K.B.B. - Kulak-Burun-Boğaz BADEMCİK AMELİYATI OLANLAR

13 yaşında olmuştum bademcik ameliyatı. Kendi tecrübeme göre söylüyorum, abartılacak ve korkulacak bir şey değil. En güzel yanı ameliyattan sonra dondurmacıya gitmek olmuştu, çünkü dondurma öneriliyor. Ağrısı sızısı çok kötü değil. Biraz boğaz ağrısı, biraz ses kısıklığı, 3-5 güne geçiyor.

İyi ki de olmuşum diyorum. O gün bugündür her halta şişen bademciklerim yok. Valla ben çok rahat ettim aldırınca. :)

13 yaşında olmuştum bademcik ameliyatı. Kendi tecrübeme göre söylüyorum, abartılacak ve korkulacak bir şey değil. En güzel yanı ameliyattan sonra dondurmacıya gitmek olmuştu, çünkü dondurma öneriliyor. Ağrısı sızısı çok kötü değil. Biraz boğaz ağrısı, biraz ses kısıklığı, 3-5 güne geçiyor.

İyi ki de olmuşum diyorum. O gün bugündür her halta şişen bademciklerim yok. Valla ben çok rahat ettim aldırınca. :)

Burada bu konuyu açınca biraz olsun rahatladım. Dün gece bir kaç forum sitesinde olumsuz yorumlar okudum stresten uyuyamadım ve resmen vazgeçmiştim.
Bugün hem doktorumla konuştum hemde buradaki yorumlar beni rahatlattı.

Teşekkür ederim.

Biliyorum konunun yeri burası değil fakat kbb bölümüne açılan konulara cevap gelmiyor ve ben yarın sabah bu ameliyatı olacağım bu sebeple biraz olsun motivasyona ihriyacım var en azından yarına kadar konumu taşımazsanız mutlu olurum...

Evet benim derdim bademcik ameliyatı, araştırmalarıma göre bu ameliyatı olup kesinlikle olmayın ameliyat sonrası berbat diyenler de var...

Abartmayın o kadar kötü bir süreç değil ağrı kesicilerler atlatılıyor diyenlerde...

Şimdi benim sizden isteğim şu, bademciklerini aldırmış kişilerden gerçek yorumlar duymak istiyorum evet biliyorum ağrı eşiği kişiden kişiye farklılık gösterir ama en azından ameliyattan çıktıktan sonra nelerle karşılaşacağımı az çok bileyim o bana yeter...

Yorumlarınızı bekliyorum.

Düzenleme: Birde Bıçaksız Thermal Welding yöntemi ile olacağım muhtemelen klasik yöntem ile ciddi bir farkı var mı bunun.
Ben de bicaksız yöntem ile oldum olduğumda daha lisedeydim izmirde özel bir hastanede olmuştum. İlk günler ağrı vs tabi ki oluyor ama çok basit bir ameliyat. Benim çok hafif geçmişti 1 hafta içinde tamamen normale döndüm

geçmiş olsun canım bir müddet asitli içecek ve gıdalardan uzak durman gerekecek fazla konuşup da yorma boğazını

Sizi korkutmak istemem fakat 4 saat sürdü benim ameliyatm. Kendime geldiğimde çok kötü hissetmiştim kendimi,bir ay katı gıda tüketiminden uzak, tavuk çorbası ile yaşadım. Tabi şimdiki yöntemler farklıdır, ben ameliyat olalı 10 sene olacak. Iyi ki aldırmışım..

Ben oldum :)
Doktor 1 hafta sıvı ve dondurma vs yiyebilirsin dedi sadece..
Ertesi gün açlıktan herkes uyurken mutfağa dalıp kavurma yemistim 1 koca tabak :-)

Ağrısı filan yok canm korkma ağrı kesici içersin basit bir ameliyat ama açlık kısmı sinir bozucu

Bende 8 yaşında olmuştum. Sanırım normal bir yöntemle hiç ağrım olduğunu hatırlamıyorum . Sadece çocuk olduğum için mizmizlanmistim. İlk günler katı yiyemiyorsun falan. Ama hiç bir sıkıntısı yoktur bence bir ağrı acı çekmedim

geçmiş olsun canım bir müddet asitli içecek ve gıdalardan uzak durman gerekecek fazla konuşup da yorma boğazını

Sizi korkutmak istemem fakat 4 saat sürdü benim ameliyatm. Kendime geldiğimde çok kötü hissetmiştim kendimi,bir ay katı gıda tüketiminden uzak, tavuk çorbası ile yaşadım. Tabi şimdiki yöntemler farklıdır, ben ameliyat olalı 10 sene olacak. Iyi ki aldırmışım..

