebek olur kalem başlığı olur fermuar olur aklınıza gelebilecek her şey. Yanlış olduğunu biliyorum ama merak ediyorum yapmadan duramıyorum diyor. Çok konuşma var, hızlı okur cümleleri yuvarlar bazen yanlış okur hızlıca tamamladığı için. Sanırım ben de dikkat eksikliğinden muzdaribim bu belirtler bende de vardı küçükken ve halen biraz sorun yaşıyorum dikkat konusunda. Genetikmiş zaten

Malesef ilaç ve ilaçlar kırmızı reçeteli.
Ben çok direndim vermemek için ama okulda dislaniyordu, ağlayarak vermeye başladım. Ama kullandığım ilaç, oğlumun iştahını tamamen kesti, 4 kilo verdi 2 ayda.
Yarın psikiyatrist randevumuz var, ilacı değiştirecek yarın, umarım yeni ilaç şifa olur. çok yıpratıcı bir süreç. Allah yardım etsin bize de, evlatlarımıza da.
Merhaba siz okulda dışlandığını söylenmişsiniz, benim kızım da öyle. Okul değiştirmeyi bile düşünüyorum , çünkü ilaç başlasak bile artık çocukların onu damgaladığını düşünüyorum. Normalde öğretmen anlatıyordu ama ben gözlemlememiştim, velilerde bir buluşma yaptık ve orda çok net şahit oldum kızım yanlarına gidiyor sanki hiç yokmuş gibi davranıyorlar ve seni davet etmicez hiçbi yere seni istemiyoruz gibi şeyler söylüyorlar inanın beni en çok üzen bu oldu. Eskiden kullandığını ilaç şimdi kullandığınız hangisi fayda gördünüz mü? Tüm çocuklarımız iyi olsun dilerim.

Methaba, aynı şekilde benim kızım da hep zor bir çocuktu yani ben böyle adlandırıyordum meğer dikkat eksikliği ve dürtüsellik varmış. Ek olarak karşı olma karşıt gelme bozukluğu da.
Bebekliğinde çok hareketliydi hiperaktiviteyi düşündüm ama sonra duruldu, yanlış değerlendirdiğimi sandım.
2. Sınıfta şuan öğretmenin yönlendirmesiyle doktora gittik ve doktor öğretmenle de görüştükten sonra teşhisi koydu ve ilaç tedavisi önerdi. Yan etkilerinden dolayı çok üzgünüm ama tedavi edilmesi gerektiğini artık daha iyi anlıyorum.
Okulda dışlanıyor söylediklerine göre oyunlarda hep istediği olsun istiyor, hep aşırı negatif davranıyor ve çok konuşuyormuş. Evde de çok konuşma ve negatiflik her şeye karşı gelme davranışları vardı. İlaç henüz başlamadık hala araştırıyorum.
Beni en çok üzense derslerinde yavaş ilerlemesi değil dışlandığı için mutsuz olması, öyle ki ağır bir depresyon geçiriyorum kolum kanadım kırık sanki. :KK43:
Doktor ilaç önerdi mi?
İlaç ben de içime sinmeden kullanıyorum ama sosyal zorluk yaralayıcı, ilacın yan etkisi zamanla geçer gider diye ümit ediyorum.

Merhaba oğluma dehb tanısı konuldu
Bu esnada 2 defa okul değiştirdik ve son okulumuzda da ayrıca sınıf değişikliği yaptık.
Çocuklar en küçük farklılığı hissettiklerinde sorun çıkarabiliyorlar..
Akran zorbalıklarına maruz kaldık, alay edildik dışlandık
sosyal ilişkilerinde kontrol edemediğiniz uyumsuzluklar ortaya çıktığında ilaç desteği almak kaçınılmaz oluyor..
Hem ilaç kullanımı, hem terapilerle öte taraftan spor , sanat ile yönlendirildiğinde inanın çok hızlı toparlanma süreci gelişiyor.. zor ama imkansız değil

X