Bahar'ın "Binge Eating" ile mücadelesi

Bugün doktor stresli hayatı olan kişilerin yeme ataklarini daha çok gecirdiklerini ve hayatlarından karbonhidrat i kesmeye çalışınca atağın siddetinin arttığını söyledi. 5 de ara ogunume muz veya 2 mandalina verdi beni mutlu etmesi için ihtiyaç duymazsam yemeyecegim

Çok doğru ya , bende böyleyim çakıl :KK43:

Çok doğru ya , bende böyleyim çakıl :KK43:
Çok stres var çünkü hayatimizda bide ben stresimi atamiyorum içim içimi yiyor sonra daha da siddetleniyor ve koca bir pastanın başında buluyorum kendimi oysa stresi yaşarken o ortamdan 15 dakika uzaklasip derin nefes alabilsek atlatacagiz biz kar topunu heyelan a ceviriyoruz ozaman da basedemiyoruz. Bu ara sakin rahatlatıcı müzik ile eve dönüyorum. Yolda sakinlesiyorum eve gelince saldirmayim diye. Selena Gomez takıntım bundan 3 tane sakin şarkısı var rahatlatıyor tavsiye ederim. Bi de cuma is cikisi 15 dakika boğazı seyrettim sahilden o da iyi geldi mis gibi

Alloooha, ben geldiiimmm :KK73::KK73::KK73:. Hoş geldim, sefalar getirdim :halay::halay::halay:.
Canım günlüğüm, benim sadık yarim, özlemişim seni be :KK15:. Nasılsın iyi misin? Biraz sararmış gördüm seni sanki, sandık sarısı mı oldun sen beni beklerken? Gel bir çamaşır suyuna yatırayım seni :confused:. Beni soracak olursan, bomba gibiyim rabbime bin şükürler olsun :nazar:.

Hemen güncel kilomu yazayım 49,000 kiloyum. Evet dümdüz 49 kiloyum. Sabah 05:45'teki kilom. Yani 2 aydır kilomu koruyorum, hem de ne fırtınalar, boranlar atlatmışken. Binge atağı olmadan, kilomda abuk subuk dalgalanmalar olmadan geçirilen 2 ay. Bedenim, ruhum, beynim hepsi doydu sanki, yine yeniden bin şükürler olsun :nazar:. Her bulduğum yere nazar boncuğu sıkıştırıyorum ama adettendir, kem gözlerin nazarı değmesin :-).

3 tane fırtına atlattım;
- Uzun, bol bol gezmeli, totomun yer görmediği bir tatil
- Kurban bayramı
- Evlilik yıldönümü

Ancak, her zamanki gibi madalyonun bir de öteki yüzü var. Bahar korkuyor sonbahardan. Bahar, bahardan korkar mı? Korkuyor işte :KK42:. Son birkaç senedir sonbahar aylarında annem rahatsızlanıyor. Hastanede geçirilen uzun süreler, annemi kaybetme korkusu bütün dengemi şaşırtıyor. Sinsi sinsi bekleyen binge atakları geri geliyor tabii bu durumda. İnşallah bu bahar güzel şeyler olacak, olacak değil mi? :dua: Bu yüzden her cuma kilomu buraya yazmayı düşünüyorum, en azından ilkbahara kadar.

Veeee, en güzeli, spor yasağımın bitmesine 1,5 aydan az bir süre kaldı, yaşasın :KK71::KK71::KK71:. Balık avlama yasağı bile bitti, benim spor yasağım bitmedi yahu o_O. Aylardır sadece yürü, yürü çok sıkıldım, postacılara döndüm vallahi, hoplamayı zıplamayı çok özledim :KK42:. 6. ay kontrolümde doktor "Her şey serbest" derse, çıldırıp eve kanguru gibi zıplaya zıplaya dönmekten korkuyorum :rolleyes:.

Neyse, sana doyum olmaz, see you next friday, Bahar yürüsün biraz.

Alloooha, ben geldiiimmm :KK73::KK73::KK73:. Hoş geldim, sefalar getirdim :halay::halay::halay:.
Canım günlüğüm, benim sadık yarim, özlemişim seni be :KK15:. Nasılsın iyi misin? Biraz sararmış gördüm seni sanki, sandık sarısı mı oldun sen beni beklerken? Gel bir çamaşır suyuna yatırayım seni :confused:. Beni soracak olursan, bomba gibiyim rabbime bin şükürler olsun :nazar:.