Ben oldum :)
Doktor 1 hafta sıvı ve dondurma vs yiyebilirsin dedi sadece..
Ertesi gün açlıktan herkes uyurken mutfağa dalıp kavurma yemistim 1 koca tabak :-)

Ağrısı filan yok canm korkma ağrı kesici içersin basit bir ameliyat ama açlık kısmı sinir bozucu

Bende 8 yaşında olmuştum. Sanırım normal bir yöntemle hiç ağrım olduğunu hatırlamıyorum . Sadece çocuk olduğum için mizmizlanmistim. İlk günler katı yiyemiyorsun falan. Ama hiç bir sıkıntısı yoktur bence bir ağrı acı çekmedim

Hepinize çok teşekkür ederim yorumlarınız için, ameliyattan az önce çıktım narkoz etkisi geçti dur dedim kk ya bir gireyim :)

Ameliyatım çok güzel geçti çok şükür, ağrım elbette var ama dayanılmayacak gibi değil şu anda püre komposto tarzında besleniyorum. Yutkunmamda çok büyük sorun yok...

Sanırım iyiki oldum diyeceğim :)

1.5 sene evvel oldum. Kimseye tavsiye edemem. Benim için ölüm gibiydi. İçtiğim her şey burnumdan geliyordu. 2 ay sonra bile.. Evet şimdi şükür rahatım, her ay 2 kutu antibiyotik kullanmıyorum ama dediğim gibi ölüm gibi bir şeydi ama kimse ölmedi.

1.5 sene evvel oldum. Kimseye tavsiye edemem. Benim için ölüm gibiydi. İçtiğim her şey burnumdan geliyordu. 2 ay sonra bile.. Evet şimdi şükür rahatım, her ay 2 kutu antibiyotik kullanmıyorum ama dediğim gibi ölüm gibi bir şeydi ama kimse ölmedi.

Çok şükür bende çok büyük acılar olmadı. Öğlen çıktım ameliyattan, şuanda püre olan herşeyi yiyebiliyorum yutkunmam dışında bir zorluk çekmiyorum şuanlık.

Korktuğum gibi olmadı.

Hepinize çok teşekkür ederim yorumlarınız için, ameliyattan az önce çıktım narkoz etkisi geçti dur dedim kk ya bir gireyim :)

Ameliyatım çok güzel geçti çok şükür, ağrım elbette var ama dayanılmayacak gibi değil şu anda püre komposto tarzında besleniyorum. Yutkunmamda çok büyük sorun yok...

Sanırım iyiki oldum diyeceğim :)
Çok geçmiş olsun.

Ameliyat sürecimle ilgili olarak ilk gün narkozun ve serumların etkisi ile pek bir şey hissetmesemde devam eden günlerde 2.3. Ve 4. Gün olmak üzere özellikle gece uyku esnasında boğaz kuruluğundan sebep şiddetli diyebileceğim acılar yaşadım. Ağrı kesicilerle bunları atlattım 5.6. Ve 7. Günlerde de şiddetli diyebileceğim kulak ağrıları yaşadım hala kulak ağrılarım devam etmekte soğuk kompresle onuda atlatabiliyorum şükür ama yememde bir problem yok yutkunmam tamamen normale döndü.

Çorba makarna balık köfte aşure vs. Hatta az önce domates yedim :)
Acı ekşi ve çok tuzludan uzak durarak herşey yiyorum.

1 haftadır canım inanılmaz pizza istiyor yarın kontrolüm var doktor yiyebilirsin derse direkt pizzacıya koşucam :)

Biliyorum konunun yeri burası değil fakat kbb bölümüne açılan konulara cevap gelmiyor ve ben yarın sabah bu ameliyatı olacağım bu sebeple biraz olsun motivasyona ihriyacım var en azından yarına kadar konumu taşımazsanız mutlu olurum...

