Üroloji - İdrar Yolları Hastalıkları Böbrek taşı - Üroloji muayenesi

BBlues

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
18 Ekim 2015
55
83
Merhaba kızlar
Birkaç yıl önce taş düşürmüştüm. Bu sene de düşürdüm. Çekilen ultrasonda 2 tane küçük taş daha olduğunu, bunun için ürolojiye gitmem gerektiğini söylediler. Aranızda böbrek taşı için muayene olan, takip ettiren var mı? Bu böbrek taşı eninde sonunda düşecek nasılsa doktorun takibi napabilir ki şekilde cahilce de düşüncelerim var ama :halay: beni aydınlatabilecek, rahatlatabilecek birileri vardır umarım oralarda bir yerdee. Teşekkürler şimdiden

Son düzenleme:
Benimde var böbreğim de taş lar iki kerede düşürdüm çok ağrılı oluyor düşürmek. muayenesinda flim çeker ultrason dan bakar idrar testi ister. yılda iki defa dr gidiyorum kontrol için. ayaklarını ve kendini sıcak tutmaya çalış. biraz soğuk aldın mı ağrın olabilir. ve ılık suya limon sıkıp içersen taşı eritiyormuş dr tavsiye etmişti bana.

Ben 5 gun once safra kesemi aldirdim. o bile ameliyat sonrasi ve öncesi bana neler çektirdi. ve yattigim hastanede genel cerrahi bölümünda ben haric yatan bütün hastalar böbrek taslarini aldirmislardi. bir bayanla tanistim. o da muayeneden vs kacmis her zaman ve sonrasinda taslar artmis. elinde sonda ile bir haftadır hastanedeymis. bobrek taslarini aldirmis ama bobrek curumeye baslamis. keske ertelemeseydim diyordu. Yani taslar dusmeyedebilir. kesinlikle tedavisi ne ise yaptirin. Allahim kimseyi hastanelere dusurmesin. hastanesiz de bırakmasin. gecmis olsun.

Nasi yapiliyormus muayene?
Ben detayli muayene olanini gormedim.
Idrar testi yapilir, goruntuleme ile tas gosterilir boyutu cinsi anlasilir ve tedaviye karar verilir.

Korkacak birsey yok ama iyi nir ürolologa gidin bence mumkunse üniversite hastanesine gidin özeller gitmeyin bana kalırsa çok çektik çünkü bu sorunları takibi ultrason ile yapılıyor bazen tomografi ve ya ivp filmi çekiliyor bununla beraber zaten taş Nerede kaç mm görülüyor. Böbrek taşı ameliyati falan derlerse bir kaç doktora onaylatmadan sakin olma şimdiden geçmiş olsun.

Daha önce 4 defa taş düşürdüm. 2 defa ürolojiye gittim. İdrar testi yapıp ultrasonda baktılar. Bol su ve bol hareketle düşürdüm taşları.

Canim gecmis olsun ben daha 1 ay once gece idara kalktigimda tam sifonu cekicekken adam kesilmisde atilmis gibi kanla karsilastim tabiki buyuk bi sok hamileyim buarada bebegimi dusurdum sandim
Apar topar kostur kostur esimle hastahaneye gittik bebis iyi dediler ve bobrekte tas olabilir urolojinin bakmasi lazim dediler
Ne tasi diyorum ya olsa illaki bi belirti verirdi dedim ama esimin israriyla tum tetkikleri yaptik.
Korkma canim sadece radyolojiden
Mesane ve bobrek ultrasyonu isteniyor
Ve idrar tahlili yapiliyor.
Ve sonucta 12 mm boyunda bobregimde tas cikti idrar borusunun 7 mm oldugunu var sayarsak suan dua ediyorum yerinden hareket etmesin dogum olana kadar diye.
Dogumdan sonra kirdircaz.

bende de taş var. ultrason ve film çekildi sadece. sizin dediğiniz muayene nasıl bir faydası varsa yaptırırım gerçekten yeter ki bitsin bu eziyet..

Ben de bir bucuk sene once 3 tas vardi bir 5 mm biri 8 mm biri 1 cm. Doktor taslari kirdirtmam gerektigini kirilmazsa ameliyat olmam gerektigini soyledi. Taş kırma merkezine gittim 6 ay kadar seans seans 2 taşım kırıldım kum olarak düşürdüm. Ama 1 cm olan bobregin ust kavisindeymis onu bir turlu kiramadik. Kaldi. Gecen agrisi tutunca doktor kırılmıyosa ameliyat dedi. Ameliyat olmak istemiyorum cunku bu bende hep tekrarlayacak genetik. Internetten arastirdim rowatinex adli ilaci kullanmaya basladim. 3. Gunum bugun ve kucuk bir parca dustu. Hemen buraya yazmak istedim. Agrısız sızısız düştü.

X