Hemen güncel kilomu yazayım 49,000 kiloyum. Evet dümdüz 49 kiloyum. Sabah 05:45'teki kilom. Yani 2 aydır kilomu koruyorum, hem de ne fırtınalar, boranlar atlatmışken. Binge atağı olmadan, kilomda abuk subuk dalgalanmalar olmadan geçirilen 2 ay. Bedenim, ruhum, beynim hepsi doydu sanki, yine yeniden bin şükürler olsun :nazar:. Her bulduğum yere nazar boncuğu sıkıştırıyorum ama adettendir, kem gözlerin nazarı değmesin :-).

3 tane fırtına atlattım;
- Kurban bayramı
- Evlilik yıldönümü

Ancak, her zamanki gibi madalyonun bir de öteki yüzü var. Bahar korkuyor sonbahardan. Bahar, bahardan korkar mı? Korkuyor işte :KK42:. Son birkaç senedir sonbahar aylarında annem rahatsızlanıyor. Hastanede geçirilen uzun süreler, annemi kaybetme korkusu bütün dengemi şaşırtıyor. Sinsi sinsi bekleyen binge atakları geri geliyor tabii bu durumda. İnşallah bu bahar güzel şeyler olacak, olacak değil mi? :dua: Bu yüzden her cuma kilomu buraya yazmayı düşünüyorum, en azından ilkbahara kadar.

Veeee, en güzeli, spor yasağımın bitmesine 1,5 aydan az bir süre kaldı, yaşasın :KK71::KK71::KK71:. Balık avlama yasağı bile bitti, benim spor yasağım bitmedi yahu o_O. Aylardır sadece yürü, yürü çok sıkıldım, postacılara döndüm vallahi, hoplamayı zıplamayı çok özledim :KK42:. 6. ay kontrolümde doktor "Her şey serbest" derse, çıldırıp eve kanguru gibi zıplaya zıplaya dönmekten korkuyorum :rolleyes:.

Super sonuç sevindim senin adına

3 tane fırtına atlattım;
- Kurban bayramı
- Evlilik yıldönümü

Canım canım nasıl sevindim maşallah sanaa

Canım canım nasıl sevindim maşallah sanaa

Canım oruçdaşım benim :KK19:, herkesin iyiliğine sevinen temiz kalplim :KK200:. Daha iyileri senin olsun, Allah ne muradın varsa versin canım. Vay be, ne şeker oruçları yapıyorduk senin topic'lerde! Zaman ne çabuk geçiyor, keyifli günlerdi :KK5:.

Teşekkür ederim Çakıl :KK200:. Senin ataklar nasıl, sık sık geliyor mu, terapiye devam ediyor musun?
Ediyorum zorlu süreçler azaldı 1 tane zor süreç var onu da tamamlarsam daha iyi olacak. Artık atak gibi gelmiyor tokluk hissini duyuyorum. Kendimi kaybetmiyorum sadece normal kacamaklara döndü. Dün 1 tane hamburger yedim kendime bile inanamadim ben o masadan 2 tane büyük hamburgerci çok rahat yerdim ama yapmadım onun yerine yemegimin tadıni cikardim.
Sen nasıl başardın

Ediyorum zorlu süreçler azaldı 1 tane zor süreç var onu da tamamlarsam daha iyi olacak. Artık atak gibi gelmiyor tokluk hissini duyuyorum. Kendimi kaybetmiyorum sadece normal kacamaklara döndü. Dün 1 tane hamburger yedim kendime bile inanamadim ben o masadan 2 tane büyük hamburgerci çok rahat yerdim ama yapmadım onun yerine yemegimin tadıni cikardim.
Sen nasıl başardın

Ben 3-4 yıldır bu işin psikolojisine takmıştım kafamı zaten. Bu işin kafamda başladığını anlayınca, kafamda bitirmeye de karar verdim. Sürekli okudum, Ted konuşmalarını izledim.

Aynı dediğin gibi, önce açlık-doyma-tokluk kavramlarını yeniden öğrenmeyle başladım işe. Bütün sır gerçekten de burada. Diyet işine bulaşan hemen hemen herkes, bu ayarları bozuyor zaten. Aç mıyım, doydum mu, tok muyum? soruları diyetçilerin lugatından çıkıyor.

Haaa açlık çok iyi biliniyor; bir nevi kıtlık hali olan açlık, acıkmak değil. Onun yüzünden zaten tıkınırcasına yemeler gelişiyor. Vücutlar o kadar aç kalıyor ki, yiyeceği bulur bulmaz beyin "Allaaah yiyecek geldi, yiyebildiğin kadar ye, yarın bulamazsın" sinyalini vücuda gönderiyor, ertesi gün diyete girileceğini bilen beyin. Yani 2 gün çok ye-5 gün diyet yap döngüsüne giren herkes yeme bozukluğu sahibi aslında ama farkında değiller sadece.