Evet benim derdim bademcik ameliyatı, araştırmalarıma göre bu ameliyatı olup kesinlikle olmayın ameliyat sonrası berbat diyenler de var...

Abartmayın o kadar kötü bir süreç değil ağrı kesicilerler atlatılıyor diyenlerde...

Şimdi benim sizden isteğim şu, bademciklerini aldırmış kişilerden gerçek yorumlar duymak istiyorum evet biliyorum ağrı eşiği kişiden kişiye farklılık gösterir ama en azından ameliyattan çıktıktan sonra nelerle karşılaşacağımı az çok bileyim o bana yeter...

Yorumlarınızı bekliyorum.

Düzenleme: Birde Bıçaksız Thermal Welding yöntemi ile olacağım muhtemelen klasik yöntem ile ciddi bir farkı var mı bunun.
Thermal

Merhabalar 5.5 yasindaki kızımda bademcik ve geniz eti amemiyati oldu 25 haziranda bikac gündür ınanılmaz kulak agrisi cekiyor hic gecmicek gibi çocuğum sanci çekiyor kac güne kadar gecer acaba.
Ve diğer onemli bir konuda 16 temmuzda 3.5 saatlik ucak yolculugumiz var bir sıkıntı oluştururmu sizce....teşekkürler...

bende 8 gün önce oldum bu ameliyatı. kendi tecrübelerimi paylaşayım. 29 yaşındayım. benim uyku apnesi problemim daha ağır basıyordu. iki sene önce üst üste geçirdiğim ağır enfeksiyonlar mitral kalp kapakçığı yetmezliğine sebep olmuştu. aslında bademcik deyip geçiyoruz ama bir bademciğin yapabileceği tüm problemleri sanırım bana yaşatmış. bu yüzden hacettepe de bir profesörle görüşüp önce uyku testi de yaptırıp, bu ameliyatın kesinlikle yapılmasına karar verildi. okudugum forumlarda inanılmaz korkunç şeyler yazdığı için tam 1 sene erteledim. sonunda cesaretimi toplayıp, sürekli yorgunluğumdan kurtulmak için gittim, oldum. gerekli tetkikler bi iki gün önce yapılıyor. ameliyata gidiyorsunuz, ameliyathanenin önünde bekleyip içeri alınıp önlük giydiriliyor. ben kanamadan çok korktuğum için ilk gün hastanede kalmak istedim, doktorum da sağolsun bu isteğimi kırmadı. ameliyathaneye giderken hasta bakıcıdan tutunda,doktorların hepsi o kadar güler yüzlüydüler ki... devlet, herkes birbirine bagırır, suratsızdır, tahammülsüzdürler diye ön yargılarım vardı. benim ameliyatım lazerle yapıldı. doktorumsa en büyük şansım oldu. nasıl ilgili, nasıl... sürekli telefon edebiliyor, en ufak ayrıntısına kadar soruyorsunuz o da aynı sekilde uzun uzun her asamayı anlatıyor. doktor ismi vermem reklam gibi algılanabileceğinden özelden isteyenle paylaşabilirim. şimdi gün gün neler yaşadım... ilk gün hastane de narkozun etkisi gecince bakalım ne siddetli agrılar yasayacagım diye beklemeye basladım. ilk 4 saat yemek yok. agrı kesici ve antibiyotik yapıldı 8 saatte bir. ilk gün bişeyler yemek nispeten daha kolaydı. yemek derken çorbamsı soguk bişey, muhallebi, yogurt. ikinci gün eve cıktıgımda sadece corba, yogurt. ücüncü gün patates püresi, corba, yogurt. dördüncü gün dondurma, yogurt, bebe bisküvisi, süt. (tavsiye etmem bağırsaklarımı da üzerine bozmuş oldum bu kadar süt ürünüyle) beşinci, altıncı gün de muz, haslama makarna, yogurt yiyerek gecti. yedinci gun bi cesaret patates kızartmasını yapıp, sogutup yumusatıp yogurtla yedim. kahvaltı da yumurta ve peyniri ezerek, bir de ekmek içi yedim. bu menü bir hafta daha devam edecek. yutkunmak en büyük eziyet. ama bunu her sene yasıyor olmalısınız zaten bu ameliyatı olacaksanız. yutkunmak dısında benim asırı kulak agrılarım vs olmadı. devamlı uyuyorum. o okudugum yorumlar yuzunden keske 1 sene ertelemeseydim diyorum. bu ameliyatı zaten kimse eglencesine veya görsel olarak olmuyor. güzel bir hastane, iyi bir doktor ve ekip oldugunda bu süreç daha güvenli atlatılıyormuş. hepimize geçmiş olsun.

