Annem birden irkilerverdi. İkimizinde duyduğu o yüksek ses neydi?

E

EU1

Ziyaretçi
Hamileliğinizin son döneminde konuşmaların ve müziğin yanı sora, rahim sıvısından bebeğinize ulaşan başka seslerde vardır. Bebeğiniz rahminizden, sokaktaki araba seslerini, inşaatlarda çalışan iş makinelerini, kuş seslerini, köpek havlamalarını, çarpan kapıları, gök gürültülerini ve daha birçok şeyi duyabilir. Eğer hamileliğiniz sırasında, bu seslerden bazılarını sık sık duyarsa -diyelim fırtınalı bir bölgede yaşıyorsunuz- bunları hafızasına kaydeder ve doğumdan sonra da hatırlayabilir.

Yolculuklarınızı arabayla yapıyorsanız, bebeğiniz motor sesine de alışkın olacaktır. Hareket halindeki aracın sarsıntıları da büyük olasılıkla yatıştırıcı etki yapar. Bu seslerşn yeni doğanlar ve küçük çocujlar için de yatıştırıcı olduğu bilinmektedir. Bunun nedeni, seslerin tanıdık gelmesi ve rahimde duyulan vücut sesleriyle bağdaştırılması olabilir. Ancak her ne kadar dış dünyanın kimi sesleri doğmamış bebeğiniz için yatıştırıcı olsada, bir gök gürültüsü ya da yakınlardan gelen bir korna sesi tam tersi etkiye yol açabilir.Hamileliğin son üç ayında bebejler, bu tür seslere yeni doğanların verdiği şaşkınlık tepkisini veriyor ve kollarıyla bacaklarını açıyorlar. Bu refleks, olası bir tehlikeye karşı gösterilen otomatik tepkidir.

Bebeğinizin rahimde duyduğu sesler ister yatıştırıcı olsun, ister şaşırtıcı, beyinde gelişmekte olan işitme sisteminin uyarılmasına yol açar. Hamileliğinizin son döneminde, gelişmekte olan bebeğinizin en yoğun etkinliklerinden biri, seslere tepki vermektir. Ceninlerin işitsel uyarılara verdiği tepki davranışları, araştırmacılar tarafından derinlemesine incelenmiş ve belgelenmiştir. Dolayısıyla sese verilen tepkiler, doğmamış bebeğin zihin gelişimi konusunda ipuçları verebilir. Bunun yanı sıra, uzmanlar artık doğumdan önce bebekte sağırlık tetstleri yapabilmektedir...

cok ilginc gercekten bu kadar oldugunu bilmiyordum.ama cok da guzel/

süpper bu ya sagol canım paylasımın için emeğine sağlık

güzel bir paylaşımdı teşekkürler

ben de oğluma yunus seslerini ve klasik müzik dinletiyorum
yunus seslerine hemen tepki veriyor,
bir de oğlumun ninisi var onu duyunca tepki veriyor
bakalım doğunca da aynı tepkiyi verecek mi

evet çok doğru ve güzel bir paylaşım benim çocuklar ufacık bebekken bile yüksek sesli tv den müzikten süpürgeden kokmaz hatta onların sesini ister onların sesi nini gibi gelir uyurlardı, sebep hamileyken bunları çok sık duymasından kaynaklandığı ve alışık olup aradığı okadar belliydiki:kahve:

X