Yani kilolar yemekten değil, aç kalmaktan dolayı alınıyor diyebiliriz aslında. Öncelikle kendimi aç bırakmamaya, hiçbir yiyecekten mahrum etmemeye karar verdim. Zaten hiçbir yiyeceğin de kilo aldırdığına inanmıyorum artık, herhangi bir rahatsızlık yoksa, ki benim yok çok şükür. Sadece tokken yememeli ve porsiyonuna dikkat edilmeli.

İçimde bir balon var gibi hissediyordum. Canım bir yiyeceği istediğinde bu balon şişmeye başlıyordu, ben diyet yaparken güya irade gösterip bunu yemiyordum ya, balon gittikçe şişiyordu, en sonunda da doğal olarak patlıyordu ve binge atakları geliyordu. İşte bu balon şişmeye başladığı an, o canımın istediği şeyi acıktığım bir saatte porsiyonuna dikkat ederek yedim ve kilo filan almadığımı gördüm.

Özetlemek gerekirse; artık iyi-kötü yiyecek diye bir ayrımım yok, her şeyi yiyebilirim. 2. olarak da acıkınca yedim, doyduğumu hissettiğimde durdum. Ve tokken, yani yeniden iyice acıkmadığımı hissetmeden asla yemedim. Bu benim için şu an 2 öğün yemek demek. Ama yavaş yavaş öğlenleri çok hafif bir acıkma hissediyorum sanki. Vücudumu dinliyorum şu anda, gerçekten o saatlerde çok acıktığımı hissedersem 3 öğüne çıkacağım. Bana kalmış bir şey.

Tabii tüm bunlar tamamen iyileştiğim anlamına gelmez. Zaten hiçbir uzman bu atakların tamamen geçeceğinin garantisini de vermiyor. Kardit-Habit lab, geçen gün"Yeme bozuklukları tamamen geçer mi?" diye soran birine, "Geçer tabii, ama bileği kırılan biri iyileştiği halde nasıl dikkat etmeliyse, siz de öylesiniz" demişti. İçimizde uyuyan bir dev olduğunu hiçbir zaman unutmadan, bugünümüze şükrederek devam etmeliyiz hayata, rabbim dermansız dert vermesin yeter ki.

Yeni uyandım sayılır, yüzümü yıkamadan duşa attım kendimi. Akşam birkaç kadeh beyaz şarap içmiş olabilirim :KK50:.
Az az her şeyden yedim. Kalori hesabı yapsam, normal akşam öğünümden fazla yediğimi sanmıyorum :rapci::rapci:. Bir saate kadar sokaklara vurmayı düşünüyorum kendimi. Havada nefis bir serinlik varken, İstanbul kazan ben kepçe olacağım :halay:.

Geçen cuma: 49
Bu cuma: 49,100 :nazar:
+ olarak 100 gram gelmiş sadece :KK68:. Eylülün de yarısı bitti neredeyse, winter is coming :rapci:. Çok severim kış aylarını. Geçen sene İstanbul'da kar görmedik, bu yıl çok kar yağar inşallah :dua:.

N nesevenezaket merhaba,
Topiğinizi okudum ve merak ettiğim bir şey var, binge eating problemi olan biri genelde kilolu olur 49 kilo olmayı ve dahası uzun süre buna yakın kilolarda olmayı nasıl başardınız? Bir üstteki arkadaşın dediği gibi kilo alıp vermekten ben de çok yoruldum artık, ruhen ve bedenen çok yorgun hissediyorum.
Aslında bu sorunun cevabını da açıklamışsınız ama ümidim çok kırıldığı için belki tekrar duymak istedim. Binge probleminin üstesinden gelinebilir mi gerçekten?
Sizi gerçekten tebrik ediyorum:KK200:

Helllooooo, geldi deli Bahar yine.
Tahmin edileceği üzere hoş gelmedi tabii ki :)
yav site amma değişmiş, emojileri bulamıyorum, neyse kurcalaya kurcalaya çözerim inşallah.

Bende işler fena gitmiyordu aslında. Ben 19.12.2018 tarihinden beri tartılmıyorum. Evdeki tartıyı kaldırdım ve bir daha da çıkarmadım. yaklaşık 3 sene oluyor. Çok iyi hissediyorum, tartılmamak çok iyi geldi.