güvenli atlatılıyormuş mesajından 2 gün sonra sabaha karşı 5te ağzım kanla dolu uyandım. hayatımda bu kadar korktugum nadir an vardır. canınız acımıyor ama o sahne hastaneye yetişme cabası, hastane de neler olacak korkusu... kanama soguk gargarayla hastanede durdu. 1 gece hastanede kaldım yeniden hastalnırsam diye. gece tüm vucudum aniden sismeye, hapsurmaya basladım. gece 3 te nobetci olan doktorlar uyudugu icin 1bucuk saatte ancak uyanıpta gelebildi bi tanesi. cok sinirlenmiştim gidip bashekime sikayette bulundum ve kanama riski olmasına karsın hastaneden taburcu oldum. alerji icinse biri bile her hangi bir fikre sahip değildi. ( kendi doktoruma ulastıgımda antibiyotikten oldugunu soyledi- o kadar şok edici olmasa gerek zaten baska bi ilaç verilmemiş, her hangi bişey yeyip içmemiştim) ki verdikleri oda da agır bir gırtlak kanseri hastasının yanıydı. yanında kalan refakatçileri cabası... bir gram uyuyamadım. kanamam olmasa sanırım hersey cok guzel gidiyordu fakat kanamadan sonrası gerçekten rezaletti... hacettepe de özel odaların dolu olması( 4 tanecikmiş zaten), odaların iki kişilik olmasına karşın ağır hastalarla benim gibi sadece risk taşıyan hastaları yan yana konması, güyya nöbetçi doktor ve hemşirelerin aranınca saatlerce bulunamaması, bulunduklarındaysa gerçekten 'olur yani, bişey ısırmıştır' gibi aptalca sokaktaki adamın bile daha bilimsel yargılayacağı meseleyi yorumlaması, ilgisizlikleri gerçekten berbattı. başhekime şikayette bulundugum icin suratlarının sirke satmasıysa gerçekten komediydi... nöbetçi doktorlar ertesi gün poliklinikte calısıyormus. yanımdaki hasta refakatçisi yokken kriz geçirdi, nefes alamadı. elimde serumla su tekerlekli olan seye baglı hastane koridorlarında bi sağa bi sola o halde koşturdum. genel cerrahinin hemşirelerinden yardım istedim. bi zahmet bizim hemşire geldiğinde diğer bölümün hemşirelerine haber verildiği için sinirle kadının akciğerlerini temizledi ve kanattı. zavallının sesi çıkmıyordu... hastanız varsa aman yalnız bırakmayın, kimse kimseyi önemsemiyor, moduna göre müdahale ediyor. taburcu olmasam daha o serumu yiyordum alerjiyi sallamadan... güyya en iyi devlet hastanelerinden...

Merhabalar 5.5 yasindaki kızımda bademcik ve geniz eti amemiyati oldu 25 haziranda bikac gündür ınanılmaz kulak agrisi cekiyor hic gecmicek gibi çocuğum sanci çekiyor kac güne kadar gecer acaba.
Ve diğer onemli bir konuda 16 temmuzda 3.5 saatlik ucak yolculugumiz var bir sıkıntı oluştururmu sizce....teşekkürler...
Merhaba konu üzerinden çok zaman geçti ama benim kızım da bademcik ve geniz eti ameliyatı oldu 6. Günde kulak ağrısı başladı 15. Gün devam ediyor ama sadece yemek yerken ağrıyor. Doktora soruyorum mantıklı bir cevap veremiyor maalesef. Sizin kizinizin ağrısı ne zaman geçti acaba?

X