Aralık bebeklerinin yapılacak aşıları

E

EU2

Ziyaretçi
Aşı(Doz) Tarih
HEPATİT B(1) ARALIK 2008
HEPATİT B(2) OCAK 2009
5'Lİ KARMA AŞI(1)+BCG(1)+PVC(1) ŞUBAT 2009
PVC(2)+ 5'Lİ KARMA AŞI(2) NİSAN 2009
5'Lİ KARMA AŞI(3)+HEPATİT B(3)+PVC(3)+OPA(1) HAZİRAN 2009
PVC(4)+3'LÜ KARMA AŞI (1) ARALIK 2009
5'Lİ KARMA AŞI(4)+OPA(2) HAZİRAN 2010
OPA(3)+Td(1)+3'LÜ KARMA AŞI(2) ARALIK 2015
Td(2) ARALIK 2023
Grip aşısı: 6 aylıktan büyük çocuklara her yıl grip sezonunda (Eylül-Ocak ayları arasında) uygulanması önerilmektedir. Sadece ilk uygulamaya mahsus olmak üzere 3 yaşına kadar olan bebeklerde 1 ay ara ile iki yarım doz ve takiben her yıl 1 yarım doz uygulanması önerilmektedir. 3-8 yaş arası çocuklarda ilk kez uygulamada yine aynı şekilde 1 ay ara ile 1 tam doz ve takiben her yıl tek doz aşı uygulanması önerilmektedir.
Pnömokok (zatürre) aşısı: Çocuklar ve erişkinlerde zatürre ve menenjit gibi ciddi hastalıklara yol açan pnömokoklara karşı uygulanan bir aşıdır. 2 yaşından büyük çocuk ve erişkinlere tek doz olarak önerilmektedir.
Açıklamalar:
• 5'li Karma = Difteri, Tetanoz, asellüler Boğmaca, Inaktive Çocuk Felci, Menenjit (HIB)
• BCG = Verem
• OPA = Oral Polio Aşısı
• PVC = Konjüge Pnömokok
• 3'lü karma = Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak aşısı
Polio aşısının hem ağızdan damla, hem de enjeksiyon formları mevcuttur.
2000 gramdan daha düşük ağırlıklı doğan bebeklerde immun yanıt yani aşı etkisi daha düşük olacağından bu şema değişebilir.

rota virüsü aşısını yaptırdınız mı

KIZAMIK KABAKULAK KIZAMIKÇIKhakkında bilinmesi gerekenler
kızamık virüsünün neden olduğu bir hastalıktır
hastalık belirtileri
ateş burun akıntısı öksürük gözde iltihapla başlar
ateş 39-40 derece ulaşır 2-4 gün sonraciltte küçük kırmızı lekeler ortaya çıkar
hastalık nelere yol açar
kızamık çocukluk çağında görülen ateşli ve döküntülü hastalıklar arasında en çok ölüme yol açan hastalıktır
zatürye ilerleyebilir
bebeklerde yetersiz beslenen çocuklarda ve bağışıklık sistemi bozuk olan kişlerde daha yüksektir
hamile kadın kızamığa yakalanırsa bebeğini kaybedebilir
kızamık nasıl bulaşır
hastanın burun ve boğazından çıkan damlacıklarla bulaşır
KABAKULAK
9-11 aylık bebeklerrisk altındadır
kabakulak virüslerin neden olduğu tükürük bezlerinin bir hastalığıdır
HASTALIĞIN BELıRTLERı
baş ağrısı iştahsızlık halsizlik kulak ağrısı ve ateşle başlar tükürük bezlerinin ikiside şişer ve ağrır
HASTALIK NELERE YOL AÇABıLıR
menejit
kalıcı sarılık tetris iltihabı
yumurtalık iltihabı eklem iltihabı
böbrek iltihabı
gebeliğin ilk 3 ayında yakalanaların bebeği kaybetme riski vardır

rota virüsü aşısını yaptırdınız mı

Benim doktorum sağlık ocağı bedava yapmıyorsa satın alıp yaptırmana gerek yok,çok etkili bir aşı değil dedi.Biz de yaptırmadık.Sanırım Aralık bebeklerinden çoğu yaptırdı.Ağza damla şeklinde veriliyormuş.

Benim doktorum sağlık ocağı bedava yapmıyorsa satın alıp yaptırmana gerek yok,çok etkili bir aşı değil dedi.Biz de yaptırmadık.Sanırım Aralık bebeklerinden çoğu yaptırdı.Ağza damla şeklinde veriliyormuş.

acıkcası bizim dr tasvip etmedi ama yinede ''siz'' bilirsiniz dedi.cok geçmişi olmayan bi aşıymış.ve daha önceden sorunlar oluşunca bu aşı kaldırılmış piyasadan şimdi yeni versiyonuyla cıkmış.acıkcası bende terüddüt ettimm.

ben yaptırdım biraz pahalı ama zehirli ishalden koruyormuş bence deger 2 doz olarak yaptırdım

ilk çıktığı yıllarda bebeklerde bağırsak düğümlenmelerine yol açmış sonradan iki firma tarafından tekrar piyasaya çıkarılmış risk azalmış ama yinede az da olsa riski var ben yaptırmadım

ben bebeğime rota virüsü aşısı yaptırdım bu cok önemli bi aşı nettede zaten hazırlanmış bi sitesi var girip bilgi alabilirsin 2 doz halinde yapılıyo 2. ve 4. ayda yapıldı bizimki 130+130 260 tlden yaptırdım

ben emirin aşılarına çok dikkat ediyorum rota aşısınıda sordum dr.a 4. ay bitti gayet sağlıklı gerek yok yaptırmana dedi haliyle yaptırmadık su çiçeği ve hepatit a aşısını söyledi zamanlarını ve önemlerini

X