Binge atakları zaman zaman geliyordu tabii. zaten hiçbir uzman bunların tamamen sıfırlanacağının garantisini vermiyor. binge tedavilerinin başarısını atakların arasının, olabildiğince açılması olarak ölçüyorlar. hi. ataksız 221 gün, 99 gün ve 266 gün geçirdim. cidden uzun süreler. en son ataksız sürem 266 gün. 8,5 ay yani. bu sürede 2 öğün beslendim, bana çok çok iyi geliyor. tatile de gittim, gezdim, her türlü ortama da girdim ve her şey yolundaydı. bu süreçte hiç alkol de almadım. alkol, yeme ataklarımı tetikliyor çünkü.

her şey tıngır mıngır, yolunda giderken bu sene kış erken geldi ve soğuklar birden bastırınca yine tabii benim yaylar gevşemeye başladı :rolleyes:, çıktı deli Bahar meydane.

bir 17 ekim akşamı ilk atağım geldi. benim klasik menü; bira, tatlı, kuruyemiş ile. kontrol edebilirim deyip, aslında içten içe edemeyeceğimi bile bile, 15 günü devirdim. bu 15 günün, 9 gününde berbat beslendim, 6 gün güzeldi. klasik, kendine "yarın başlayacağım" diye söz vermeler ve bu sözleri tutamama döngüsü başladı. dün mesela sabahtan çok iyi başladım, akşam oldu mutfağı toparlarken "yaaaa ben bu süreçte hiç mc donalds yemedim" diye düşünmemle kurtlanmaya başladım. eşime söylememle "ye tabii, zaten çok zayıfsın, toton yumruk kadar kaldı" cevabını alınca, "e madem battı balık yan gidecek, sen bira ve yanında abur cubur da al da tam sefam olsun" dedim ve epey tıkındım. akşam yatarken karnım çok şişmişti ve sağ tarafıma yatamıyordum :oops:.

bu süreçte bir 3 kg gelmiştir herhalde. tartıldığım, geçmiş yıllarda böyle ataklar genelde 3 kilo almayla sonuçlanıyordu, çoğu ödemdir ama olsun. atak geçirilen her bir günden sonra, 5 gün temiz beslenince kendimi iyi-hafif hissediyorum. dolayısıyla 9 atak x 5 gün = 45 gün hedef koydum kendime ilk etapta. sonrası bakalım nerelere varır, inşallah tekrar nice 8,5 ayları ataksız görmek nasip olur :nazar:.

bu başlangıcım hayırlı uğurlu olsun, Allahım kem gözlerden korusun inşallah :nazar:.
kendileri bir şey başaramayıp, yıllardır yerinde sayan, bunun sorumlusu da diğer insanlarmış gibi pis-fesat-kem gözleriyle insanları taciz edenleri bizden uzak eyle ya rabbim.

öffff, ilk gün zor geçiyor. uzun zamandır bu kadar çok, üst üste atak yaşamamıştım. beyin kimyam fena bozulmuş, toparla toparlayabilirsen şimdi. :KK51:öyle kara kara düşünürsün. aslında havalar soğumaya başlayınca bir şeylerin değişmeye başladığını ve atakların gelmek üzere olduğunu anlamıştım. neden proaktif davranmadım ya da davranamadım? bilmiyorum.

2. günden günaydııııın,
1/45 bittiiiii :KK73::KK73::KK73:.

dün ne ağlamışım yalnız, epey zor geçti :-), ama bugün çok iyi hissediyorum :KK68:.

sabah 05.55'te kalktım, dualarımı-şükürlerimi ettim, karatay kahvaltımı yaptım ve şimdi de rezene çayımı içiyorum, şükürler olsun. öğleye doğru yürüyüş yaparım, sonra biraz ev işleri ve yemek yapma. bugün kıymalı kereviz pişireceğim. 2. öğün olarak da bunu yersem, 2. günü de inşallah böyle, tıkınmadan, bitirebilirim.

bugün yaşamak için çok güzel bir gün :KK200:.
iyileşmek isteyen kim varsa şifa bulsun inşallah, ben de dahil :dua:.

Asayiş berkemal, şu ana kadar her şey yolunda, 2 lt suyum da midemde :nazar:. yürüyüşüm tamamlandı, akşam yemeğimi yedikten sonra yarım lt daha su içer bugünü kapatırım. şimdi bir kahve içiyorum :KK50:.

2. gün düne göre çok çok daha rahat geçiyor, şükürler olsun Allahıma.

Bugün 3. gün,
2/45 bitti :KK73::KK73:.

bugün yaşamak için çok güzel bir gün :KK200:!
iyileşmek isteyen kim varsa şifa bulsun inşallah, ben de dahil :dua:.

X